Новини

Юнак з Микулич молодшим соратником Лесі Українки став

Архів
38 переглядів

У лютневі дні в Україні відзначають день народження Лесі Українки – геніальної поетеси, драматурга, перекладача, музиканта. Серед волинян були люди, яким доля дарувала унікальний шанс – спілкуватися з видатною землячкою. Серед них  Касян Гранат.

Касян Харитонович Гранат народився 29 лютого 1888 року у селі Микуличі. Його батьки були простими селянами-трудівниками. Дитинство юнака минуло у матеріальній скруті, але він прагнув учитися, здобувати знання, тому закінчив церковно-парафіяльну школу, багато займався самоосвітою. Оскільки хлопець мав гарний почерк, то працював писарем у волосному управлінні. Згодом був канцеляристом у голови з’їзду мирових посередників Володимир-Волинського і Ковельського повітів Петра Косача – батька Лесі Українки.  Буваючи в Колодяжному, спілкувався з видатною поетесою. Вона давала йому свої настанови і поради, заохочувала вчитися і вдосконалюватися, адже й сама Леся знала 12 мов!  Ця зустріч мала великий вплив на юнака і запам’яталася йому на все життя.

З 1917 року волинянин проживав у Житомирі, працював у різних державних установах, друкувався у газетах і журналах. У 1957 році вийшов на пенсію і останні 20 років свого життя присвятив активній письменницькій і пошуковій діяльності. Він працював у багатьох архівах, вивчав матеріали про Лесю Українку і сім’ї  Косачів і Драгоманових, за якими написав повісті «Народна улюблениця», «Велет розпалює ватру», « Велетом покликана», статті і повість «Драгоманівна» (про матір поетеси Олену Пчілку).

Касян Гранат був одним із зачинателів жанру історико-документальної повісті. Відомий український письменник Борис Тен так сказав про свого колегу: «Вам випало бути молодшим соратником і свідком життя великої нашої Лесі Українки, жінки-письменниці, що рівної ій немає в жодній іншій літературі. Ви з любов′ю відновили в своїй пам′яті і в анналах нашого народу ці сторінки, зробили їх невмирущим надбанням наступних поколінь, які завжди будуть вам за це вдячні».

Разом з дружиною Дариною Булименко, яка завідувала Житомирською обласною бібліотекою, письменник колекціонував картини, скульптуру, витвори декоративно-прикладного мистецтва, спілкувався з цікавими людьми.   У 82 роки став членом Спілки письменників України. У 1976 році видав свою останню книгу « Золота брама». Свого часу із талановитим земляком спілкувалися відомі волинські письменники Василь Гей  і Йосип Струцюк.

Письменник прожив довге життя – 88 років і відійшов у Вічність у 1977 році.

Цього року виповнюється 130 років від дня його народження. На сільському цвинтарі у Микуличах є могили батьків Касяна Граната, пам’ятають про нього і односельчани.

                                                                 Богдан ЯНОВИЧ,

 науковий співробітник  історичного музею.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up