Новини

75 років трагедії єврейського народу

Архів
47 переглядів

Нечисленним жалобним мітингом біля меморіалу жертвам Голокосту у П’ятиднях вшанували пам’ять шістьох мільйонів невинно убієнних душ єврейського населення від рук нацистів. У заході взяли участь представники райдержадміністрації, міської та районної рад, єврейської громади міста та небайдужі володимирчани.

Керівник місцевої єврейської громади Володимир Музиченко нагадав, що саме у перші дні вересня 75 років тому на Володимирщині розпочались перші так звані «акції» – масові розстріли єврейського населення, яке перед тим було зігнане з усього району у міське гетто. В результаті кількох таких «акцій» у полі поблизу села П’ятидні було розстріляно 25 тисяч людей, рештки яких нині покояться у трьох братських могилах, що нагадують невеликі кургани із меморіальними плитами біля підніжжя.

Володимир Музиченко, який написав нещодавно перекладену та видану англійською мовою книгу про історію володимирських євреїв, розповів, що у 1937 році половину населення Володимира становили саме євреї. А у 1939 році після напливу біженців із Польщі їх кількість у місті стала ще більшою. Усі вони, за винятком одиниць, яким пощастило втекти, винищенні протягом 1942-1943 років.

« Це були люди різного віку і статусу, яких знищували за національною ознакою – їхня вина була лише у тому, що народились від матері єврейки, або ж батько був єврей чи навіть дідусь. За нацистським законом усі вони підлягали поголовному винищенню»,

– зазначив керівник єврейської громади, котрий постійно опікується меморіалом у П’ятиднях і планує встановити відповідний знак на місці останніх розстрілів у Фалемичах. Йому болить, що могили жертв нацизму і досі оскверняють невідомі «копачі», котрі продовжують шукати там міфічне єврейське золото. З цього приводу він неодноразово звертався до поліції і навіть до Генпрокуратури, після чого було відкрито два кримінальні провадження, але особи так званих «чорних археологів» і досі не встановлені.

Під час мітингу також взяли слово пастор Церкви адвентистів сьомого дня Роман Шуляк, який висловив співчуття єврейському народу та згадав історії із святої книги Тори, та науковий співробітник музею Богдан Янович, котрий прочитав вірші, присвячені великій Катастрофі єврейського народу та розповів про вклад місцевих євреїв у розвиток міста.

Опісля біля монументу були запалені шість свічок, як символ шести мільйонів невинних жертв, покладено квіти та, за єврейською традицією, звичайні камінці. Усі учасники жалобного заходу пройшли шляхом, який подолали приречені до розстрілу євреї, до трьох братських могил, біля останньої з яких представник єврейської громади зачитав спеціальну молитву івритом.

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Теги: євреї, Володимир Музиченко, Голокост, Меморіал жертвам Голокосту, пам'ять, Тетяна Ізотова
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up