Новини

Нові романи, що народились у час політичних канікул

Архів
26 переглядів

Відомий український письменник, журналіст, громадського-політичний діяч Володимир Яворівський днями презентував новий історичний роман «У мене вечеряв Ісус» у читальній залі міської бібліотеки для дорослих.

На початку літературної зустрічі письменник відразу зауважив, що відмовився від вечірнього ефіру на телеканалі «112», аби зустрітись з володимирськими читачами, адже ніяке телебачення чи навіть радіо, де він вже багато років веде авторську передачу «20 хвилин з Володимиром Яворівським», не замінить радості від живого спілкування.

Депутат семи скликань зізнався, що ніколи не думав стати політиком, адже змалку бачив себе письменником. Родом з маленького села Теклівка на Вінничині,  де зараз живе лише два десятки людей. У рідному селі провів газ та збудував невелику церкву на той час Київського патріархату, до якої тепер нікому ходити, адже село майже зникло.

У літературу прийшов, як розповідає письменник, ще «зеленим студентиком» у 17 років, коли під час навчання в університеті його оповідання потрапили до рук класика української літератури Михайла Стельмаха. Саме за його сприяння у популярній  тоді «Літературній Україні» вийшла сторінка, присвячена творчості юного Володимира Яворівського із передмовою Стельмаха.

– З тих пір я у літературі. Написав багато повістей, романів і ніколи не думав, що займатимусь політикою. Моє життя складалось щасливо, адже твори друкували,  у дуже молодому віці став лауреатом Державної премії України імені Тараса Шевченка за повість «Вічні Кортеліси». Міжнародне ім’я  приніс роман «Марія з полином наприкінці століття», який написав після двомісячного перебування у Чорнобилі  незадовго після аварії. Його перекладено на 28 мов світу, що є рекордом серед творів українських письменників. Саме після серії гострих публікацій про Чорнобиль мене висунули кандидатом у народні депутати СРСР, – розповідає письменник про початок своєї політичної кар’єри.

З початку 90-х і аж до 2014 року Володимир Яворівський був депутатом усіх скликань, окрім останнього. Тож доки має політичні канікули, активно займається написанням нових романів. Один з них під назвою «У мене вечеряв  Ісус»  днями з’явиться на полицях книгарень. Присвячений він одній з найдавніших сторінок історії України, періоду правління княгині Ольги. Письменник розповів, що працював над цим романом впродовж останніх трьох років – докорінно вивчав давні літописи, язичницьку віру, і навіть спростував деякі міфи, пов’язані з біографією княгині.

– Постать Ольги дивовижна та унікальна. Цікаво, що про неї майже нічого не знаємо. У «Повісті минулих літ» йдеться про те, що майбутня княгиня буцімто народилась у племені кривичів, що на території теперішньої Псковщини. Літописець Нестор описує зустріч князя Ігоря з майбутньою дружиною, що відбулась на її рідних землях. Мовляв, він поїхав туди на полювання. Утім, малоймовірно, що князь поїхав на коні полювати аж за тисячу кілометрів, коли Київ оточували чудові ліси. Я почав вивчати це питання і дослідив, що всі древні літописи, що описували історію Київської Русі, переписувались, починаючи з 18 століття – спочатку за наказом царя Петра І, а потім і Катерини. Росія таким чином присвоїла нашу славну історію, – розповів Володимир Яворівський.

У романі «У мене вечеряв  Ісус» письменник зробив спробу відновити історичну справедливість – він описав княгиню Ольгу як уродженку полянського племені, освічену, мудру та дуже хитру жінку, на чиї плечі раптово лягло правління могутньою державою. Автор розповідає її непросту та трагічну долю, показуючи різні сторони особистості – від кровожерливої та підступної до уже святої.

Поки ще роман про княгиню Ольгу у друці,  кипить робота над іще одним твором про не менш видатну історичну постать гетьмана Івана Мазепи, який автор планує завершити за декілька місяців. Володимир Яворівський перший серед українських письменників вирішив пролити світло на незаконно обпльованого російською пропагандою українського гетьмана.

Згадав і про ті романи, які вже займають окреме місце в українській літературі. Зокрема,«Автопортрет з уяви» про трагічну і водночас дивовижну долю української художниці Катерини Білокур, побачивши роботи якої на виставці у Парижі, Пабло Пікассо сказав: «Якби я мав такий талант, як ця українська жінка, я був би тричі Пікассо».

Катерина Білокур – геніальна художниця, яка сама виготовляла пензлі із волосин на котячих вухах та опанувала чаруючий вид мистецтва, навіть цього не усвідомлюючи.

Окрім цього, Володимир Яворівський повідомив, що незабаром на широких екранах країни з’явиться кінострічка «День переможених», знята за мотивами його книги «Криза». За словами письменника, фільм зберігає дух роману та вражає яскравими колоритними  сценами.

Не оминули на літературній зустрічі і важливих суспільних проблем та подій у державі. Письменник, який усіляко підтримував створення єдиної помісної церкви в Україні, висловив захоплення отриманим томосом і розповів, що його шестирічна онука теж дуже тішилась, коли потрапила на зустріч із Варфоломієм. Сміючись, Володимир  Яворівський додав, що коли до неї звертаються російською, завжди вимагає говорити з нею лише українською мовою.

Окрім запитань про творчість, лунали і такі, що стосувалися політичних вподобань Володимира Яворівського, який довгий час був членом партії «БЮТ», та про те, за кого варто голосувати на майбутніх президентських виборах. На цьому тлі у залі навіть розгорілась невелика дискусія. Врешті, зустріч завершили на позитивній ноті – усі охочі могли  придбати котрусь із книг письменника із автографом автора.

                                                                Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up