Новини

Одинадцятий фестиваль традиційної національної культури

Архів
10 переглядів

30 вересня

У   програмі:

На площі Героїв:  8.00 – ярмарок сільськогосподарської продукції,

10.00 – виступи аматорських колективів району.

Об 11.00 – зустріч офіційних делегацій, учасників фестивалю (вул. Небесної сотні, 3)

11.40 – святкова хода учасників фестивалю до парку «Слов’янський»

12.00 – урочисте відкриття фестивалю «Український коровай-сузір’я» (парк «Слов’янський»)

  У парку «Слов’янський» 

   З  11.00  до 19.00  діятимуть виставки: хлібопекарської, продукції бджільництва; виробів народних умільців;  короваїв; снопів, вишитих картин, подушок та рушників; старовинних знарядь праці;  композицій з природного матеріалу; пленерних робіт місцевих художників; дитячих малюнків.

 А  також  будуть  влаштовані  етномайданчики.

   З 13.00 до 16.00  відбуватимуться майстер-класи: з оздоблення короваю, плетіння кошиків з лози та коріння сосни,   виробів із соломи,

виготовлення «Торбинки щастя»,  «Баби зернівки», «Квітки подарункової».

  З 11.00 до 16.00  працюватимуть  дитячі атракціони

   З 13.30 до 15.00 проводитимуться  дитячі розваги

   З 15.00 до 16.00 – «Козацькі забави»

   На головній сцені фестивалю:

  О 12.30 – нагородження майстринь-коровайниць

   О13.00 – концертна програма за участю фольклорних, вокальних, танцювальних колективів та окремих виконавців Волинської області, Львова та Києва

На додатковій сцені:

   о 13.00 – весільні обряди («Запросини», «Випікання короваю», «Вбирання короваю та розплітання коси», «Викуп молодої», «Поділ короваю», «Віншування батьків молодої»),

  о 14.30- показ весільних суконь,

   о 18.00 – поділ короваю.

Гості фестивалю – народна артистка України Ніна Матвієнко та

театр пісні «Джерела» (м. Київ).

 

ЛОКАЦІЇ

Від дорослих і юних майстрів пензля

Власну локацію, матимуть на одинадцятому «Коровай-сузір’ї» художники. Десять робіт залишили спеціально для цієї нагоди учасники останнього районного мистецького пленеру, які милувалися мальовничими краєвидами Володимирщини.  

Пейзажі виконані переважно маслом. Крім дорослих, тут представлені й роботи школярів району. Дитячий блок, за словами директора районного будинку культури Зінаїди Петровс, присвячений саме весільним короваям. Спостережлива сільська дітвора не раз бачать, як готуються до випікання цього обрядового хліба їхні мами й бабусі, як розпалюють піч, місять тісто, виробляють  і кладуть його у форму, як чекають, щоб піднялося, а потім прикрашають. То ж на папері дівчата й хлопці старалися відобразити різні етапи цього захоплюючого, майже сакрального процесу.

Відчути його через призму безпосереднього дитячого сприйняття буде цікаво й гостям фестивалю.

 

У чім наші бабусі тісто місили

   Якщо хочете познайомити дітей із колишнім українським побутом, приходьте з ними на виставку традиційних знарядь праці.

Тут побачите різноманітні предмети повсякденного вжитку. Часто вони виготовлені з великою любов’ю і майстерністю й вражають не лише доцільністю, а й довершеною красою. Тут і  звичні поливані глечики для молока й узвару, дерев’яні рублі й ночви, чи як у деяких селах казали, нецьки – для прання, купання немовлят, навіть для замішування тіста. Є і ткацький верстат, на таких наші бабусі ткали рядна й хідники. Найбільше цих експонатів надали на виставку народознавчі кабінети Вербської та Микитичівської шкіл.

 

Весільна мода краю у ретро-дефіле

На малій сцені фестивалю вперше у нашому місті відбудеться незвичайний показ весільних суконь. Засновниці «CreativeStudio» Анастасія Азанова й Олена Омелюх організовують дефіле, на якому представлять вбрання, у яких справді виходили заміж мешканки району – від середини ХХ століття і аж до початку ХХІ.

– Зібрана до фестивалю колекція унікальна тим, що кожна сукня має свою історію, а ще – відображає тогочасну моду, – розповідає Анастасія. – Найдавніше весільне вбрання – з 1954 року, найновіше – з 2010. На дефіле ми не лише покажемо усі ці ретро-сукні, а й продемонструємо, як змінювалася весільна мода і як їй прагнули відповідати дівчата, які жили у селах Володимир-Волинського району.

