Новини

Оваднівські роми зголосилися вийти на суботник

Архів
19 переглядів

Зустріч ромів, які проживають на території Оваднівської сільської ради із різними районними службами ініціював сільський голова Сергій Панасевич. Рішення пояснює бажанням запобігти виникненню підстав для конфлікту на кшталт льотничівського, котрий не так давно спалахнув між кількома молодими ромами й місцевими парубками, тим більш, в Овадному з’явилися люди, які раніше проживали у Льотничому.

Вчасно під відремонтованим будинком культури зібралися лише кілька запрошених і збори вже мали шанс не відбутися. Та, врешті, дещо більше двох десятків ромської публіки таки зійшлися і разом із приблизно стількома ж місцевими жителями зайняли місця у глядацькій залі.

– Лише офіційно у нас зареєстровано 65 осіб ромської національності. Фактично ж їх проживає із півтори сотні чоловік. Хоча звичаї цього народу від українських багато у чім відрізняються кардинально, є серед ромів і такі, у кого і нашим громадянам не гріх повчитися, – сказав керівник громади.

Серйозною проблемою для спокійного співжиття у селах, де селяться роми, він називає стихійну й ніким не контрольовану міграцію – родичі чи друзі приїздять із різних куточків країни, залишаються у своїх оваднівських чи вербівських одноплемінників, буває, на тривалий час. На жаль, не завжди господарі можуть гарантувати законослухняність своїх гостей.

Сільський голова найперше висловився за взаєморозуміння, взаємоповагу і взаємопідтримку та спільне спокійне життя усієї громади, незалежно від національної приналежності. І тут же озвучив ще ряд проблем. Застеріг від помилок при купівлі житла, адже не всі сільські господарі мають оформлене право власності, особливо, на старі хати. «Насамперед покупець має прийти із продавцем до сільської ради, щоб переконатися, чи у порядку документи», – наголосив він, адже від подібної ситуації страждає і не може наразі знайти вихід одна із місцевих ромських сімей. Зупинився і на питаннях благоустрою, наданні адмінпослуг, порядку перевірок, підключенні до електромереж, наданні допомоги, в тім числі, й гуманітарної, платі за комунальні послуги. Запевнив, що сільська рада не видаватиме фальшивих довідок для одержання допомог на дітей від держави матерям-одиначкам, котрі насправді проживають разом із батьками своїх дітей.

Подив у залі викликало його прохання підняти руки ромів, котрі вміють читати й писати. Коли із близько тридцяти дорослих зголосилося лише п’ятеро чоловіків, сільський голова приголомшив тим, що не лише у цих, а й багатьох інших оваднівських ромів є автомобілі, якими ті постійно роз’їжджають вулицями сіл, виїздять і на центральні дороги. Як кермують неписьменні водії, звідки у них права і чи є вони взагалі?..

Головний лікар ТМО Олександр Клачук говорив про необхідність регулярного медичного обстеження як дітей, так і дорослих, про порядок щеплення від дитячих інфекцій. Підтримав його і сімейний лікар Василь Лукашук, котрий нагадав, що за останні два роки четверо тутешніх ромів померло від туберкульозу, тому закликав уважно ставитися до свого здоров’я.

Виступили начальник служби у справах дітей РДА Олександр Смоляр, директор Оваднівської школи Сергій Петрук, представник професійного ліцею, де навчаються і ромські діти. Вони зокрема наголошували, що кожна дитина має право здобути освіту й професію, реалізувати природні здібності, то ж просили батьків стежити, щоб їхні діти не пропускали шкільні уроки, заняття в училищі.

Капітан поліції Наталія Осійчук зупинилися на необхідності реєстрації місця проживання, відповідальності за жебрацтво й залучення до цього дітей, за насильство стосовно них, розповіла про покарання за вживання, виготовлення, збут наркотичних засобів. Щодо крадіжок, які почастішали в Овадному, закликала повідомляти про кожен факт поліцію та сільського голову. Пояснила, що після ліквідації дорожної поліції, дисципліну на дорогах тепер періодично перевіряють групи реагування патрульної поліції. Дзвінок на лінію 102 – безплатний.

Від українців звучали прохання до ромів дотримуватися правил культури співжиття та гігієнічно-санітарних норм – бо це запорука здоров’я усіх мешканців села. Сільський голова запропонував протягом трьох місяців усім ромським дітям зробити необхідні щеплення, про що лікар Лукашук має повідомити громаду. Прозвучала ідея створити в Овадному ромський вокальний колектив. Вирішили провести суботник і прибрати від сміття ліс, що йде до стадіону. До речі, частину території група ромів уже прибрала. Голова запрошував на роботу у комунгосп, куди одна жінка відразу зголосилася, а також на заготівлю дров для сільради, де можна заробити їх і для опалення своїх домівок.

Розходячись по домівках, оваднівські роми обговорювали пропозицію, кого обрати головою своєї громади, аби він представляв їхні інтереси у стосунках із владою та місцевим населенням.

Ірина НАДЮКОВА.

Коментарі
Теги: Ірина Надюкова, Овадне, район, роми, Сергій Панасевич
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up