Новини

Про Володимирщину від А до Я у новій книзі Ярослава Киби

Архів
17 переглядів

На презентацію книги «Володимирщина: минувшина і сучасність» Ярослава Киби, що відбулась позавчора у читальному залі районної бібліотеки, зібрались кілька десятків поціновувачів краєзнавства. На заході, ведучою якого була біблотекар Тетяна Гричук, присутні дізнались історію створення книги від її автора та почули чимало цікавих спогадів з історії нашого краю.

З вітальним словом на адресу винуватця події виступили директор РЦБС Людмила Сулік, керівник апарату   РДА Сергій Романюк, керуюча справами виконкому міськради Наталія Прогонюк, науковий співробітник історичного музею Богдан Янович та племінниця знаменитого краєзнавця Олександра Цинкаловського Наталія Грабарчук-Цинкаловська. На думку останньої, роботу Ярослава Киби можна назвати «малою енциклопедією історії Володимирщини», адже вона умістила безліч фактів із різних сфер життєдіяльності міста та району у довідковому жанрі, що підкріплені фотографіями та географічними даними.

Працюючи над книгою, Ярослав Киба звертався  до племінниці волинського краєзнавця, чия знаменита «Стара Волинь і Волинське Полісся» свого часу надихнула його на власні краєзнавчі розвідки. Із продовжувачем справи  свого дядька, пані Наталія, котру саму можна назвати уособленням «живої легенди» місцевої історії, поділилась цікавими спогадами, що також увійшли до книги.

   – Уперше прочитавши книгу Олександра Цинкаловського «Княжий город Володимир», відчув щось подібне, наче біля мене розірвалась міна. Адже якби не його праця, то звідки б люди через 50 років дізнались, яке було населення у місті ще до війни? Тоді й замислився над тим, що ми залишимо нащадкам через такий же проміжок часу? Що вони знатимуть про місто та людей, які нині творять його історію? Так і виник задум написати  книгу, яка об’єднає у собі минувшину та сучасність Володимирщини, котра для майбутніх поколінь також вже буде історією, – розповів автор книги.

Охоче сприяли Ярославу Кибі у зборі матеріалів усі бібліотеки міста та району, а також уже колишні сільради Володимирщини. На кожну сільську раду у науковця була заведена окрема папка з історією сіл, тамтешніх відомих уродженців  та стоси інших паперів і світлин. Усі ці доробки автор книги повернув бібліотекарям сільським книгозбірень одразу після закінчення презентації.

А тривала кропітка праця зі збору матеріалів немало – небагато, а цілих сім років. Надсилав листи до різних установ, годинами просиджував над історичними книгами, зустрічався із людьми. Чималий вклад у працю Ярослава Киби вніс його колега краєзнавець, автор книги «Трагедія волинських сіл 1943-44 років» Ярослав Царук, який люб’язно погодився використовувати свої напрацювання в новій книзі про історію Володимирщини. До речі, зі своїм відомим тезкою, пан Ярослав уже писав у співавторстві книгу про відбудову собору Різдва Христового.

– Я сам ще досить добре пам’ятаю Другу світову війну. Мабуть, серед вас мало хто носив автомат «шмайсер», – посміхаючись, звернувся до присутніх Ярослав Киба. – А я на той час був підлітком і бачив чимало на власні очі. Були моменти, коли перебував на волосині від загибелі. Пригадую, як з хлопцями пасли корів і назбирали на полі 16 мін, які накрили та підпалили із цікавості. Відбігли на безпечну відстань і стали чекати, але вони чомусь не вибухали. Вирішили підійти  ближче, але не зчулись, як стався вибух. На щастя, ніхто не постраждав, лише одному хлопцю обпекло ногу жариною.

На думку автора книги, його праця може сподобатись далеко не усім, адже вважає її дещо «кострубатою» – часто розповідь перескакує з однієї теми на іншу без особливого, як він вважає, зв’язку. Утім, працюючи над книгою, намагався умістити якомога більше інформації, котра, сподівається, буде корисною та цікавою як для майбутніх поколінь, так і сучасникам.

   Починається книга з короткої історії Володимира у княжу добу, далі описується один з найбільш трагічних періодів в історії міста – дві світові війни, котрі зачепили всіх без винятку жителів міста і району. Детально зупиняється автор на зароджені повстанського руху ОУН-УПА, далі описує наслідки Другої світової війни та здобуття довгоочікуваної незалежності.

Наступні розділи – це довідкова інформація та факти про усі державні установи міста, як адміністративні, так і культурні та освітні, а також  громадські організації, церкви, виробничі підприємства, фермерські господарства, торговельні заклади, а також опис сіл району, в тому числі і зниклих населених пунктів.

Випуск книги накладом у 500 примірників обійшовся автору, який займався цією справою самостійно, без спонсорів та меценатів, у 63 тисячі гривень. На презентації усі охочі могли придбати примірник книги за собівартістю друку – трохи більше сотні гривень за титанічну працю семи років, адже, як жартома зазначив Ярослав Киба, «кредити потрібно якось віддавати». Ознайомитись із книгою «Володимирщина: минувшина і сучасність» вже можна ознайомитись в усіх бібліотеках міста.

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up