Новини

Вилікуй себе сам, або Чим корисна фізіотерапія

Архів
29 переглядів

Лікар Олександр Васильчук лише два роки як практикуючий фізіотерапевт. За станом здоров’я змушений був покинути улюблену хірургію, якій віддав 35 років свого життя. Утім, за такий короткий період він досконало опанував усі тонкощі відновлення організму з допомогою тих чи інших фізіотерапевтичних процедур та лікувальної фізкультури. Та незабаром йому, як і багатьом фізіотерапевтам, знову доведеться опановувати нові спеціальності, як цього вимагає очікувана реформа реабілітаційної медицини. 

У 2020 році в Україні стартує реформа «вторинки», згідно з якою фізіотерапію у радянському розуміння буде ліквідовано, пояснює Олександр Олександрович. Натомість планується введення нових медичних спеціальностей: лікар фізичної медичної реабілітації, ерготерапевт, фізичний терапевт тощо. Таких спеціалістів в Україні нині можна віднайти лише у приватних медичних закладах та санаторіях, лікування в яких досить дороговартісне.

Саме тому Олександр Васильчук два роки тому узявся активно доводити спершу керівництву ТМО, а вже потім і жителям міста через участь у конкурсі громадських проектів, що Володимир-Волинському медичному закладу потрібен сучасний кабінет лікувальної фізкультури, адже, при наявності відповідних умов, є надія на те, що фізіотерапія на базі нашої лікарні і далі працюватиме та приноситиме користь людям. У результаті проект отримав підтримку у 886 голосів та перемогу, яка дала можливість реалізувати задумане.

Олександр Васильчук зізнається, що шкодує, що написали разом із бухгалтером Юлією Скіць проект лише на 200 тисяч гривень, адже вже наступного року бюджетним установам заборонили брати участь у громадському бюджеті. Втім, тішиться, що використали хоча б цю можливість і за такий досить скромний бюджет придбали чимало обладнання, спортивного інвентарю, тренажерів, зробили сучасний ремонт.

У травні минулого року, через три місяці клопіткої роботи, сучасний кабінет ЛФК відчинив двері для перших відвідувачів.
На площі кабінету у 30 квадратних метрів потрібно було помістити кілька габаритних тренажерів. Але з цим спеціалісти фізіотерапевтичного відділення з успіхом впорались – компактно розмістили тут фітнес станцію, бігову доріжку, орбітрек, профілактор Євмінова, лавку до тренажеру Бубновського, дорослу і дитячу шведські стінки, степ платформу та інші тренажери. Одночасно у такому кабінеті ЛФК можуть займатись 3-4 людей.

Подібні кабінети вже давно діють у сусідніх Нововолинську, Турійську, Ковелі та Луцьку. А у Володимирі ще півтора року тому у старенькому кабінеті була лише шведська стінка, гімнастичні палки, гирі, джгути та професійна медична сестра Галина Шудра, котра допомагала хворим підібрати комплекс вправ для ефективної реабілітації. Втім, у найбільш складних випадках лікарям доводилось направляти пацієнтів на реабілітацію до обласних медичних закладів.

Тепер у кабінеті ЛФК під наглядом лікаря та з допомогою спеціальних вправ і тренувань мають можливість відновлюватись травматологічні хворі, а також після операцій, з серцево-судинними, ендокринними та неврологічними захворюваннями, зокрема, після інсульту, який нині почастішав і помолодшав. За статистикою лише 25 відсотків людей, які пережили інсульт, повертаються до повноцінного життя. І лікувальна фізкультура цьому сприяє. Всього реабілітація після інсульту триває близько двох років.

– Фізіотерапія стимулює внутрішні природні резерви людини, у результаті чого досягаються не гірші результати, ніж під час традиційної медикаментозної терапії. Організму просто потрібно допомогти запустити відповідні механізми, аби він сам себе зцілював, – запевняє Олександр Васильчук, який переконався у цьому на власному прикладі, коли ставав на ноги після пережитої хвороби.

