Новини

Нові-старі новації шкільного навчального року

Архів
30 переглядів

   Цього тижня школярі повернулись за учнівські парти, розпочавши у другий день вересня новий навчальний рік, який приніс з собою деякі нововведення. Але якщо торік більшість новацій у школі стосувались першачків, котрі стали першопрохідцями освітньої реформи, то цьогоріч зміни, які пропонує міністерство освіти, спрямовані на навчальний процес учнів усіх класів, а також роботу вчителів. Аби з’ясувати, наскільки ці новації вже готові для втілення у життя на місцях, зокрема у Володимирі-Волинському, а також, чи всі вони є справді новими, ми звернулись до начальника управління освіти, молоді та спорту  міськвиконкому Вячеслава Петрука.  

   Домашнє навчання

З 1 вересня 2019 року всі охочі зможуть навчатися вдома. Адже в Україні змінили положення про індивідуальну освіту і тепер на сімейну освіту мають право всі (на відміну від екстернату та педагогічного патронажу). Для цього достатньо буде написати заяву, а тому в МОН з нового навчального року чекають на значне збільшення «домашніх учнів». Нововведення стосується передусім дітей, які змушені пропускати уроки через часті хвороби або серйозні заняття спортом чи музикою. Для них складуть індивідуальний навчальний план, а оцінюватимуть двічі на рік у підсумкових контрольних.

«Таку форму навчання було запроваджено ще у вересні 2017 року, тому для нас це не є чимось новим, – зазначає В’ячеслав Петрук. – Удома, як правило, навчаються діти, які не можуть відвідувати школу за станом здоров’я. Але зараз нам пропонують таку форму навчання для дітей, котрі не мають щеплень. А відтак, щоб не порушити конституційне право дитини на безплатну загальну середню освіту, як компенсацію, ввели домашнє навчання».

На думку начальника управління освіти, попри усі позитивні сторони домашнього навчання, його не можна рівняти за якістю та рівнем соціалізації дитини зі звичайною школою.

   Без обов’язкової шкільної форми

У червні президент скасував старий указ про шкільну форму. Адміністрація школи не зможе примушувати учнів відвідувати уроки лише у формі.

Водночас  вона, вчителі, батьки та учні мають право самі вирішити, у якому одязі навчатися, прокоментували у Міносвіти.

«У Володимирі уже давно рішення купувати чи не купувати форму, носити її чи не носити, приймали самі батьки. Тому обов’язкової шкільної форми у нас як не було, так і не буде», – пояснює начальник управління освіти.

Світловідбивні жилети для учнів початкових класів
Із 1 вересня 2019 року учні 1-4-х класів мають носити світловідбивні жилети в темну пору доби дорогою до школи і дому. Завдяки цьому водії краще бачитимуть дітей на дорозі,  зменшиться кількість ДТП, вважають в уряді.

Нове правило оголосив за тиждень до виборів колишній прем’єр-міністр Володимир Гройсман, продемонструвавши зразок. Цікаво, що і Міносвіти і Мін’юст зазначили, що не брали участі в ініціативі.

Тож батькам первачків поки не потрібно купувати такі жилети, адже вони, як зазначає Вячеслав Петрук, мали надійти у школи та роздаватись учням безплатно. Та поки що про цю ініціативу нічого не чути. А відтак начальник управління освіти радить батькам купувати портфелі із світловідбивними елементами.

Мережева форма освіти

У новому навчальному році школи вперше отримають можливість організовувати для учнів мережеві форми освіти — тобто окремі дисципліни можуть викладати не шкільні вчителі, а фахівці профільних організацій та установ культури, спорту тощо.

Запропонувати свої послуги та укласти  договір зі школою зможуть усі установи, які зацікавлені в такій співпраці. Мережева освіта дає надію, що в школи прийдуть бізнес-тренери, юристи, психологи, інструктори автошкіл, митці, у яких є методики підвищення креативності.

Окрім цього, батьки (або сам учень, якщо він вже досяг повноліття) можуть у заяві до школи зазначити, які шкільні предмети дитина планує освоїти за мережевою формою навчання. Скажімо, юні спортсмени замість стандартного уроку фізкультури можуть відвідувати свої тренування. Це дасть змогу ефективніше використовувати час.

Школа та партнер (спортшкола, курси, школа мистецтв, гуртки тощо) укладатимуть договір, у якому визначатимуть освітню програму, фінансування, ресурси та інші умови співпраці.

