Новини

11 кроків проти підступного  раку, до  яких  «підштовхував» Антон Шкіряк

Медицина
116 переглядів

    У суботній вечір на Водохреще на диво багато людей зійшлось до районного будинку культури, аби наживо послухати людину, яку часто бачать на екранах телевізорів, – відомого в Україні та за її межами нейрохірурга, онколога Антона Шкіряка.

Депутат міськради Максим Клим’юк, за активної підтримки якого ця зустріч відбулась, адже  він разом з представниками ради з питань молодіжної політики узяв на себе всі організаційні моменти приїзду столичного лікаря до міста, зацікавленість у цій справі пояснив просто: у Володимир-Волинському ТМО, на жаль, немає профільних спеціалістів, які б займались онкозахворюваннями, тим паче, нейрохірургів, а підступна хвороба вражає усе більше людей і не десь там, далеко, а поруч з нами. Тож дізнавшись про співпрацю Антона Шкіряка з метою пропагування здорового способу із громадами Церкви Адвентистів сьомого дня, використав нагоду через представників цієї християнської спільноти запросити лікаря на зустріч із мешканцями нашого міста та району.

На рахунку Антона Шкіряка за 12 років роботи понад три з половиною тисячі операцій, проведених під мікроскопом, щороку консультує близько двох тисяч пацієнтів. Та головним у житті вважає домогтися того, щоб хворих ставало все менше. Для цього лікар не полишає активної громадської роботи, яку розпочав разом із однодумцями ще студентом медичного вишу. Тоді, у 2007 році, молоді медики боролись за ухвалення в Україні закону, який би забороняв паління у громадських місцях, а також за те, щоб на пачках цигарок з’явились звичні тепер написи «Куріння викликає рак» або ж «Курці помирають рано». Боролись, як уміли і як могли: у білих халатах в автобусі, на якому були зображені хворі легені курця, під’їжджали під центральні офіси усіх партій, які були представлені у Верховній Раді, довго очікували прийому і переконували, переконували… Врешті, політики здались, і відтоді курцям заборонено палити у громадських місцях, а не менше 40  відсотків  упаковки цигарок займають попереджувальні написи, у яких, стверджує Антон Антонович, чистісінька правда.

Тепер уже відомий лікар-практик Антон Шкіряк відгукується на будь-які запрошення до студій телеканалів, курсує Україною з лекціями, у обласних центрах збирає повні зали, де пропагує корисні звички та надає вичерпні відповіді на запитання людей про ракові хвороби, та упевнено заявляє: онкологія – не вирок.

Він бував на стажуванні у США та усіх європейських країнах, окрім Іспанії. І точно знає, що всюди однакові методи лікування раку. Та й високоточного обладнання в Україні вистачає. Але розвинуті країні виграють тим, що виявлення онкологічних хвороб відбувається на ранніх стадіях, коли допомогти пацієнту реально і можливо. Тому під час своїх лекцій закликає усіх громадян від 30 років усвідомлено проходити діагностику, до якої належить скринінг – повне обстеження на виявлення захворювань за відсутності будь-яких попередніх симптомів, а також раннє виявлення онкології – те ж саме обстеження, але при наявності скарг з боку пацієнта.

Чому це так важливо? Бо це страшний невидимий фронт. Антон Шкіряк просто наводить цифри. За п’ять років війни в Україні загинули більше 15 тисяч військових. Це дуже багато. Так, кулі підступні, але ворог видимий, зрозумілий, і армійці удосконалюють свої вміння, досягаючи перемог. А  від раку торік померло 70 тисяч українців, а боротьби проти нього практично не ведеться. Антон Шкіряк не боїться, що проведення просвітницької діяльності позбавить його роботи, тож знову і знову звертається до широких мас з роз’ясненнями про важливість здорового способу життя як фактору, що значно допомагає знизити ризик захворювання на рак. Просто, доступно, з нечастим вживанням, як він сам каже медичних «матюків», лікар розповідає життєві історії, випадки з власної практики, наводить цифри та факти, описує дослідження і методи профілактики.  Про 11 кроків, що сприяють зміцненню здоров’я людиниЄ йшлося і у Володимирі-Волинському.

Отож, основними джерелами ризику, за словами Антона Шкіряка, є ті явища, до яких всі давно звикли: надмірна маса тіла, низький рівень споживання фруктів та овочів, недостатня рухова активність та вживання тютюну і алкоголю.

