На 12 інспекторів-кінологів відділу прикордонної служби «Пархоменкове» стільки ж собак, котрі удень і вночі пильнують державний кордон України і міжнародний пункт пропуску «Устилуг-Зосін». Приміром непосидючий красень лабрадор Джек лише у цім році 15 разів знаходив тисячі пачок контрабандних цигарок, які з України хотіли вивезти за кордон. Чорнява дівчинка-фокстер’єр Ліза тільки на вигляд така тендітна і маленька, а добре вміє шукати зброю, як і німецька вівчарка Грета. Є на заставі ще дві  породи розшукових собак – спанієлі й малінуа, котрі пильнують наркотики й інші заборонені предмети. А усі чотирилапі тут у великій пошані й на спеціальному собачому пайку.

До вольєрів йдемо із заступником начальника відділу з персоналу Вадимом Матвійчуком. Тут вже нас чекають інспектори-кінологи. Кожен може довго і цікаво розповідати про своїх вихованців, котрі зустрічають нас голосним гарчанням.
Їх тут десять і різних порід – німецька вівчарка, лабрадор, спанієль, фокстер’єр і малінуа або бельгійська вівчарка. До слова, саме остання порода не нова, а найбільш затребувана у прикордонній службі. Ще вчора два песики пильнували міжнародний перехід «Устилуг-Зосін» й, з розповідей прикордонників, досить успішно, бо швидко знайшли схованки з цигарками. Усі чотирилапі тут у великій пошані й на спеціальному пайку. Поряд з вольєрами розміщена кухня, де, окрім сухих збалансованих кормів, готують для них спеціальну їжу.

Про своїх підопічних розповідає начальник кінологічного відділення відділу прикордонної служби «Пархоменкове» Володимир Коваленко. Він родом із Сумщини, закінчив Національну академію державної прикордонної служби у Хмельницькому, служив у кінологічному навчальному центрі у Великих Мостах на Львівщині. Саме там розводять і тренують собак для охорони, у тім числі й для прикордонної служби, отож більшість чотирилапих звідтіля, каже він. З центу беруть молодих собачат, коли їм не більше шести місяців – від цього віку вони краще піддаються дресируванню. Й служать вони до десяти років.

Інструктори-кінологи бачать, куди яку собаку задіяти, й ділять їх на спеціальних і пошукових. Спеціальних тренують знаходити вибухівку, зброю, наркотики, тютюнові вироби – контрабандні й заборонені товари, а пошукові пильнують державний кордон. Приміром, лабрадор Джек більш натренований на пошук цигарок, а німецька вівчарка Грета – на зброю та ще вміє пильнувати кордон. А вчать собак не тільки у Великих Мостах, куди їдуть кінологи, а й щодня тренують на спеціальнім майданчику, який розміщений поряд із заставою.

Вперше довелось бачити, як пошукова собака, наблизившись до рівненької прикордонної смуги, обрамленої з одного боку високим колючим дротом і лісом, за командою кінолога, то принюхувалася, то присідала, то повзла, а то зірвавшись з місця кидалась у хащі, бо там побачила умовного порушника. Й це Грета показала мені ніжно-голубі дзвоники, які якимось дивом розцвіли у лісі за чотири дні до Нового року. Передноворічна несподіванка та й годі!

Тетяна АДАМОВИЧ.

   На знімку зліва направо: інструктори-кінологи Андрій Головня, Віталій Кравчук і Віталій Кавюк зі своїми чотирилапими помічниками.

comments powered by HyperComments
- реклама -