На фешн-показ у стилі відеороликів «Як змінювалася мода за 100 років» організаторки намагатимуться передати стилістичні особливості кожного десятиліття. Для цього підбирають до кожної сукні особливі аксесуари, продумують зачіски й загальні образи моделей, підбирають актуальну на той час музику. Звісно, простим сільським дівчатам в Україні не завжди вдавалося крокувати в ногу з модою, тож по деяких сукнях – особливо пошитих у 90-ті – помітно, як наречені, виходячи зі своїх скромних можливостей, намагалися створити красиве, хоч і не супермодне на той час вбрання. Відтак, усі весільні сукні, представлені на дефіле, будуть дуже різними, але кожна із них – по-особливому цікава.

Позаяк колись весільне вбрання не купували, а шили, враховуючи особливості фігури і зріст майбутньої нареченої, колекційні сукні не підпадають під сучасні стандарти, тому організаторки показу мають деякий клопіт з підбором моделей. Але на святі обов’язково продемонструють усі 22 сукні – дівчата дефілюватимуть у них по бруківці-«вишиванці» від Малої сцени фестивалю.

 

ГОСТІ   ЗДАЛЕКА

«Запалить» сцену танцем львівська «Полуничка»

   Родзинкою концертної програми фестивалю стане виступ народного дитячо-юнацького хореографічного ансамблю народного танцю зі Львова «Полуничка». Цей колектив, заснований у 1993 році, називають культурним унікальним явищем, адже він об’єднує учнів кількох навчальних закладів і за багаторічну діяльність здобув величезну колекцію відзнак та нагород. Зокрема, «Полуничка» була учасником легендарного українського телефестивалю «Крок до зірок», перемагала у конкурсах та фестивалях у Франції, Німеччині, Італії, Фінляндії, Туреччині, Польщі, Угорщині, Чехії, Словаччині,Словенії, Австрії, Греції, Сербії, Болгарії,  Швеції та інших.

Серед цікавих фактів, на яких багате творче життя цього колективу, – участь у флешмобі «Український гопак», який відбувався 6 вересня 2015 року у місті Красічін (Польща» і потрапив у Книгу Рекордів Гіннеса як гопак з найбільшою кількістю виконавців. Наразі у складі «Полунички» працює 17 груп дітей та юнацтва  віком від 6 до 20 років, які можуть представити 78 видовищних костюмованих танцювальних номерів.

 

НА  МАЙСТЕР-КЛАСАХ

Баба-зернівка, подарункова квітка та інші майстер-класи

   На юних гостей фестивалю «Український коровай-сузір’я» чекатимуть творчі майстер-класи від керівників мистецьких гуртків районного будинку школяра. Разом з досвідченими педагогами діти виготовлятимуть сувеніри з паперу, тканини і природних матеріалів.

Так, про особливості роботи з папером розповість і допоможе виготовити подарункову диво-квітку Галина Аверкієва. Як пошити симпатичний домашній оберіг – торбинку щастя, а до неї разом із зернятками збіжжя покласти добрі побажання та світлі думки, підкаже Валентина Серпухова.

А разом із Оленою Смаль діти зможуть змайструвати «Бабу-зернівку» – симпатичну жіночу фігурку, наповнену зерном, яка теж виконує роль оберегу домашнього затишку, достатку і благополуччя.

 

Диво-подушечки від багатодітної вишивальниці

  Уперше продемонструє свою майстреність  на виставці народних умільців 35-річна жителька села Чесний Хрест Марія Легкобит.

Дивуватиме своїми барвистими подушечками, першу з яких вишила ще десятирічною дівчинкою. Зараз дивани й крісла затишної, ошатної Маріїної оселі прикрашають близько 60-ти подушечок, на яких цвітуть яскраві диво-квіти.

На одну подушечку розміром 50 на 50 сантиметрів витрачає днів п’ять, розповідає жінка, як простіший орнамент, то, часом, і три. На запитання, коли встигає, мама п’ятьох дітей, найстаршій з яких 18 років, а наймолодшій сім, зізнається, що вишиває вечорами, коли закінчить поратися по господарству. Телевізор майстриня переважно слухає, а не дивиться.

Нитки пані Марія використовує лише вовняні, перевагу надає квітковим орнаментам, вишиває букети, віночки, любить бірюзовий колір. Її улюблена подушка, синя з голубими мальвами, також буде на виставці. Звідки бере сюжети? Купує на базарі, каже,зараз є чималий вибір.

Перейняла вміння і захоплення вишиванням від матері. Як і вона, Марія вишиває і рушники, що зрозуміло, адже підростають діти. Вишила й кілька ікон для своєї родини. Та невеличкі диванні подушечки – її улюблена справа.

