Новини

Виплати внутрішньо переміщеним особам скоротять

Лайфстайл, Новини
142 переглядів

З 1 березня в Україні різко скорочують виплати для внутрішньо переміщених осіб – державну допомогу отримуватимуть лише найменш забезпечені категорії населення та люди, що стали переселенцями після другої половини 2023 року. Відповідну норму включили у бюджет України на 2024 рік, який ухвалили ще у минулому листопаді. В  уряді пояснюють, що пішли на такий крок через зменшення доходів держбюджету та вимоги міжнародних партнерів оптимізувати видатки. Очікується, що завдяки оптимізації виплат переселенцям вдасться зекономити щонайменше 15 мільярдів гривень. Центр громадського моніторингу та контролю розповідає, як зміниться система виплат для ВПО та хто втратить державну підтримку.

   Скільки держава економить, скорочуючи допомогу ВПО

Зараз в Україні зареєстровані приблизно 4,9 мільйона внутрішньо переселених осіб. Їхня кількість постійно змінюється: дехто повертаються додому, а дехто, навпаки, виїжджає з прифронтових територій. Як зазначила очільниця Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, близько 2,5 мільйона переселенців отримують щомісячну державну допомогу. У 2022 році Україна спрямувала на такі виплати 57 мільярдів гривень, у 2023-му — 73 мільярди. У 2024 році уряд планує знову зменшити суму виплат до 57 мільярдів.

Кому держава і далі допомагатиме

Право на отримання державних виплат з 1 березня втрачають три категорії внутрішньо переміщених громадян: переселенці, сукупний дохід яких перевищує 9 444 грн на одного члена сім’ї, пенсіонери, пенсія яких понад 9 444 гривні на місяць, а також сім’ї, які мають власне житло на неокупованій території, автомобіль, іноземну валюту чи банківський депозит у понад 100 тисяч гривень.

Низка категорій переселенців мають подати заявку на продовження державної підтримки на півроку. Це, зокрема, діти, які евакуювались без супроводу законного представника, вагітні жінки після 30 тижня вагітності, люди, що втратили працездатність, але не мають пенсії чи соціальної допомоги, працездатні люди, які не працюють, але доглядають за дитиною до 14 років, та багатодітні родини.

Водночас, державна допомога автоматично продовжується на півроку пенсіонерам, що отримують менше 9 444 грн, людям з інвалідністю І та ІІ груп, дітям з інвалідністю та тяжкохворим, дітям-сиротам, а також прийомним батькам. Суми виплат змінюватись не будуть: допомога дорослим – 2 тисячі гривень, дітям та людям з інвалідністю – три тисячі.

Два роки достатньо для адаптації

Необхідність скоротити виплати для  ВПО стала гострою на початку 2024 року через скорочення міжнародної допомоги для України. При цьому, майже 40 відсотків переселенців впродовж двох років війни так і не знайшли роботу, та досі живуть виключно на державну допомогу. Часто це матері з дітьми, яких немає з ким залишити. “Партнери ставлять вимоги постійно верифікувати виплати з метою їхнього зменшення або оптимізації. Йдеться про те, що за міжнародними лекалами два роки достатньо, щоб адаптуватися. Вразливі мають продовжити отримувати виплати, а ті, хто вже, приміром, адаптувалися, отримали житло або мають високооплачувану роботу – підходи мають бути більш справедливі”, — пояснила таке рішення Ірина Верещук.

Коментарі
Теги: виплати, переселенці
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up