Новини

Аби  не  потрапити  у трудове  рабство

Архів
13 переглядів

  У День запобігання торгівлі людьми про те, як не потрапити у тенета злочинців, інформували безробітних жителів Устилуга. Семінар з цього приводу провели фахівці Володимир-Волинської філії обласного центру зайнятості та центру безплатної вторинної юридичної допомоги. 

Напевне, саме для устилужан ця тема завжди актуальна, адже територія сусідньої країни зовсім поряд, її видно неозброєним оком. Майже у кожній родині хтось сезонно чи й постійно працює у Польщі, Німеччині, інших країнах. Та й більшість безробітних, які зібралися у актовій залі міської ради, також мають досвід роботи за кордоном. Однак, якби для всіх він був успішним, то не стояли б зараз люди на обліку у службі зайнятості.

– Сучасна торгівля людьми – це вже не відкриті невільницькі ринки за рабовласництва. Але вона є й зараз, і зовсім поряд, хоча вже й поза законом. Злочинний бізнес набрав інших форм, став хитрішим, підступнішим, цинічнішим і люди повинні про це знати, аби не потрапити у небезпечні тенета, звідки непросто звільнитися, – розпочала розмову провідний фахівець із профорієнтації Людмила Борисюк. За її словами, близько 48 відсотків такої злочинної діяльності – це торгівля жінками для сексуального рабства, 18 – чоловіками, яких використовують для тяжкої фізичної праці, 12 – дітьми, котрих змушують до жебрацтва, знімання у порнографічних стрічках. Років два в одній із сусідніх областей викрили фермера, який нелегально експлуатував близько сотні робітників. Підбираючи бомжів, забирав у них документи, змушував працювати, утримував у нелюдських умовах, ледь годував. У великих містах у переходах часто жебракують жінки з дітьми, бачимо таке й на володимирській, луцькій автостанціях. Цих жебрачок також використовують для заробітків.

– Все ж найчастіше наші громадяни стають товаром, намагаючись працевлаштуватися за кордоном, – каже заступник начальника відділу правової інформації центру надання безплатної вторинної правової допомоги Василь Соколов. Він наголосив, що збираючись працювати за кордоном, людина повинна знати, яка саме робота їй потрібна. Але, який би варіант не обрали – постійну, сезонну, тимчасову, важливо, аби ця робота була легальною. Для цього у більшості країн іноземці повинні мати дозвіл, робочу або візу довгострокового перебування. Кожна країна має власне законодавство у сфері трудових відносин, тому, щоб одержати інформацію про можливість легального працевлаштування, обов’язково треба звертатися до посольства. Туристична віза для приватних і ділових подорожей не дає права для працевлаштування.

Нелегальна робота за кордоном – це значно менша зарплата, відсутність страхування від нещасного випадку, можлива відмова у вихідних, відпочинку, нормальних умовах роботи. Тому треба розуміти, що погоджуючись на нелегальну роботу, можна стати об’єктом торгівлі людьми чи трудової експлуатації.

 

Василь Соколов закликав не вірити обіцянкам швидкого і безпроблемного працевлаштування за кордоном. Процес легального працевлаштування може зайняти багато часу і фінансових затрат. Адже щоб легально працювати за кордоном, наголосив юрист, треба дотриматися необхідних процедур.

–  Трудове законодавство кожної країни захищає насамперед своїх робітників, відповідно створюючи певні бар’єри для працевлаштування іноземних громадян. Усі умови майбутньої роботи мають бути відображені у трудовій угоді. Це перелік завдань, які виконуватиме працівник, місце виконання і тривалість роботи, зарплата і порядок її виплати, а також усі відрахування і надбавки, негрошові види компенсації  (на харчування і проживання, якщо його забезпечує роботодавець), тривалість робочого дня, вихідні й святкові дні, проїзд виключно із зобов’язаннями в разі примусового повернення, виплати з тимчасової втрати працездатності, медичне і стоматологічне страхування, виплати з фонду соцстрахування.

Якщо ж людина все ж потрапила у скрутну ситуацію за кордоном, правник пояснив, що вона може звернутися за допомогою до посольства чи консульства України, державних та урядових органів,органів місцевого правосуддя, української діаспори, навіть до релігійних організацій.

Для безробітних продемонстрували документальний фільм, знятий на замовлення обласного центру зайнятості громадською організацією «Волинські перспективи». З екрану не лише про переваги, а й про ризики закордонного заробітчанства говорили відомі люди – актори, музиканти. На фоні впізнаваних пейзажів Луцька про власний гіркий досвід розповідала дівчина, складну життєву ситуацію якої цинічно використали непорядні ділки. Наобіцявши високий заробіток, зручні умови проживання,  заманили вчорашню школярку-сироту до звичайного борделю. У іншому випадку, жінка потрапила у кабалу, повіривши добре знайомій людині, кажуть, таке трапляється досить часто. Журналістка «Волинських перспектив» на очах глядачів намагалася знайти роботу за кордоном через інтернет, вчила уважно і критично сприймати такі оголошення, ставити під сумнів кожну умову невідомих працедавців і врешті довела, що запропонована їй праця була нелегальною й не гарантувала безпеки. Найчастіше саме на такі, на перший погляд, цілком пристойні пропозиції і з високим заробітком в офісі чи адміністратором готелю або клубу й спокушаються дівчата.

Отож Людмила Борисюк радила все ж шукати можливість працевлаштування  у своїй країні, що дозволяє більше уваги приділяти родині й дітям. Вона роздала безробітним брошури й інші інформаційні матеріали про торгівлю людьми та працю за кордоном.

Прощаючись із устилузькими безробітними, Василь Соколов запросив, за потреби, громадян пільгових категорій на правові консультації. У центрі безплатної вторинної правової допомоги, що на  вулиці Устилузька,19, у Володимирі-Волинському, їм можуть запропонувати і безплатні адвокатські послуги.

Ірина НАДЮКОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up