Новини

Про особливості строкової і контрактної служб: інтерв’ю з начальником відділення комплектування військкомату Сергієм Швачком

Архів
21 переглядів

Володимир-Волинський об’єднаний районний військовий комісаріат раніше охоплював ще й Турійський район, але тепер, після розширення мережі таких установ у області, працює лише з жителями нашого міста і району. Події останніх років в Україні змушують вживати посилених заходів щодо зміцнення обороноздатності держави, тож працівникам військкоматів роботи вистачає. Вони щодня спілкуються з громадянами і часто змушені відповідати на одні й ті ж запитання, які хвилюють і тих, хто вирішив пов’язати своє життя з військової службою, і їхні родини.

 

Тож детально про переваги військової служби за контрактом, черговий призов, а також перспективи у кар’єрі військовослужбовців ми розмовляли з заступником військового комісара – начальником відділення комплектування військкомату Сергієм Швачком. Чоловік уже майже два роки на цій посаді, а до цього перебував на службі у 51-йОМБр, в зоні АТО керував польовим вузлом зв’язку. Після поранення під Іловайськом вирішив продовжувати службу – так очолив відділення з п’яти посадовців військкомату.

– Розпочинається весняний призов. Він уже четвертий після відновлення обовязкової строкової служби. Які його особливості?

– Традиційно на строкову службу в лавах Збройних Сил України призивають юнаків віком від 18 до 27 років, але відразу хочу наголосити, що власне до війська відправлять лише з 20 років, а перші два роки особа, що досягла призовного віку, мусить лише перебувати на обліку у військкоматі та проходити медкомісію.

Указ Президента України про проведення весняного призову вийшов лише минулого тижня, тож плану призову ще немає. Торік був набір до прикордонних військ, але не факт, що така тенденція збережеться тепер. В основному строків спочатку направляють у один із навчальних центрів – «Десна» під Києвом або ж «Старичі» у Львівській області. Навчання призовників до Нацгвардії відбувається у Києві, Запоріжжі або Харкові. Навчальний центр є і в Луцьку, але туди переважно потрапляють місцеві майбутні нацгвардійці. Далі призвані юнаки можуть потрапити у інші області України, але, випереджуючи запитання, яке найчастіше задають мами призовників, наголошую: до служби в зоні АТО їх не залучають.

Загалом, строкова служба триває 18, для осіб з вищою освітою – 12 місяців. Особливістю цьогорічного призову є те, що не омине він і тих, хто закінчив військову кафедру, хоча раніше таких не призивали. Тепер же  вони нестимуть повноцінну її, але в якості офіцерів.

– Відстрочка для окремих категорій громадян передбачена?

– Звичайно, дається відстрочка на здобуття освіти. Крім того, ті чоловіки, які мають дітей до 3 років, особи з числа дітей-сиріт, а також громадяни з проблемами у здоров’ї до служби не залучаються. Батьки двох дітей можуть узагалі не проходити строкову службу.

Деякі громадяни помилково вважають, що допоки їм не вручено повістку до військкомату, вони можуть уникати призову. Насправді, прийнята постанова уряду, яка чітко регулює ситуацію. У ній вказано, що особи призовного віку повинні самостійно прибути до військомату протягом 10 днів з часу вступу в дію, а фактично – оприлюднення у ЗМІ, Указу Президента України.   Ну і варто згадати ще одну особливість сучасної строкової служби: її можна дещо скоротити після її 11 місяців  можна укласти контракт і на наступні півроку вже продовжити професійну службу в армії з відповідним забезпеченням та матеріальною підтримкою.

– Контрактна армія тепер в пріоритеті держави. Чи багато громадян виявляють бажання стати професійним військовим?

–  Торік 213 осіб через наш комісаріат уклали контракт на службу в ЗСУ. З них три десятки –  жінки, які в основному пішли служити зв’язківцями або операторами–планшетистами. Практики укладання контрактів «на особливий період», як раніше, уже немає. Мінімальний строк дії контракту – три роки, є люди, які відразу обирають п’ятирічну угоду. Контрактна служба здійснюється лише за бажанням громадян, тож до неї приходять свідомо і упевнено.

Переважна більшість контрактників виявила бажання служити у місцевих частинах – 14-й бригаді та новоствореному 39-му ЗРП. Наше відділення сприяє отриманню від командування цих частин письмової згоди на укладання контракту. Якщо ж це частина у іншій області – також не відмовляємо. Буває, люди прагнуть потрапити на службу у підрозділи ВДВ у Львові, Миколаївську морську піхоту або ж у 128-му окремо гірсько-піхотну бригаду.

