Новини

“Кажуть, що не хочуть порушувати закон, а нас до цього спонукають”, або Чому “ЦОСПП” лишається у “підвішеному” стані

Архів
16 переглядів

У новий рік зі старими проблемами довелося вступати школі-інтернату «ЦСПОО». Якраз під завісу старого року голова ОДА Володимир Гунчик видав розпорядження виключити цю школу з мережі обласних закладів освіти. Це призвело до низки фінансових і юридичних складнощів, через які адміністрація закладу навіть мусила на тиждень продовжити для школярів зимові канікули, у той же час шукаючи вихід із ситуації. Але схоже, вона тільки погіршилася.

Включити до мережі освітніх закладів,які фінансують з міського бюджету, рекомендовано Володимир-Волинську спеціалізовану школу-інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки». Таке рішення прийняла постійна комісія з питань бюджету, фінансів та цінової політики, засідання якої відбулося минулого понеділка.

«Рекомендація депутатів не означає, що Володимир-Волинська спеціалізована школа-інтернат І-ІІІ ступенів «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» буде позбавлена фінансування з обласного бюджету. Воно продовжуватиметься й надалі шляхом надання субвенції бюджету м. Володимира-Волинського. Втім, рішення бюджетної комісії обласної ради, яке народилося у тривалій дискусії, не задовольняє ані керівництво закладу, ані представників міської ради», – йдеться на сайті обласної ради.

Ми поцікавилися у заступниці міського голови Лариси Кулікової та начальника управління освіти, молоді і спорту міськвиконкому В’ячеслава Петрука, які взяли участь в засіданні бюджетної комісії, про причини незадоволення  і позицію міської влади з цього приводу.

   – Щоб розібратися у цій історії, треба повернутися до її основ, – каже Лариса Кулікова. –   Як зазначено у статуті установи, засновниками школи-інтернату є обласна рада та управління освіти і науки ОДА. Перша  –  власник майна, друге здійснює керівництво. І складається так, що головний «управлінець» посеред навчального року, не попередивши заздалегідь, міняє фінансування освітнього закладу і пропонує  зміни, які не передбачені у жодному документі.

Основна їхня аргументація – недотримання пропорції  у співвідношенні учнів міських та не-міських- замість 70/30  – 54/46. До речі, зі слів керівниці управління освіти ОДА Людмили Плахотної, упродовж цих восьми років, які школа перебувала у стадії експерименту, цього співвідношення не дотримувалися – і обласне управління спокійно до цього ставилося й погоджувало такий стан речей. Наразі немає наказу Міністерства освіти про завершення експерименту, яким, відповідно до Положення про здійснення інноваційної діяльності, завершується процедура експерименту. Відповідно, поки МОН готує такий наказ, де-факто школа-інтернат залишається експериментальним освітнім закладом.  Відтак,  аргументи обласних управлінців, буцімто вони порушують законодавство, фінансуючи цей заклад, – неправдиві,принаймні, допоки не буде підписано відповідний документ. Чому ж саме зараз чиновники взялися за такі кардинальні зміни – не відомо.

   – Навіть якби такий наказ і був, – продовжує Лариса Кулікова. – то на початку року, як того вимагає Бюджетний кодекс, коли затверджується мережа закладів, управління мало би звернути увагу керівництва закладу і дати якийсь період, щоб  привести до ладу пропорцію. Або ж ще у серпні звернутися до нас, до міської ради, аби ми при формуванні показників бюджету могли враховувати,що у нас можливий ще такий заклад.

Про всі ці зміни міській владі офіційно стало відомо з листа департаменту фінансів ОДАлише 3 січня цього року. Зокрема і про те, що видатки на утримання школи не включені до проекту бюджету області (наразі не прийнятого), бо обласне управління освіти виключило її з мережі обласних закладів. «Але наразі ми  поняття не маємо, що з цього приводу думає власник школи, яким є обласна рада,  – чи хоче нам передавати, чи реорганізовувати, чи, може, лишити в обласній мережі, змінивши структуру. Відповідного рішення облради нема», – підкреслює Лариса Кулікова.

Є й інша проблема. Відповідно до статті 93 Бюджетного кодексу, передача коштів між бюджетами, тобто від обласного до міського, здійснюється на підставі рішення облради, міськради і укладеного після цього договору. Потому повинні внестися відповідні змінидо статуту закладу. І тільки після цього фінансування почне надходити. «Я намагалася це донести на засіданні бюджетної комісії, але моїх аргументів ніхто не чув», – нарікає Лариса Володимирівна.