Серед тих, хто відчув позитивний вплив лікувальних фізичних вправ, – і відомий бард-піаніст Сергій Шишкін (на знімку), котрий переніс трохи більше року тому інсульт і досі бореться з його наслідками. Вперше поріг кабінету ЛФК він переступив з артеріальним тиском, що зашкалював, ледь волочучи ноги. Та завдяки цілеспрямованості та сильній мотивації, підтримці Олександра Васильчука і усього медичного персоналу, він уже хвацько займається на тренажерах та навіть скидає потроху зайву вагу.

– Коли восени минулого року піднявся тиск до 180-ти, ліг у неврологію, де дали направлення на ЛФК. Спершу мені навіть важко було сюди дістатись зі своєї палати, але після того, як почав регулярно займатись, результати не забарились. Тішить, що після занять і тиск падає, і самопочуття, відповідно, поліпшується, – розповідає музикант, який періодично проходить курси реабілітації.

Займаються у кабінеті ЛФК і з маленькими дітьми, для яких тут є спеціальні дитячі фітболи та тренажери. Працює кабінет щодня, окрім вихідних, з 8.00 до 15.00. Кожне заняття триває близько години. Потрапити сюди можна лише за направленням лікаря – травматолога, сімейного лікаря, педіатра. Як правило, курс реабілітації триває десять занять, впродовж яких фахівці-фізіотерапевти допоможуть підібрати комплекс вправ, аби в подальшому пацієнт виконував їх самостійно удома. Тобто тут дають певний старт для відновлення хворого, адже за десять тренувань, звісно, дива не станеться.

На одній зі стін у кабінеті – великі дзеркальні панелі із поручнем, наче у танцювальній або гімнастичній залі. Їх тут помістили не просто так, пояснює лікар, адже коли людина під час вправ бачить себе збоку, то може контролювати свої рухи та помічає допущені помилки.

Окрім придбання необхідного обладнання та тренажерів, значну увагу Олександр Олександрович приділяє і естетичному оформленню кабінету – скрізь на стінах розвішані картини та ілюстрації, котрі змушують замислитись та мотивують на досягнення результатів. Найбільш вражаючою є мотиваційна панель, яку намалював, втіливши оригінальну ідею завідуючого фізіотерапевтичним відділенням, місцевий художник Ігор Мацюк.

Окрім ЛФК, фізіотерапевтичне відділення включає у себе чимало кабінетів, які знаходяться на першому поверсі поліклініки. Тут можна пройти такі процедури як інгаляції, світло- та електролікування, магніто- та теплотерапію, УВЧ та інші. Поруч із кабінетом ЛФК, який знаходиться у травматологічному відділенні, – нещодавно відремонтований масажний кабінет, де одночасно можуть приймати чотирьох хворих.  А одразу навпроти ЛФК – іще один подібний кабінет для тренувань, де ремонтні роботи наразі ще тривають. Олександр Олександрович розповідає, що тут будуть розміщені тренажери та інвентар, котрий не помістився у першому кабінеті. На чільному місці посередині кімнати – силовий тренажер кроссовер, з допомогою котрого можна виконувати безліч вправ.

Аби допомогти медикам швидше закінчити ремонт та облаштування кабінету ЛФК, Сергій Шишкін вирішив зібрати для цього кошти під час своєї щорічної акції «Днюха патріота» – музичного концерту, який він робить для пошановувачів якісної музики, у день свого народження 26 червня.

– У мене такий принцип: допомагати тим, хто сам допомагає іншим. Тому цьогоріч на своїй вже традиційній «Днюсі патріота» вирішив збирати кошти для додаткового кабінету ЛФК, який наразі іще у стані ремонту. І хоча Сан Санич противиться цьому і відмовляється від допомоги, я просто впевнений, що мушу це зробити, – зазначив Сергій Шишкін.

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up