Новини

Устилуг-Стравінський-ФЕСТ набирає обертів

Архів
37 переглядів

   В Устилузі, історія якого тісно переплелась із біографією композитора зі світовим іменем Ігоря Стравінського, вирішили не знехтувати можливістю розкрутити ідею, яка, здається, давно вже лежить на поверхні. Маючи в руках такий бренд, гріх не популяризувати його, а з ним і своє місто, туристичну привабливість якого означив ще сам Стравінський, назвавши Устилуг райським куточком.

Свій фестиваль, нові потужності

Устилужани мають певний досвід: багато років щочервня на Волині проводиться фестиваль «Стравінський і Україна», започаткований обласними управлінням культури та філармонією. На жаль, з часом перемістившись із Устилуга в Луцьк і втративши тісну прив’язку до оспіваної Стравінським землі, цей мистецький захід в містечку на кордоні почав згасати.

Тепер, завдяки урядовій програмі «Малі міста – великі враження», у фінал конкурсу якої зокрема й потрапив, а потім переміг, підготовлений Устилузькою міською радою проект  фестивалю «Устилуг-Стравінський-ФЕСТ», появилась можливість привернути знову погляди, і не тільки українців, власне до Устилуга.

Спочатку його задумали як дитячий музичний фестиваль, однак конкурсна комісія, підтримавши думку, що ім’я Стравінського – це спадщина не тільки Устилуга і нашого регіону, а й усієї України, сама запропонувала розширити  межі і з дитячого формату вивести його у рамки заходу, в якому братимуть участь професійні виконавці творів Стравінського з усіх українських регіонів. В Устилузі, звичайно, погодились.

Український центр культурних досліджень, який курує тепер виконання цього проекту, запропонував абсолютну свою підтримку. Про що його директор Ірина Френкель заявила на прес-конференції в Укрінформі у Києві 6 вересня, у презентації заходу взяла участь і заступник міського голови Устилуга Світлана Дубицька.

Бюджет фестивалю, розповідає очільник Устилузької ОМТГ Віктор Поліщук, два мільйони 85 тисяч гривень. З державного бюджету уже надійшло 850 тисяч гривень. За умовами конкурсу, у якому переміг устилузький проект, саме місто має виділити на проведення фестивалю не менше 30 відсотків  усієї суми. Однак враховуючи важливість задуманого, Устилуг взяв на себе більші витрати – з місцевого бюджету виділено 880 тисяч гривень (левова частина суми пішла на капітальні видатки). У них на руках і гарантійний лист від фонду нардепа Ігоря Гузя на 150 тисяч гривень, звернулись також до обласної ради з проханням виділити 200 тисяч гривень. Регіональне  відділення Асоціації міст України, як партнер фестивалю, візьме на себе частково оплату поліграфічних послуг.

Сам проект включає в себе три напрямки. Ідеться про капітальний ремонт приміщення Устилузького будинку культури, на який пішов понад мільйон гривень, і роботи такі уже ведуться повним ходом. По-друге, має бути створений інтернет-музей, у якому можна буде відвідувати онлайн-екскурсію устилузькою садибою Ігоря Стравінського. Над цим працюють київські партнери, перед початком роботи вони проводили консультації з директором музею-садиби Ігоря Стравінського в Устилузі Володимиром Терещуком, який присвятив вивченню біографії композитора понад 40 років свого життя, а також із кандидатом історичних наук Оленою Огнєвою – вона свого часу формувала експозицію у цьому музеї.

Балет під відкритим небом

Третій напрямок проекту – безпосередньо сам фестиваль, дату проведення якого призначили на 12 жовтня цього року.

Опівдні він розпочнеться, як і задумувалось спочатку, концертом у актовому залі музичної школи (це ж водночас і садиба-музей)– виступатимуть діти, скрипалі і піаністи. Оскільки зал невеликий, концерт транслюватимуть на великому екрані перед музеєм.

   Треба зазначити, що Устилуг представлятиме одна учасниця, вихованка викладачки Тетяни Сачук, Дарина Панасюк (на фото). Юна музикантка виконає на фортепіано твір М. Ліхіх «Перше побачення». Візьме участь також полька Вероніка Кавалерська – з польської гміни-партнера Людвін, а також учні різноманітних музичних навчальних закладів регіону Волинської області.