– У ході обговорення на бюджетній комісії наш земляк-депутат Валерій Діброва запропонував, на наш погляд, оптимальне рішення: профінансувати школу хоча би за січень у розмірі 1/12 видатків з обласного бюджету, як обласну установу, яка поки що нікуди не передана. Майже всі депутати з цим погоджувалися, і кожен казав, що треба підтримати заклад – тим паче, що він успішно пройшов експеримент. Іншу думку висловлювали начальники департаменту фінансів та управління освіти і науки, а також Анатолій Вітів. Їхні пропозиції зводилися до того,щоб прийняти рішення комісії про передачу у міський бюджет субвенції із держбюджету. Наші аргументи, що треба спершу пройти згадану вище юридичну процедуру, ігнорувалися.

    Далі, розповідає Лариса Кулікова, усе відбулося як у Верховній Раді, коли депутати говорять, здавалося б, правильні речі, а голосують за протилежне. Враз Валерій Діброва пропонує зовсім іншу редакцію проекту рішення комісії, яка полягає у тому, щоб, не чекаючи рішення облради, передати фінансування на міський бюджет. І всі депутати, крім Людмили Кирди, це рішення підтримали. «Не впевнена, чи має комісія такі повноваження, як до цього поставляться юристи і що буде, коли обласна рада вирішить інакше», – підсумовує заступниця міського голови.

   «Самі кажуть, що не хочуть порушувати закон, але примушують нас це робити, – каже начальник управління освіти, молоді і спорту міськвиконкому В’ячеслав Петрук. – Як на мене, кожен повинен визнати ступінь своєї провини у ситуації, що склалася. Насамперед, управління освіти й науки, молоді і спорту ОДА, яке на 1 вересня 2017 року затвердило склад мережі на 2017-2018 навчальний рік і наявність у ньому цього закладу у саме такій структурі, а потім посеред року сказали, що вона неправильна.То треба було десь у червні прописати свої зауваження, щоб в адміністрації закладу була можливість привести свою структуру у відповідність до чинного законодавства. Зрештою, ми вважаємо, що заклад його не порушує, але в обласного управління інше бачення».

– Наша позиція така: всі зміни повинні відбуватися у правовому полі. Місто готове взяти активну участь у забезпеченні успішного функціонування школи, але для цього має бути юридична підстава, – зазначив очільник міських освітян.    – У законі «Про освіту» вказано, що для того, щоб місто могло фінансувати заклад, ми повинні прийняти його у міську мережу. Але у новому ЗУ «Про освіту» такий тип закладу не зазначений. Тому спершу облрада як засновник має реорганізувати його, привести у відповідність, а тоді вже передавати. В розпорядженні голови ОДА вказано, що обласне управління повинне надавати консультаційні послуги, але ніхто того не робить. Усі лише намагаються зняти із себе відповідальність. Та ми налаштовані на те,що заклад у будь-якому разі функціонуватиме.

  В’ячеслав Петрук згадує, як за якийсь тиждень до нового навчального року на обласному виїзному  засіданні колегії управління хвалили досвід школи-інтернату, ставили у приклад, особливо у частині інклюзивної освіти. А вже за два тижні почала надходити інформація з  області, мовляв, заклад не відповідає чинному законодавству. Дивно, як раптово заклад зі зразкового перетворився на «невідповідний»…

Тим часом,у вівторок по обіді до школи завітали обласні депутати від «Батьківщини» Валерій Курстак та Алла Лісова. До них звернулася мама учениці, котра, прочитавши новини,запанікувала, що улюблену школу можуть закрити. Депутати зустрілися з колективом закладу, порозмовляли з батьками, почули, яким бачать майбутнє школи-інтернату її працівники. А також дізналися до яких проблем призвела ситуація, яка нині склалася з фінансуванням. Зокрема, якщо вона не владнається найближчим часом, вчителі (які, до слова, на канікулах справно ходили на роботу, готували дітей до олімпіад,проводили додаткові заняття) ризикують не отримати зарплату за січень.

Бодай якось   розв’язати цю проблему може лише рішення обласної ради – чи то про передачу субвенції, чи то про те,аби залишити заклад освітній мережі області. Але найближча її сесія відбудеться аж у лютому…

Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up