«Наразі ще немає чітких роз’яснень щодо мережевої форми освіти і того, як це має працювати, – зазначає начальник управління освіти, – адже Закон про загальну освіту поки прийнятий лише у першому читанні. Особисто у мене є деякі з цього приводу перестороги, адже довіряти першому-ліпшому бізнес-тренеру чи іншому фахівцю вести уроки для дітей я б не радив, адже відповідальність за учнів, в першу чергу, несуть вчитель і директор школи. Так само незрозуміло, що робити дитині, яка займається у спортивних секціях, на уроці фізкультури, якщо їй дозволятиметься не відвідувати цей урок».

Обов’язкові щеплення

З 1 вересня всі школярі та малеча, які відвідують дитячі садки, зобов’язані мати передбачені МОЗ щеплення – інакше  вони зможуть навчатися тільки вдома. Садочок і школу відвідувати такі діти не зможуть.

Виняток – неможливість  зробити щеплення за медичними показаннями. Якщо ж це лише позиція і погляди батьків, вони будуть зобов’язані перевести своїх дітей на домашнє навчання.

У порівнянні з іншими містами та районами, у Володимирі досить високий рівень вакцинованих дітей. Перед початком нового навчального року у ЗОШ №1 було лише 5,4   выдсотка  нещеплених учнів, у ЗОШ № 2 – 6,9, у НВК  №3-ліцеї – 3,4, в гімназії – 4,8  і в ЗОШ № 5 – 7 выдсоткыв.

«У місті є певна категорія батьків, здебільшого представники релігійних організацій, котрі категорично проти щеплень, але дивує те, що коли їм пропонують якісь безплатні путівки, то вони одразу ж поступаються своїми переконаннями і ведуть дитину до поліклініки на вакцинацію», – зазначає Вячеслав Миколайович.

У всіх школах зможуть відкривати вечірню форму навчання

Підхід до роботи вечірніх шкіл змінили відповідно до Положення про інституційну форму загальної середньої освіти. Відтепер на вечірній формі можна буде отримати освіту з 14 років у будь-якій звичайній школі, що відкриє на своїй базі таку форму навчання. Також освіту можна буде отримати прискорено у 10-11-х (12-х) класах, але тільки якщо учень продемонструє достатній та високий рівень навчальних досягнень (від 7 до 12 балів).

   У Володимирі-Волинському ЗОШ №1 визначено, як школу, на базі якої можуть відкривати вечірню школу.  Утім, така школа може функціонувати, якщо подано не менше дев’яти заяв. Протягом останніх двох років, зазначає Вячеслав Петрук, кількість бажаючих навчатись у вечірній школі надто мала для її функціонування. Останній випуск учнів вечірньої школи був три роки тому.

Скасування дошок пошани та оцінки без оприлюднення

Уже з першого навчального дня у школах міста вам не знайти звичних дошок із світлинами кращих учнів, адже їх відтепер скасовано слідом за «дошками ганьби». Адже у школярів можуть бути різні здібності: хтось проявляє їх в одній сфері, але менш здатний до іншого і навпаки.

Вчителі більше не зможуть оголошувати на весь клас оцінювання учнів. Безпосередньо на уроці вчитель може загальними фразами оцінити відповідь учня, але оцінку в балах повинен виставляти у щоденник на перерві або після уроків в індивідуальному порядку.

ЗНО для вчителів та підвищення зарплатні

У 2019 році стартує пілотний проект з сертифікації вчителів перших класів, у рамках котрої вперше проведуть ЗНО для педагогів, яке відбудеться цьогоріч 31 жовтня. Конкурсна комісія відвідуватиме навчальні заклади, де працюють учасники пілотного проекту, побуває на їхніх уроках, братиме у вчителів інтерв’ю тощо.

«Приємно, що наші володимир-волинські вчителі не злякались цього нововведення, а відтак в області ми другі після Луцька за кількістю охочих пройти сертифікацію», – підкреслив Вячеслав Петрук.

Кабінет Міністрів України підвищив з 1 вересня 2019 року на 10 відсотків посадові оклади (ставки зарплати) педагогічним працівникам, оплата праці яких здійснюється не за рахунок освітньої субвенції з державного місцевим бюджетам і яким не підвищили посадові оклади у 2018 році,  зокрема педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти.

Крім того, з 1 січня 2020 року в рамках реформи оплати праці педагогів зарплата всіх працівників освітньої галузі буде підвищена на рівень від 20% до 70%. Поетапне підвищення, згідно з липневою постановою Кабміну, триватиме до 2023 року.

Тетяна ІЗОТОВА.

 

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up