Згодом, о 14.00, розпочнеться урочиста частина фестивалю, на великій сцені якого, змонтованій на території міського стадіону, гостей вітатимуть господарі свята, представники Міністерства культури, партнери з України та Польщі. А опісля має відбутись небачена на наших теренах подія, розповідає Світлана Дубицька. Під відкритим небом Львівська філармонія продемонструє музично-театральну виставу за музикою Ігоря Стравінського «Історія солдата», а згодом дві балетні вистави «Весна священна» і «Жар-птиця» представлять артисти Харківського національного академічного театру опери та балету.

   Такого рівня високе мистецтво, сподіваються організатори, змогло би привабити і більше туристів, і внести у життя місцевих жителів неабиякий мистецький шарм. Адже музика видатного композитора, що народжувалась тут понад століття тому, знову, тепер вже голосно, звучатиме у оспіваному Стравінським «райському куточку».

Підготовчі хвилювання

Усе необхідне для перебування гостей, а їх заплановано близько двох тисяч осіб, продумано: має бути організовано до тисячі посадкових місць, буде виїзна торгівля, тож глядачі зможуть і перекусити, чергуватимуть медики, поліція, охорона. Організатори подбали навіть про централізований доїзд на фестиваль – працюватимуть спеціальні чартерні програми, у яких погодились взяти участь місцеві перевізники.

Уже створено сторінку в мережі Facebook, де безпосередньо можна буде собі замовити квиток і місце в автобусі, вони курсуватимуть з Ковеля, Луцька, Львова та Володимира-Волинського. Працюватимуть увечері і у зворотному напрямку, адже сам фестиваль заплановано завершити близько 19.00. Згодом будуть повідомлені і номери телефонів, за якими також можна буде собі замовити квиток.

Звичайно, осінь вже буде в розпалі. Міський голова Віктор Поліщук дуже хвилюється, що у цей період погодні умови можуть бути якими завгодно: і дощ, і сніг, і холод. У першу чергу підбирають, яким буде устаткування для обігріву сцени у разі потреби. Необхідний потужний генератор на 200 кВт – такого немає на Волині, його мають привезти зі Львова. Тобто, чимало побутових, але важливих для проведення такого масштабного заходу питань нині на порядку денному в устилузької влади.

Безумовно, всі сподіваються, що погода не підведе. Але на майбутнє, каже Віктор Поліщук, дай Бог, щоб фестиваль набрав обертів, слід буде подумати про перенесення дати його проведення на більш сприятливий період, скоріше літній.

Передакція – у День музики

Але перед 12 жовтня відбудеться іще одна акція, що матиме прямий стосунок до фестивалю. У Всесвітній день музики, а саме 1 жовтня, на території музею-садиби Ігоря Стравінського, розповідає його директор Володимир Терещук, буде відкрито пам’ятний знак на честь видатного композитора Ігоря Стравінського від ювелірного Дому «Лобортас» із Києва. Це буде копія арт-об’єкту, встановленого у липні у Києві на Лютеранській 28/19 на будинку тестя Стравінського. Його виготовлено в рамках проекту «Видатні особистості, які змінили світ».

Отже, представники ювелірного дому встановлять композицію у приміщенні музею напередодні, а о 14.00 1 жовтня на її урочисте відкриття туди завітає чимало гостей. Приїде художній керівник фестивалю «Стравінський і Україна» Василь Ворон, британський кінорежисер Тоні Палмер, професор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Віктор Давидюк, українська мистецтвознавиця Алла Терещенко та ін. Прибудуть із виступом учні Луцького музичного коледжу тощо.

У ЗМІ нині часто говорять про те, що Ігор Стравінський приїжджав в Устилуг протягом семи років. Та директор музею Володимир Терещук наголошує – композитор бував і у літні місяці проживав тут від 1894 по 1914 рік, тобто 20 років поспіль! Адже спочатку батьки відправляли його сюди на канікули у родовий маєток, а вже згодом, у 1906 році, він одружився і збудував в Устилузі свій будинок, у якому нині і міститься музей. Очевидно, від цієї дати багато хто і веде лік рокам перебування видатного митця у нашому краї.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

 

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up