– Хто може стати контрактником?

–  Комісаріат проводить набір на службу за контрактом осіб віком від 18 до 57 років за їх особистою заявою. На посади рядового, сержантського та старшинського складу приймають громадян призивного віку, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту і не проходили строкової служби, військовозобов’язаних, які не мають звань офіцерського складу, з відповідною освітою та підготовкою, громадян, які проходили службу по мобілізації на особливий період, а також жінок з відповідною освітою та спеціальною підготовкою.

Звичайно, кожен кандидат мусить пройти навчання. Чоловіки, які ще не служили, та жінки здобувають спеціальність у навчальних центрах на Львівщині, Київщині чи Житомирщині не менше чотирьох місяців. Тих, що уже  мають армійський досвід та йдуть на ту саму військово-службову спеціальність, достатньо двотижневих курсів, а от зміна однієї спеціальності на іншу триватиме до двох місяців.

Не можуть розглядатись як кандидати на  таку службу громадяни, які були звільнені з неї через службову невідповідність або у зв’язку з обвинувальним вироком суду, засуджені та навіть особи, щодо яких на час подання документів триває слідство, чи кримінальна справа передана до суду. Не пройдуть медкомісію ті, хто перебувають на обліку в наркологічних чи психіатричних диспансерах. Неправдиві відомості, виявлені під час спецперевірки, також унеможливлюють вступ на контрактну службу.

До речі, згода на проведення спецперевірки – один з ряду  документів, які необхідно подати для формування особової справи кандидату, що отримав письмову згоду від військової частини. А  ще – автобіографію, службову характеристику з місця роботи чи навчання, довідку про склад сім’ї та місце реєстрації або фактичного проживання, військовий квиток, копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, документів про освіту і трудову діяльність, про народження та сімейний стан.  Усі кандидати проходять також професійно-психологічний відбір та медогляд.

– Які соціальні гарантії мають військовослужбовці контрактної служби?

– Без врахування надбавки за вислугу років та займаної посади, зарплати солдата становлять від 7 тисяч, сержанта – від 8 тисяч та офіцера – від 9,5 тисяч гривень. Незабаром очікуємо їх підвищення. Ще є ряд допоміжних виплат: матеріальна допомога для соціально-побутових потреб раз на рік, до щорічної відпустки грошова допомога на оздоровлення, при переїзді до нового місця служби виплати в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та 50 – на кожного члена сім’ї.

Окремо скажу про грошову компенсацію за винайм житла. Для нашого регіону міністерством на окрему особу визначено суму в 1500, а родина, скажімо, з чотирьох чоловік отримуватиме 2250 гривень щомісяця.

Серед перспектив та переваг контрактної служби – стабільна оплата праці, безплатне медобслуговування, після закінчення першого контракту – право на безплатне отримання заочної вищої освіти, шанси на подальше проходження служби в елітних формуваннях (СБУ, МВС, НГ), можливість отримання безплатного житла, соціальні гарантії та правовий захист розповсюджується на військовослужбовця та членів сім’ї.

– Ви згадували, що карєру військовослужбовця можна розпочинати також з навчання у вишах.  Куди звертатись молодими людям, які бачать себе в майбутньому офіцерами армії?

– Військкомат дійсно виконує таке завдання – формує особові справи кандидатів на навчання у вищих військових закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання. На навчання можуть вступити особи віком від 17 до 21 року з повною середньою освітою, військовослужбовці віком до 23 років. Для цього потрібно мати результати ЗНО. До речі, якщо до Київського університету імені Тараса Шевченка прохідний бал у минулому році був 160, то на військові спеціальності – 130 балів. Перелік навчальних закладів значний, тож усім зацікавленим краще прибути або зателефонувати до відділення, а ми дамо роз’яснення, допоможемо оформити документи.

Загалом хочу закликати жителів міста і району, чи для оформлення документів, чи просто за довідками з приводу строкової та контрактної служби, направлення на навчання звертатись у об’єднаний районний комісаріат за адресою: м. Володимир-Волинський, вул. Січових Стрільців, 3. Телефони: 3-10-11, 2-07-72, (096)7511592, (063)2113150.

                                                                                                  Юлія  ПАШКОВА. 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up