Новини

Премія Євросоюзу за короткометражку про освіту

Архів
8 переглядів

   Зробити освітою сучасною і європейською – це те, що під силу кожному учителю, переконана одинадцятикласниця опорного освітнього закладу «школа-ліцей» села Зимне Софія Рожок. Дівчина зняла відео про те, як Європу наближає вчитель, і з ним виборола «срібло»  у категорії «аматори» в конкурсі короткометражок від Представництва ЄС в Україні.  Європейська освіта й співпраця України та Євросоюзу – так звучала тема цьогорічного конкурсу.

Головний герой фільму, який зняла Соня, – школяр Андрій. Він любить вчитися, але до школи ходити не любить. А все тому, що уроки схожі на муштру, де учнів змушують щодня робити одне й те саме. Урок біології, на якому цілий клас перемальовує з таблиці будову квітки і слухняно записує те, що диктує сувора учителька, – нудота! Андрій вирішує, що стане вчителем і свої уроки проводитиме геть інакше.

І ось минає 12 років. Молодий педагог іде на урок біології – але не в клас, а на зелений газон біля школи. Замість дошки – фліпчарт, замість незручних парт і стільців – м’яка зелена травичка, і школярі не занотовують суху інформацію з підручників, натомість жваво дискутують, а будову квітки вивчають не з таблиць, а з живої рослини, яку самі й виростили у горщику. Відмінність першого і другого підходів приємно вражає – цього Соня досягнула ще й протиставленням чорно-білої першої та кольорової другої частин фільму. А свою відеооповідь авторка завершує цитатою міністерки освіти Лілії Гриневич про те, що процес навчання – це спільна творчість учителя і учня.

Соня розповідає, що над цим відео вона працювала разом із педагогом-організатором школи Іриною Дружук. З ідеєю і сюжетом допоміг заступник директора з науково-методичної роботи, вчитель образотворчого мистецтва і художньої культури Олександр Гудим. А директорка школи Юлія Степанюк надала техніку для зйомок і монтажу – професійну камеру, ноутбук, які школа отримала завдяки виграному гранту від Ради Європи.

Власне, саме директорка й розповіла про конкурс – спершу Ірині Дружук, а та запропонувала Соні взяти в ньому участь. Тим паче, що раніше дівчина знімала відео для конкурсу про права людини. І хоч перемоги не здобула, зате отримала важливий досвід. «І загорілася бажанням реабілітуватися у новому конкурсі», – сміється Соня. Зйомки тривали упродовж травня-червня, деякі фрагменти знімали після випускного. Паралельно й монтували відео, іноді щось забраковували і мусили переробляти.

– Найважче і найважливіше у цьому процесі – знайти класну ідею, розписати сюжет і вмістити усе у відведені три хвилин, – каже Соня. – Трохи мали мороки і з підбором акторів – довго не могли знайти виконавця ролі «дорослого Андрія». Зате вчителька математики чудово перевтілилася в роль суворої «біологічки».

Насправді ж, каже по-секрету дівчина, більшість вчителів у школі якраз-таки прогресивні, залюбки переймають і втілюють західні методи викладання, проводять уроки на свіжому повітрі або у форматі екскурсії. Це підтверджує й Ірина Дружук, випускниця цієї ж школи, яка нині допомагає учням розвивати у позашкільних заняттях й організовувати дозвілля.

Ірина каже, що залюбки долучилася до зйомок – було цікаво, непросто, але весело. «Десь, мабуть, 90 відсотків відзнятого на камеру матеріалу – це те, що ми відбракували, бо постійно хтось сміявся, тому доводилося робити нові й нові дублі», – розповідає вона. Соня весь час була за кадром – саме вона виконувала операторську роботу. Але коли сміх розбирав, руки тряслися, тому теж доводилося перезнімати. Інколи працювали по кілька годин підряд. Щоб підбадьорити акторів, Соня частувала їх цукерками.

Перемога у конкурсі стане для дівчини вагомим кроком до реалізації мрії – придбання професійної камери, з якою школярка вдосконалюватиме свою майстерність. Адже, крім відеозйомок, Соня Рожок захоплюється фотографією і навіть перемогла в обласному фотоконкурсі «Моя Україна». На світлині, яку відзначило журі, зображена дівчина під парасолькою, з якої летять пелюстки квітів. Важко повірити, та це сюрреалістичне зображення не містить ні граму Фотошопу! Лише яскрава ідея, досконале технічне втілення та майстерність фотографа.

Серед найближчих творчих планів одинадцятикласниці Софії – участь у конкурсі короткого відео на премію імені Володимира Андрощука. А після закінчення школи дівчина мріє здобути фах відеооператора. Можливо, у столичному університеті театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого, де зараз мистецтво анімації вивчає її старша сестра Катя.

Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up