Новини

Американський футбол, бейсбол і нічні тривоги: інтерв’ю із засновником “Ranger Camp” Русланом Бормовим

Архів
40 переглядів

Дитячі табори – відпочинкові, шкільні, мовні, розважальні – один із найпопулярніших способів забезпечити школярам цікаві й активні канікули. Цього року у них з’явилася незвичайна альтернатива. Табір для юних рейнджерів організовує керівник військово-патріотичного центру «Третій полк», військовий інструктор Руслан Бормовий.

У «RangerCamp», який відбудеться у липні поблизу Володимира-Волинського, на дітей чекатимуть незвичні ігри і неймовірні випробування, які допоможуть зміцнити тіло й душу, загартувати характер і більше дізнатися про військову справу. Як стати українським рейнджером, ми дізнавалися у Руслана Бормового.
– Ідея реалізувати такий табір для дітей з’явилася ще вторік, але цього року ми вирішили серйозно до цього взятися. Власне, подали її самі курсанти військово-патріотичного центру «Третій полк», у якому з 2014 року проводимо заняття. Діти запропонували організовувати виїзди на природу, займатися у польових умовах. Так і з’явилася ідея влаштувати табір, де б школярі мали нагоду відчути і зрозуміти, що таке армія – у доброму значенні цього слова. Там ми поєднуватимемо армійський американський, польський, канадський, французький досвід, який отримали наші інструктори. Тому гарантуємо не застарілий радянський, а найсучасніший підхід. Зрештою, і наші заняття у ВПЦ – це не те, що викладається як предмет «Захист Вітчизни», переписаний із радянських підручників. У нас діти вивчають історію локальних конфліктів ХХ і ХХІ, досвід успішних спецоперацій, технічні характеристики української й іноземної зброї. Словом, все те, що мали б знати і вищі офіцери нашої армії.
Багато із цих речей, які ми викладаємо, можна і треба хоч на деякий час перенести з приміщення, де ідуть заняття, на природу. А разом із тим – організувати для дітей селекційний курс, де б вони змогли випробувати себе і перебороти свої «не хочу» і «не можу» – страх, лінощі тощо.
– Хто такі рейнджери і чому саме програму їхньої підготовки ви вирішили взяти за основу?
– Рейнджери належать до одного з елітних підрозділів американського спецназу, 75-й полк рейнджерів армії США. І всі офіцери, які мають статус рейнджера, отримують значно більше шансів збудувати успішну військову кар’єру. Якщо ти маєш нашивку «RANGER», перед тобою відчинені майже усі двері, а коли претендуєш на якусь військову посаду, перевага надається тобі. Це добровільний курс, але завжди вистачає охочих його пройти. Хоча не усім це вдається.
Вважаю цю систему підготовки американських військових справді однією із найдоброякісніших. Тому ми вирішили перенести її на український досвід і показати дітям, як готуються найвправніші бійці у Штатах.
– Це перша спроба проведення такого курсу чи вже маєте певний досвід?
– Вторік на базі табору «Волинська Січ» Сергія Дружиновича ми проводили розроблений інструкторами ВПЦ «3-й полк» пробний курс – «Рейнджер-розвідник-юніор». На кожному заїзді у нас був «тиждень рейнджера». І ця спроба виявилася успішною: коли у дітей питали, що найбільше сподобалося у таборі, десь восьмеро із десяти згадували про цей «рейнджерський» тиждень. При цьому курс дуже важкий. Зі 124 курсантів його повністю пройти і отримати відзнаку змогли тільки 12. Але діти були у захваті, найбільше тішилися, що перебороли себе і довели, що можуть. Тож коли отримували відзнаки, дехто не міг стримати сліз щастя.
– Що саме чекає на дітей у таборі?
– У нас буде два напрямки – військовий і спортивний. Відтак, ті, хто не проходитиме курс рейнджера, зможе зосередитися на спорті. А там теж буде багато цікавого. По-перше, це командні ігри, які діти досі бачили лише у фільмах – американський футбол та бейсбол. Будуть різні веселі і цікаві підліткові забави, маловідомі у нас, але популярні за кордоном, – наприклад, волейбол, де замість м’яча – повітряна кулька, наповнена водою. Окрім командних ігор, будуть заняття із самооборони, з кендо – японського мистецтва ведення бою на мечах.
У наших планах є і бокс крав мага, ізраїльський рукопашний бій, розроблений спеціально для ізраїльських армійців. Наші інструктори були на курсах із цього виду рукопашного бою, мають відповідні сертифікати. Звісно, за тиждень ми не навчимо дітей настільки, щоб вони стали чемпіонами з боксу чи асами «крав-маги», але основи вони опанують.
Серед військових занять – вогнева підготовка з допомогою пневматичної зброї. