Новини

Секрети розсади

Архів
86 переглядів

Насіння любить… часник і холодильник

Надійшла пора думати про майбутній врожай і сіяти розсаду. Як це правильно зробити –ділиться порадами пенсіонерка з міста Тетяна Грабовська, котра з року в рік вирощує добірні овочі у теплиці та на городі.

   Починаємо з насіння, перевіряючи його на схожість. Найціннішим вважається те, що проросло у перші дні. Як правило, насіння редису, ріпи, огірків, кабачків, капусти, моркви, салату, буряків, гарбуза, томатів проростає через сім-десять днів, а цибулі, петрушки, кропу – через два тижні. Перед посівом насіння залийте водою. Дрібне, яке спливло, викидають. Далі у склянку води всипте дві чайні ложки цукру, розчиніть його і кладіть туди насіння, яке залишилося. А те, що піднялося на поверхню рідини, знову видаліть, опісля підсушіть.

Обробляємо біостимуляторами

Перед посівом насіння обробіть біостимуляторами, за винятком того, яке має кольорову оболонку. Є багато способів обробки. Приміром, товчуть зубок часнику і заливають його півлітром води, дають настоятися десять хвилин і у цей розчин на півгодини кладуть насіння, його  промивають і просушують. Також до однієї столової ложки перекису водню додають 50 мілілітрів води, замочують насіння на 20 хвилин, промивають. Для біостимуляції використовують і слабо рожевий розчин марганцівки, у ньому замочують насіння на годину.

Для пришвидшення  росту добре використовувати спеціальні препарати на органічній основі – «біостим» чи «біоліт». Чудовим стимулятором є попіл. Беремо його 200 грамів на десять літрів води, настоюємо дві доби, насіння замочуємо на чотири-шість годин.

Наступний етап – загартовування. Набрякле насіння загартовують дві доби у холодильнику, або день у теплі, ніч – у холодильнику. Після будь-якої обробки насіння просушують і відразу висівають. Не тримайте його у мокрих ганчірках, як це робили колись наші бабусі, бо у такий спосіб втрачається енергія проростання. Насіння має бути набряклим, але не пророслим.

Найкращий грунт з кротовини

   Найкращий грунт для розсади із кротовиння – до нього у рівних пропорціях додають перегній і пісок. Ґрунт можна обробити теплом і холодом. Для цього його виносимо на холод на два-три дні, потім  – у тепло на такий же термін. Так робимо тричі. Жодної термічної обробки! Не треба прожарювати землю у духовці, або поливати її гарячим розчином марганцівки, бо знищуються не тільки шкідливі мікроорганізми, але й корисні, які роблять землю «живою». Перед посівом ґрунт повинен прогрітися до 18-20 градусів.

Візьміть до уваги: грунти є важкі, середні й легкі. Для молодих рослин, у тім числі й для розсади, беріть середні або легкі грунтосуміші. Середні грунти складаються у рівних пропорціях із дернової, листової або  торф’яної землі з додаванням піску, легкі – з дернової, листової або перегнійної та торф’яної землі, де перегною і торфу утричі більше.

Рослини добре ростуть і на універсальних грунтосумішах, які продають у насіннєвих магазинах. Їх ціна – від 15 гривень за п’ять кілограмів.

Сійте, коли день із ніччю рівняється…

Час весняного рівнодення – 22 березня, коли день із ніччю рівняється – найкращий день для посіву багатьох овочевих культур на розсаду.

Посіявши насіння, ящики ставте у тепле місце й накривайте їх поліетиленовою плівкою. Коли з’являться сходи, плівку зніміть і ящики перенесіть у світле, прохолодне місце, щоб рослини не витягалися.

З середини березня можна сіяти у парник на розсаду ранньостиглу білокачанну і цвітну капусту, пізніше – пізніх сортів. Насіння капусти перед посадкою прогрівають протягом 20 хвилин у воді з температурою 50 градусів, опісля опускають на дві хвилини у холодну воду і просушують. За потреби, якщо земля холодна, прикрийте її агроволокном.

Що і коли сходить

   Легко можна вирахувати скільки розсада росте від часу посіву насіння до висадки на постійне місце. Приміром, розсада томатів  – 50-60 днів,  селери і баклажан – 80, перцю – 70, білокачанної капусти – 55-60, кольрабі – 40-50, цвітної – 40-45 днів, пекінської – 25 днів.

Поливають розсаду рівномірно і теплою водою 20-25 градусів. Якщо використовуєте водопровідну воду, її треба відстоювати три – п’ять годин. Холодна вода провокує грибкові хвороби. Розсаду томатів, перцю, баклажанів поливають рідше, але підвищеними нормами у сонячну погоду й у першій половині дня. Дуже добре використовувати для поливу настій шкаралупи курячих яєць – 10-15 штук подрібнити у трьох літрах води і настояти тиждень.

Пророщуємо картоплю

   За місяць-півтора до посадки пророщують бульби картоплі. Для цього їх кладуть рядками у ящики або коробки і ставлять на тиждень у світле тепле (20-25 градусів) приміщення. Від яскравих сонячних променів бульби притіняють папером. За місяць до посадки ящики переносять у більш прохолодне місце з температурою до десяти градусів. Щоб на картоплі проклюнулися всі вічка, її щотижня перевертають. Бульби, на яких ростуть нитковидні паростки, викидають, як і зіпсовані та хворі.

Тетяна АДАМОВИЧ.

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up