Новини
Сьогодні
02.12.2024

А тракторну майстерню естонці сприйняли за мінімузей

Володимирська, Освіта
1051 переглядів
А тракторну майстерню естонці сприйняли за мінімузей

З дводенним візитом у Володимирському центрі професійної освіти перебували представники закладу такого ж напрямку з естонського міста Вільянді. Директор професійної школи ВІКК Тармо Лоодус, менеджерка з розвитку Марге Хейн, викладачі Яан Мятас та Анті Ківістіка ознайомилися з організацією навчального процесу та діяльністю ЦПО, а також презентували вектор розвитку професійно-технічної освіти у своїй країні на прикладі  Вільяндійського центру професійного навчання.

-Завдяки меморандуму про співпрацю два такі схожі за своїм профілем заклади мають можливості для обміну досвідом та налагодження корисних взаємозв’язків задля проведення стажувань викладачів, майстрів виробничого навчання та здобувачів освіти, – розповідає директор Володимирського ЦПО Юрій Мозоль. – Делегація з Естонії перебувала у нашому місті минулого тижня. Гості з цікавістю ознайомилися з    пам’ятками Володимира, прогулювалися вулицями міста, про яке дізналися чимало історичних фактів завдяки екскурсії від ТІЦу та розповідям нашого колективу. Вони висловлювали нам свою підтримку і щиру стурбованість подальшою долею України через воєнні дії, відмітили героїзм нашої армії. Ми провели спільний круглий стіл з представленням обох закладів, а згодом ознайомили нових партнерів із виробничими майстернями, де відточують навички наші здобувачі освіти.

Зацікавлено гості розпитували про наявну матеріально-технічну базу, оформлення навчального простору, умови підготовки майбутніх фахівців.

-Делегацію приємно вразили оновлені чотири швейні  та електромонтажна майстерні, навчально-практичний центр з електрозварювального напрямку. А коли увійшли у тракторну майстерню, то з захватом похвалили нас, що зібрали такий хороший міні-музей. Ми повідомили, що насправді це не музей, а обладнання, на якому навчаємо здобувачів освіти, – і це, насправді, одна з найбільших проблем, над розв’язанням якої працюємо. Наш найновіший трактор – 1991 року випуску, тож вкрай потребуємо сучасної сільгосптехніки. Вже написали проєкт й надіємося отримати кошти на її придбання. Тим більше, що зараз активно обробляємо наявні земельні площі, вирощуємо зернові та олійні культури, завдяки чому маємо надходження у спецфонд, які й витрачаємо на розвиток закладу. До кінця навчального року плануємо втілити ряд оновлень та переформатувань, працюємо над підготовкою до відкриття нових спеціальностей.

Завітали представники естонського закладу профтехосвіти у гуртожиток, адже цікавилися, у яких умовах проживають здобувачі освіти ЦПО. Проводячи паралелі, розповіли, що їхній заклад також надає гуртожиток для студентів, однак він квартирного типу. Проживання у гуртожитку не є безоплатним, коштує 50 євро на місяць, включаючи сніданок, зміну постільної білизни двічі на місяць, можливість користуватися тренажерним залом, грати у більярд, настільний теніс, аерохокей, плейстейшн. Якщо студент навчається на відмінно, то отримує знижку у 20 відсотків.

Естонські партнери зазначили, що подібний шлях розвитку уже пройшов  Вільяндійський центр професійного навчання. Однак у них це відбулося значно швидше завдяки фінансуванню від держави, яка на відновлення виділила 18 мільйонів євро. Тепер у закладі – нові сучасні майстерні, обладнання, автотехніка. У нім можна здобути фах молодшого спеціаліста ІТ-систем, кухаря, офіціанта, клінера, автослюсаря, обробника листового металу авто, автомаляра, діагноста автомобіля, шиномонтажника, водія різних категорій, реставратора меблів, зварювальника, столяра, будівельника, електрика та інші. Навчають не лише випускників шкіл, а й доросле населення, у тому числі й людей з інвалідністю.

Заняття можуть бути стаціонарними, дистанційним, а також безпосередньо на робочому місці – за запрошенням підприємця викладачі узгоджують діяльність і завершують навчання безпосередньо у закладах, здійснюють індивідуальне навчання для компаній. Тривалість його варіюється. А ще, немає граничних меж кількості набору студентів – групи можуть бути по 10 осіб або мати кілька паралелей. Є окрема посада класного керівника, який не веде занять, а лише опікується групою, контактує з батьками. Заклад є самостійними в організації своєї роботи та навчання. Ознайомитися з принципами його діяльності детальніше представники Володимирського ЦПО зможуть уже на початку наступного року, адже отримали запрошення колег здійснити візит до них.

-Ми хочемо дізнатися більше деталей щодо організації освітнього процесу, формування навчальних планів, розкладу занять. У закладі немає паперового документообігу, все відбувається в електронній системі. Ми теж на шляху до цього, адже уже користуємося електронними журналами та щоденниками, все ж у програмах є деякі недоліки, – каже Юрій Володимирович. – Також нам цікавий досвід відкриття нових спеціальностей. Наприклад, коли для їхнього регіону професія кравця втратила актуальність, вони перестали готувати таких фахівців, натомість швидко організували роботу для підготовки кадрів інших напрямків. У нас з цим більша проблема: щоб оголосити набір на нову професію, потрібна матеріальна база, навчальний кабінет, ряд документів, а ще – спеціалісти, які спершу повинні отримати знання, щоб згодом вчити здобувачів освіти. Естонські майстри виробничого навчання мають змогу навчатися, наприклад, у Німеччині.

Цікавим для колективу ЦПО є досвід Вільяндійського закладу щодо надання оплачуваних послуг населенню.

– ВІКК самостійно заробляє на свій розвиток. У їхньому кафе, набуваючи практичних навичок, обслуговування відвідувачів здійснюють студенти-офіціанти, а страви готують студенти-кухарі. Також практикують кейтеринг, коли послуги громадського харчування надаються у віддалених точках. Майбутні автослюсарі, діагности, шиномонтажники  під наглядом наставників здійснюють сервісне обслуговування та ремонт автомобілів КІА, маючи відповідний дозвіл на це. У закладі профтехосвіти займаються реставрацією меблів для замовників, також надають широкий спектр зварювальних робіт, ба більше, виготовляють на замовлення баржі для туристичних послуг. Їхній досвід був би корисний нам задля отримання додаткових прибутків на розвиток закладу.

Варта уваги організація навчання дорослого населення у Вільяндійському центрі професійного навчання.

– Естонці протягом життя можуть здобути до п’яти професій. Вони часто проходять навчання у центрах профтехосвіти. Нам корисний такий досвід, особливо в умовах війни, адже чимало людей змушені були покинути свій дім, роботу й на новому місці шукають можливості здобути нову професію й працевлаштуватися. Ми у цьому плані уже маємо здобутки – відкрили кваліфікаційний центр, здійснюємо підготовку водіїв транспортних засобів категорії «В», навчаємо трактористів-машиністів сільгоспвиробництва категорії А1, електрозварників ручного зварювання, кухарів-кондитерів, кравців, продавців, операторів на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревооброблені, однак прагнемо розвиватися, – каже Юрій Мозоль. – Сподіваємося на довготривалу плідну співпрацю з закладом-партнером, що дозволить обом сторонам лише поліпшити напрацювання.

Валентина ТИНЕНСЬКА

Коментарі
Теги: ЦПО, Юрій Мозоль
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up