Новини

Аби професію обрати правильно

Архів
2 переглядів

Тестування з профорієнтації, розроблене всеукраїнською службою зайнятості, почали проходити учні випускних класів Володимирщини.  

Прикро, коли людина із дипломом про вищу освіту не може знайти собі роботу. Це, безумовно, не дуже вдалий початок дорослого життя. Допомогти підліткам знайти власну життєву дорогу та уникнути помилок при виборі професії  покликана нова платформа профорієнтації шкільної молоді. Комп’ютерна програма розроблена з урахуванням психологічних особливостей старшокласників, настроїв і можливостей різних прошарків сучасного суспільства, потреб і перспектив ринку праці. Такий тест спрямований на те, щоб юнак чи дівчина, які вже мають конкретну мрію щодо професії, могли зрозуміти, чи справді у них є здібності до цієї страви і дізнатися, що слід робити, як себе розвивати, аби сповна реалізуватися в обраній галузі. А ті, хто ще не визначився, мають нагоду  оптимально зважити свої нахили й інтереси чи захоплення, врахувати  здібності, стан здоров’я, навіть особливості свого темпераменту, аби знайти варіанти чи конкретну спеціальність, де б працювали із задоволенням.

Про це тестування ми розповіли учням випускних класів Зимнівського НВК-ліцею, Бубнівської та Селецької дев’ятирічок.  Зустрічі відбувалися у комп’ютерних класах, зимнівські ліцеїсти відразу могли спостерігати, як профорієнтаційний тест почав проходити один із одинадцятикласників. На жаль, хлопчина не встиг виконати у класі всі завдання, адже тест розрахований на кілька годин. То ж, приступаючи до нього, варто з’їсти шматочок чорного шоколаду чи хоча б яблуко.

Школярі щиро цікавилися тестовими запитаннями, особливо почувши, що вони передбачають  визначення рівня інтелектуального розвитку а також дають широкий спектр видів людської діяльності, серед яких можна знайти омріяну справу. Для прикладу, діти ознайомилися з результатими тестування двох учнів третьої міської школи, синів однієї із авторок  цих рядків.

До речі, ми наголосили молодим людям, аби, обираючи професію, прислухалися до власних бажань і відстоювали власну думку, а не  сліпо підпорядковували їх надто наполегливим батьківським амбіціям. Не варто і погоджуватися «за компанію» вступати у заклад, куди йде подружка чи сусід. Так, це буває непросто. Але все ж необхідно переконати близьких , що маєте право самі вирішувати ключові питання свого життя. Аби потім протягом десятиліть не займатися неприємною для себе справою.

Щоб не помилитися, варто звернутися до так званої формули вибору професії: «хочу – можу – треба». Вона означає, що при виборі професії необхідно, по-перше, враховувати свої бажання, інтереси, нахили, по-друге, здібності, знання, рівень розвитку пам’яті, швидкість реакції, психологічні особливості, комунікативні установки, схильність до ризику, стан здоров’я, по-третє, – попит на обрану професію на ринку праці. Адже, за великим рахунком, здобута нами спеціальність є товаром на ринку праці, який мусимо вигідно продати, вибираючи оптимальні для себе умови праці та її оплату.  Нерідко ми про це забуваємо й, здобувши університетську освіту юриста чи політолога, дівчина стає манікюрницею чи візажистом, закінчивши короткочасні курси. А чоловіки-інженери працюють рядовими слюсарями чи сантехніками. Тому ми ознайомили школярів із списком вакансій зі спеціальностями, яких зараз потребують підприємства нашого міста й району. Зазначили, що постійно є і попит на пожежників-рятувальників, службу в національній поліції та прикордонних військах, військову службу за контрактом, але ці структури самостійно займаються підбором кадрів, тому до них треба звертатися особисто.

Для випускників шкіл професійне самовизначеня особливо актуальне, тому  закликаємо старшокласників не грати в лотерею зі своїм майбутнім.

   Ті, хто бажає  пройти профорієнтаційне тестування, має звернутися до філії центру зайнятості.  Одержавши код, зайти на сайт і послідовно відповісти на всі запитання тестів. Опрацювавши ці результати згідно з передбаченою комп’ютерною програмою, фахівець служби зайнятості повідомить вам результати. На  підставі  них   ви зможете  визначитися,  у  якій  галузі  найповніше  розкриються  ваші  здібності  і  яку  професію  варто  обирати.   

Оксана ТИХНЮК, Людмила БОРИСЮК,

фахівці із профорієнтації Володимир-Волинської філії обласного центру зайнятості.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up