Новини

Шлях до НАТО, гендерна політика, недобудовані казарми…

Архів
35 переглядів

 Про що розмовляли у 14-й ОМБр з віце-прем’єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Минулої п’ятниці у Володимирі із робочим візитом перебувала віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона відвідала військову частину, що дислокується в місті, поспілкувалась із її особовим складом.

Зустрічали пані міністерку на КПП т.в.о. командира 14-ої ОМБр підполковник Андрій Якімков та представники оперативного командування «Захід»: начальник прес-служби Анатолій Прошин та в.о. начальника управління морально-психологічного забезпечення Віталій Челбін, район представляла голова РДА Наталія Василець.
Зустрічі із військовослужбовцями бригади передувала коротка екскурсія територією, під час якої віце-премєр-міністерці окреслили і коло проблем військових. Зокрема, говорили про недоліки призовних кампаній, військові просили посилити відповідальність за ухилення від служби, а також нарікали, що місцеві органи влади та поліція неохоче допомагають їм у такій непростій роботі.
Ішлось також про низькі оклади бійців, які, лише перебуваючи у зоні виконання бойових операцій, отримують близько 27 тисяч гривень, а, повертаючись у місце дислокації, уже без «бойових», мають зарплати в межах 10-12 тисяч гривень. Крім того, відносно недавно десантникам і гірсько-штурмовим бригадам підвищили оплату, і тепер вона складає на 3-4 тисячі більше, ніж у піхоти 14-ої бригади, яка стоїть на передовій на тих же позиціях і виконує ті самі бойові завдання.
Що такий поділ є несправедливим, погодилась і віце-премєр-міністерка, вона пообіцяла цю тему порушити на своєму рівні. А щодо «мирних» окладів бійців підкреслила: усі розуміють, що цього недостатньо, але ми мусимо порівняти це і з 2014 роком, оплата хоч помалу, але зростає, як тільки економічні показники держави поліпшуються.
Говорили також про харчування контрактників, про реабілітацію бійців, на що Мінсоцполітики і Міноборони не виділяють коштів. Про монетизацію пільги на проїзд, яку чомусь розраховано лише на 40 відсотків до потреб, крім того, цю важку ношу покладено на місцеві бюджети, які не завжди мають можливість надати таку допомогу військовим, що проживають на їх території. Запитували, чому військових, які виходять на пенсію, знімають з черги на житло?
Присутній у бригаді цього дня заступник губернатора Денис П’ятигорець говорив високій гості з Києва і про необхідність врегулювання земельного питання. «Не будемо самі собі брехати, але більшість бійців отримують належну їм землю лише щоб потім продати, бо на будівництво просто не мають коштів. І продають за нікчемних 500 доларів, на чому наживаються спритні ділки. Чи не краще було б монетизувати і цю пільгу, як це роблять уже, наприклад, у Львові, де, взамін землі, своїм військовим виділяють чітко визначені сталі суми?» На що Климпуш-Цинцадзе зауважила: як бачите, Львів не чекав вказівки із Києва, так можуть зробити на місцях і в інших регіонах.
Віце-прем’єр-міністру показали також недобудовані нові казарми, які підрядник не спішить завершувати. Запросили оглянути їдальню, яка потребує ремонту, а тоді вже і запуску нового обладнання. А згодом відбулась і зустріч з військовими у залі клубу.
Іванна Климпуш-Цинцадзе розпочала коротку промову з того, що подякувала за подвиг бійцям 14-ої, створеної на базі 51-ої бригади, яка одна з перших прийняла на себе удар ворога у 2014-му і понесла великі втрати в той час, коли ще не всі розуміли, що почалась справжня війна. «Дякую за славетний, отой трагічний, шлях, які ви пройшли під час оборони держави, знаю, що всі ці роки ви захищаєте країну по всій лінії розмежування, а ваш танковий підрозділ визнано найкращим і він достойно представляє Україну серед партнерів по НАТО».
Завдяки найновішому досвіду ведення війни з одним з найпотужніших ворогів – збройними силами Росії, наша армія нині входить в десятку найсильніших армій Європи, кілька років тому про НАТО не можна було і думати, а зараз у Європі визнають і свою провину у тому, що досі в північно-атлантичний альянс нам не було відчинено двері. «Але в НАТО не йдуть самі збройні сили, це завдання для всієї країни».
Пані міністр говорила також і про важливість дотримання норм гендерної рівності в армії, пораділа, що в залі багато жінок-військовослужбовців, поцікавилась, чи у бригаді створено для них належні побутові умови. Запитувала, яку вони військову форму носять. Відповіли, що загального зразка, так звану чоловічу, крім того, з’ясувалось, що військові навіть не мають хорошої якості літнього обмундирування.
Опісля присутнім у залі військовослужбовцям надали можливість поставити свої запитання. Військовики цікавились, чи мають право на два тижні додаткової відпустки учасникам УБД, додаткову відпустку для жінок, які виховують двох дітей, є матерями-одиначками чи опікунами. До речі, Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що така відпустка мала би надаватись при потребі не тільки жінкам.
Говорили про статут армії, який переписано зі статуту армії СРСР, де йдеться про те, як підшивати комірець чи накручувати онучі. Про те, що не виділяють коштів на лікування військових у госпіталі. Хтось нарікав на те, що у вишах продовжують викладати фахівці старої закалки, то про яке НАТО може йти мова? А ще, не тільки бійці, а й у президії залу, багато розповідали про надмірне навантаження непотрібною паперовою роботою, яка не дозволяє належно виконувати безпосередні обов’язки. Чому оклади малі, а основна сума зарплати «доганяється» преміями, що потім негативно впливає і на пенсійні розрахунки? Очевидно, це пов’язано із величезним дефіцитом у Пенсійному фонді, висловила і своє припущення пані міністр.
«Ми з вами проходимо нині тяжкий період, він потребує багато сил, витримки, знань і коштів. Безумовно, ми на правильному шляху, але всі розуміємо, що ще не там, де хочемо бути. Головне – щоб не було смикання з боку в бік і обраний курс до Європи не викликав сумнівів», – підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе і пообіцяла невирішені військові питання просувати уже в майбутньому парламенті, якщо, звісно, виборці нададуть їй таку можливість.
Світлана КОШИРЕЦЬ.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up