Новини

Не заробивши страхового стажу, матимеш не пенсію, а лише соціальну допомогу

Архів
4 переглядів

Першість серед найчастіше обговорюваних протягом останнього місяця тем поза сумнівом займають пенсійні доплати. Чому мені добавили менше, ніж сусіду? Чому добавки різні, хоч працювали на одному підприємстві? У об’єднаному управлінні Пенсійного фонду за день з подібними запитаннями буває до 60-ти відвідувачів.  Начальник  цієї установи Лариса Величко заспокоює:

– Не треба хвилюватися, якщо одержали пенсію без змін, доплата за жовтень прийде у листопаді, відтоді матимете уже збільшену пенсію.

   -Хто ж її отримав у жовтні?

– Ті,  кому   підвищено  на 140 гривень і більше. А  менші доплати будемо виплачувати у листопаді.

   – За якими принципами відбувається підвищення пенсій?

– Перерахунки  із 1 жовтня проведено у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів щодо підвищення пенсій».  По-перше, проведено осучаснення заробітної плати, з якої люди йшли на пенсію. Для цього застосована середня за три останніх роки  (2014, 2015, 2016) зарплата, а це  3764 гривні 40 копійок, що використовується для призначення нових пенсій протягом 2017 року. У зв’язку із цим осучаснені заробітні плати пенсіонерів, які вийшли на пенсію у минулі роки. По-друге, для перерахованих із 1 жовтня пенсій зменшена величина оцінки страхового стажу до одного відсотка, замість 1,35 (який збережено лише для новопризначених у 2017 році пенсій, з 2018 для всіх він становитиме 1). Окрім того, на перерахунки вплинула зміна розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Із 1 жовтня він становить 1452, а для окремих категорій населення – 1373 гривні. Також передбачено, що коли внаслідок проведених перерахунків розмір пенсії не збільшується, а зменшується (такі випадки є внаслідок застосування коефіцієнта страхового стажу – 1), то розмір пенсії до виплати залишається на старому рівні.

 -У кого пенсія зросла найбільше?

– Найвище підвищення пенсій мають ті, хто перед виходом на пенсію мали високу заробітну плату. Це шахтарі, високооплачувані працівники, чия зарплата була вищою середньої по Україні на час їхнього виходу на пенсію. Підвищується пенсія і у тих, хто працював на низькооплачуваних роботах, але, певна річ, не у таких великих розмірах. Перерахунки проводилися індивідуально, адже у кожної людини були різні зарплата, стаж, час виходу на пенсію, через це різні і коефіцієнти страхового стажу, тому не можна рівнятися ні до кого.

– Що змінилося для працюючих пенсіонерів?

– Їм знято обмеження у виплаті пенсій. Ті 15 відсотків, які держава утримувала до 1 жовтня,  якщо пенсія перевищувала 1960 гривень, тепер у них не забиратимуть.

   – Як щодо жінок, які вийшли на пенсію достроково у 55 років?

– Їм зменшено розмір відсотків за достроковий вихід на пенсію. Якщо раніше за кожен місяць дострокового виходу на пенсію із їхньої пенсії постійно утримувалося по 0,5 % , то за новим законом  жінкам, які пішли раніше і вже досягли пенсійного віку, передбаченого на сьогодні, і перекрили  період, протягом якого вони скористалися правом дострокового виходу, цей відсоток утримуватися  уже не буде.

   – Як із  пенсіонерами, які стали інвалідами через травми на виробництві?

– Новим законом передбачено перерахунки пенсій з інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання та пенсій із втрати годувальника через такі причин. Раніше за таке каліцтво одержували маленькі пенсії, на рівні прожиткового мінімуму, людям не враховувалася ані їхня зарплата, ані стаж перед настанням інвалідності, отриманням травм чи профзахворювання. Зараз це врегульовано відповідно до їхньої зарплати і стажу, що дасть суттєве збільшення пенсій. У нас таких  інвалідів більше 50-ти осіб, переглядаємо всі їхні справи і робимо ці перерахунки.

   – Як зміни торкнулися колишніх державних службовців?

– Раніше призначені пенсії їм перерахували у частині їхнього заробітку, який би давав цим людям право на пенсію загальну. Якщо розмір зарплати й стажу дає розмір більший, ніж пенсія за спецзаконом, то будемо  їм виплачувати звичайні пенсії. Якщо менше, ніж була пенсія держслужбовця, то  залишається старий розмір.

   – Чи потрібно колишнім держслужбовцям для цього особисто звертатися до Пенсійного фонду?

– Ні. У законі передбачено, що розмір пенсії буде розрахований за матеріалами пенсійної справи. Крім того, за такими пенсіонерами збережено право у будь-який час повернутися на пенсію держслужбовця, якщо умови призначення будуть для них вигідніші.

Пенсіонерам, які вийшли на пенсію за законом про державну службу і які продовжують працювати на посадах держслужбовців, виплата буде здійснюватися за законом на загальних підставах. Тобто,  якщо навіть загальна пенсія буде меншою, вона буде виплачуватися, поки особа працює, а після звільнення – їй буде поновлена виплата пенсії, що була призначена як державному службовцю. Це не стосується тільки інвалідів першої і другої груп, вони мають право працювати на будь-яких посадах і за ними зберігається права на виплату пенсій.

   – Умови виходу на пільгову пенсію також змінилися?

– Збережено право на призначення пільгових пенсій, тим, хто працює на шкідливому виробництві, з важкими умовами праці і їхні  професії відносяться до списків № 1, № 2. Винятком  із нового року є лише для пенсії за вислугу років – їх уже не матимуть працівники освіти й охорони здоров’я. Це право збережене лише за особами, які мають на 1 квітня 2015 року 25 років необхідного стажу, або на 31 грудня 2015 року – 25 з половиною років, а також за артистами. Крім того, збережено право виходу на дострокову пенсію багатодітним, матерям, які були зайняті доглядом за дитиною-інвалідом дитинства, інвалідам першої групи по зору, певним категоріям військовослужбовців, учасникам бойових дій, а  також  сім’ям загиблих (матері, батьки, дружини, які досягли пенсійного віку).

    – При якому стажі за новим законом  пенсії найменші?   

   – Мінімальний розмір пенсії, на рівні прожиткового мінімуму, згідно зі статтею 28 Закону  України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», одержуватимуть чоловіки, які мають менше 35-ти років страхового стажу і жінки – менше 30. Але тим, хто працював більше,  за кожен повний рік понад цей нормативний стаж призначається доплата до пенсії розміром не менше одного відсотка мінімального розміру пенсії за віком. При чому наявний стаж не може бути обмежений. Збереглося також встановлення надбавок і підвищення пенсій для шахтарів, які мають не менше 15 років  підземного стажу – для підняття престижу шахтарської праці. Крім того, у новому законі зазначено, що прожитковий мінімум застосовується виключно для пенсій, які призначені по закону про загальнообов’язкове державне  пенсійне страхування.

     – Отож новий закон покликаний насторожити молодь, аби встигнути до 60 років заробити страховий стаж…

– Щоб одержувати пенсію за віком в органах Пенсійного  фонду, зараз необхідно мати страховий стаж 15 років, із 1 січня 2018 року він буде 25, у 2019-ому – 26, у 2028 – 35 років.  Без цього стажу особа матиме право на отримання пенсії у віці 63 роки. А до того зможе звернутися в органи соціального захисту за місцем проживання для отримання допомоги як малозабезпечена. Однак людина може допрацювати, за нею фіксується необхідний стаж на дату досягнення пенсійного віку.   Новим є положення про те, що після 1 січня 2028 року особам, які матимуть 40 років загального стажу, пенсії призначатимуться незалежно від віку. Тому, наголошую, молодим людям треба працювати легально, бо не матимуть страхового стажу.

   Із загальної кількості пенсіонерів, а їх у місті й районі -15 тисяч 182, доплати у жовтні отримали лише 8344. Ще 6240 одержать їх у листопаді. Середній розмір пенсії  у нас зріс, у жовтні він сягнув  1985,27 гривні, проти  1641, 39 у вересні. Середній розмір доплати по місту й району – 355 гривень 60 копійок,  205 чоловік отримали 2,5 тисячі і більше,  менше 140 гривень доплата до пенсії у 6240 осіб. Мінімальний розмір пенсії -1373 гривні – встановлений для 1175-ти пенсіонерів міста й району, а по 1452 одержуватиме 1981 пенсіонер.

  Усього у жовтні пенсіонерам Володимирщини виплачено 30,9 мільйона гривень, проти 25 мільйонів у вересні.  Кожному пенсіонеру, який у жовтні отримав доплату, надіслане офіційне повідомлення від Пенсійного фонду, де зазначено коефіцієнти страхового стажу та заробітної плати,  розмір пенсії до і після підвищення, сума доплати.

   Ірина НАДЮКОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up