Тож кроки, що віддаляють людину від ризику онкології, абсолютно зрозумілі. Перший і головний – припинити або ніколи не починати палити. Тютюнопалінння – причина 25 відсотків  випадків смерті від раку у світі, а на першому місці серед невидимих убивць – рак легень.

Другий крок надзвичайно широкий, адже уміщає в себе…15 тисяч кроків. Саме така норма щоденної рухової активності людини, запевняє лікар. А от третій – дуже простий. Його Антон Шкіряк демонструє на власному прикладі: у 35 років цей чоловік не знає навіть смаку новорічного шампанського чи холодного пива у спекотну погоду. Що й казати про міцніші напої! Він не вживає спиртного свідомо і переконано, та й нікому не радить  робити це навіть у маленьких дозах.

– У ста грамах спиртного – енергії, як від двох шоколадок, розповідає Антон Антонович, – це ніщо інше, як висококонцентрований цукор, який змушує клітини організму до такого активного поділу, що рано чи пізно відбувається збій і може виникнети пухлина.

Крок четвертий – дослідити та знати історію сімейних захворювань, що допоможе визначити ризики. А 5-й пункт стосується тих, хто любить засмагати. Як стверджує онколог, перебування під сонячними променями або у солярії більше години без крему з ультрафіолетовими фільтрами дуже небезпечне. Навіть його бабусю, професора медицини, не оминула онкологія шкіри, пов’зана із надлишком  засмагання, – меланому, на щастя вчасно видалили та цим врятували жінці життя.

Наступний, шостий крок свідчить про розвинутість країн  стосовно медицини. Це вакцинування від вірусів гепатиту та папіломавірусів. Якщо перші впливають на захворювання печінки, то другі – на злоякісні утворення на внутрішніх статевих органах. Тож у США на державному рівні запровадили програму вакцинування дівчаток у віці 14 років від вірусів папілом, чим за кілька років скоротили рівень захворювань на рак шийки матки вдвічі. В Україні, до речі, такі вакцини теж є. Вони не дешеві, у межах двох тисяч гривень, але це копійки у порівнянні із вартістю лікування захворювань, спричинених цими вірусами.

У сьомому пункті лікар рекомендує обмежити вживання м’ясних продуктів, зокрема, ковбас. Мовляв, при обробці вони накопичують багато шкідливихречовин.  Крок восьмий теж пов’язаний із правильним харчуванням, адже це вимога підтримання нормальної ваги тіла. Ще одним важливим фактором є вживання чистої питної води, добова норма якої для людини 1-1,5 літра. Не враховуються при цьому рідини із перших страв, чай, кава, соки тощо. А от десятий, передостанній крок для  нас є практично неможливим. Адже потрібно уникати стресів. Втім, радить лікар, не намагайтесь змінити те, що змінити не можна, просто спробуйте прийняти реалії життя.  І останнім, та чи не найважливішим, пунктом Антон Шкіряк вважає обов’язкове, добросовісне проходження профоглядів, під час яких є можливість виявити ранні стадії захворювання, коли лікування дость  добрі результати. Вже зовсім скоро у його клініці впровадять новітню діагностику, коли аналіз краплі крові визначатиме відсоток схильності людини до того чи іншого виду ракових захворювань.

– Поки ми з вами розмовляли, у світі від онкохвороб померли 1100 людей, – підсумував вперту статистику Антон Шкіряк, але треба робити все можливе, щоб цим захворюванням запобігати. Не  гарантую, що дотримуючись цих правил, стовідсотково уникнете раку, але здорова і відповідальна поведінка суттєво зменшить ризик захворювання на цю складну хворобу.

І поки лікар завершував лекцію, у чергу вже вишикувались люди, які записались на індивідуальний прийом. Тож йому довелось перенести від’їзд, аби приділити увагу всім, хто цього потребує.

Крім того, на зустріч був запрошений представник прикарпатського санаторію «Барвінок», котрий після презентації закладу вручив безплатні путівки на відпочинок Вікторії Бондаренко та Анастасії Янчук, яких вразила онкологічна хвороба. Як і на інших заходах, організатором яких виступає депутат міськради Максим Клим’юк, зустріч для слухачів відбувалась безплатно, але з благодійною метою – збором коштів на лікування. У скриньку при виході люди кидали гроші для онкохворої Насті. У цей вечір для її підтримки вдалось зібрати шість тисяч гривень від небайдужих жителів міста.

Юлія  ПАШКОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up