Новини

У ногу з часом, або Як краще лікувати варикоз

Архів
115 переглядів

Турбує важкість у ногах? Розширені вени? Можливо, з’явилися рани або змінився колір шкіри на гомілках? Тоді вам варто дізнатися більше про можливості сучасного лікування варикозної хвороби. На запитання відповідає лікар-хірург МЦ «Боголюби» Сергій КРИЖАНОВСЬКИЙ.

   – Розширені вени на ногах – це проблема косметична чи  медична?

–  Варикоз (або варикозне розширення вен) – це незворотне розширення та подовження вен. Можна сказати, що це проблема як естетична, так і медична. Адже варикоз – це не просто розширені вени. У них накопичується кров через неспроможність клапанів. Ця кров застоюється й отруює тканини, які є навколо. Від варикозу не помирають, але він призводить до негативних наслідків у всіх тканинах ніг. Наприклад, застій крові вливає на суглоби (руйнує їх, адже порушується кровообіг, суглоби недоотримують достатню кількість крові). У рани потрапляє інфекція, яка може сприяти утворенню бешихи («рожі»). Варикоз також сприяє утворенню у венах тромбів (розвивається тромбофлебіт).

   –  Які симптоми варикозної хвороби?

– Насамперед звертають увагу на розширені вени на ногах. Варикоз також супроводжують набряки, важкість у ногах, судоми (особливо у нічний час). Згодом з’являється зміна кольору шкіри, трофічні виразки. Буває, що у пацієнтів із варикозом  немає ані набряків, ані важкості у ногах, тобто їх нічого не турбує. Однак якщо є зміна кольору шкіри – це ознака порушення венозного відтоку, що негативно впливає на організм. У такому разі просто необхідно пройти лікування.

Варто зауважити, що причиною важкості у ногах може бути не тільки варикоз, а тому треба обов’язково проконсультуватися з лікарем.

   – Чи ефективні для лікування варикозу мазі, креми, пігулки, краплі? І що ви думаєте про народні методи?

– Уявіть, що у крані не працює клапан. Під дією гравітації з нього буде текти вода. Мажте його скільки завгодно, а вода буде текти все одно, бо клапан не працює. Аналогічна ситуація з народними методами. Прикладайте капусту, мед чи будь-що – це не допоможе.  Точно так само, як капуста, не допомагають і п’явки. Таке лікування має ще й багато ризиків, тому ставити п’явки людям із варикозом я не рекомендую.

Мазі і креми дають одноденний ефект: ноги набрякли, їх намастили, і, можливо (!), сьогодні буде легше. Але мазі не лікують. У Європі більшість фахівців не застосовують медикаментозні засоби проти варикозу.

    – Які ефективні методи лікування варикозу?

–  Є чотири основні способи оперативного лікування варикозної хвороби. Це склеротерапія, лазерна або електрокоагуляція, видалення вен і гемодинамічна корекція CHIVA. Методика, яку я рекомендую, – гемодинамічна корекція CHIVA. Вона вважається найефективнішою за тривалістю ефекту. Ризик рецидиву (повернення варикозу) після корекції CHIVA значно менший, ніж при застосуванні інших методик. Одразу після операції пацієнт може їхати додому й не потребує довготривалої реабілітації. Порівняно з іншими, ця методика є доволі недорогою.

Якщо людина із проявами варикозу не планує робити операцію (не дозволяє вік, супутні захворювання абощо), у такому разі найефективніший спосіб лікування – компресійна терапія. Це носіння компресійної білизни, еластичних бинтів, пресотерапія.

   – Яких правил потрібно дотримуватися людям із варикозом?

– По-перше, не набирати вагу. По-друге, більше ходити й лежати, менше – сидіти і стояти. І головне – якщо є прояви варикозної хвороби, треба неодмінно проконсультуватися з фахівцем і пройти лікування.

[vc_text_separator title=”Який метод найкращий?”]

Нині більшість методів лікування варикозної хвороби є малоінвазивними, малотравматичними. Це дозволяє скоротити тривалість післяопераційного періоду до 1–2 днів і досягти гарного косметичного ефекту.

ВЕНЕКТОМІЯ передбачає видалення розширених вен. Результат операції – швидкий тривалий ефект (від 5 до 10 років), але потім можливий рецидив, тобто відновлення варикозної хвороби. Також мінусами методики є травматичність, потреба загальної або спінальної анестезії, госпіталізація, тривала реабілітація.

ЛАЗЕРНА  КОАГУЛЯЦІЯ ВЕН не проводиться під наркозом, тому пацієнт швидко повертається до звичного життя. Дає хороший миттєвий косметичний ефект. Однак є високий ризик швидкого повернення варикозу (через рік-два). Також ця методика є доволі дорогою.

СКЛЕРОТЕРАПІЯ – малоінвазивна методика, дуже схожа до лазерної коагуляції, тому суть і ефект від них схожі. Застосовують здебільшого для лікування ретикулярного варикозу (розширення внутрішкірних вен) або при незначному рецидиві після видалення вен.

ГЕМОДИНАМІЧНА КОРЕКЦІЯ CHIVA вважається найсучаснішою й найефективнішою методикою. Широко застосовується в Європі, адже передбачає не видалення вен, а моделювання венозного кровотоку. Підконтролем УЗД хірург знаходить неспроможні вени і унеможливлює застій крові в них. Ця методика є малотравматична і проводиться під місцевим знеболенням, що дозволяє пацієнтові одразу після втручання повернутися додому. А оскільки вени не забираються, то причини відновлення варикозної хвороби практично немає.

[vc_message]Варикоз «полює» на жінок
Варикозним розширенням вен страждає приблизно від 15 до 30% населення планети. Хвороба в 10 разів частіше зустрічається в Європі, ніж в Африці або Азії. Фактори ризику: ожиріння; вроджена патологія судинної стінки; вік (від 30 до 50 років); стать (жінки); робота «на ногах» у теплому приміщенні (сприяє розширенню кровоносних судин). Варикоз – часте явище у жінок після 50 років, які страждають ожирінням, а також у вагітних. При вагітності високі рівні естрогену сприяють релаксації м’язів венозної стінки.[/vc_message]
Коментарі
Теги: Боголюби, медицина
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up