 

У чім мама йшла заміж

   Серед весільних суконь, які демонструватимуть на фестивальному подіумі моделі «CreativeStudio» буде і плаття у якому майже 40 років тому красувалася на своєму весіллі жителька Лудина Людмила Мисан. І хоч воно не найстаріше із зібраної на Володимирщині колекції, все ж розповімо його історію.

Тодішній обліковець «Сільгосптехніки» Люся виходила заміж за свого Володю, який працював на тому ж підприємстві у 1971-ому. Зараз жартує: «Сама малого зросту, а хлопців любила високих, такого й обрала, як поряд стояли – чоловікові у пуп дихала».

Білий гіпюр на весільне плаття для доньки Людина мама замовила своїй подрузі. До тієї жінки приїздили родичі з Польщі, вони й привезли тканину. Шити занесла у комбінат побутового обслуговування, що навпроти пошти. Через знайомого впросила, аби замовлення віддали найкращій майстрині. Фасон наречена бачила у подруги, свої поради додала і швачка, яку звали, здається, пані Віра. Сукня на чохлі із простої тканини сягала кісточок ніг дівчини, мала прямий, розширений до низу силует, довгі вузькі лише гіпюрові рукави і ніжний комірчик-стойкою. Від талії до низу йшла вставка, оздоблена зробленими в ательє гіпюровими квіточками.

На голові молода мала віночок з білих квіточок, від якого спускався довгий вельон з білого нейлону. А ще Люся одягла білі нейлонові рукавички та привезені братом, який служив строкову у Німеччині, ледь рожевуваті, майже білі, панчішки. Купив їх там спеціально для сестри.

У Лудині,звідки родом дівчина, за столами сиділо чоловік сто, може, трішки менше – наступного дня у Когильному, у нареченого. Їхнє весілля було комсомольським і, крім родичів, запросили майже весь свій робочий колектив. «Сільгосптехніка» подарувала молодятам телевізор зі стабілізатором, а наступного дня хлопці з мехзагону приїхали й встановили антену.

Коли днями племінниця розповіла про виставку колишніх весільних уборів, Людмила Миколаївна, котра вже давно звикла до чоловікового прізвищаГендис і за роки роботи виросла до головного бухгалтера РТП, погодилася знайти своє плаття.

Зараз вони з чоловіком – на заслуженому відпочинку. Залишивши квартиру у місті дітям, перебралися у батьківську хату, в Когильне. Тут, каже жінка, і город, і маленьке господарство, усе під рукою, спокійно, тихо, затишно.  А на фестиваль, побачити, як у маминій сукенці дефілюватимуть сучасні моделі прийдуть обидві дочки Гендисів із онуками.

 

Аби на «Коровай-сузір’ї» всім було цікаво, смачно, зручно

На черговому засіданні оргкомітету одинадцятого фестивалю традиційної національної кулькури «Український коровай-сузір’я», яке розпочав голова районної ради Роман Гук, уточнювали основні позиції програми святкування.

Як виявилося, хлібопекарів краю на сільськогосподарському ярмарку, що проходитиме на площі Героїв, за словами начальника управління агропромислового розвитку Юрія Кравчука, представлятимуть лише Володимир-Волинський і Луківський заводи. Зате обіцяють багато меду – його продаватимуть тут, а у парку «Слов’янськім», – крім нього, ще й медовухи та медові напої. Хто не встигне поснідати вдома, зможе перекусити безпосередньо на ярмарку, де працюватимуть п’ять точок громадського харчування.

Очікується, що майстрині із нашого та інших районів і міст Волині привезуть до чотирьох десятків весільних короваїв. Будуть представлені й інші атрибути народних весільних обрядів. То ж керуючий справами РДА Сергій Романюк, заступник голови райради Алла Мельник, узгоджували конкретні дії відповідальних за кожен захід святкової програми, транспортне забезпечення, створення зручних умов для учасників свята, глядачів і гостей, вчасне і надійне розміщення 15-ти етномайданчиків, виставкових локацій, оформлення і технічне забезпечення трьох фестивальних сцен (одна – на площі Героїв, дві – головна та додаткова, біля креативної галявини, – у парку «Слов’янський»). Голова РДА Наталія Василець доручила терміново купити фанеру й виготовити вказівники, що мають бути встановлені на території парку. Через різке похолодання учасники наради поставили під сумнів доцільність проведення дитячих флешмобів.

На жаль, у фестивалі не прийматиме участі Волинський академічний народний хор. А народна артистка України Ніна Матвієнко до нас таки приїде. Цими днями відбуватимуться останні репетиції обрядових дійств.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up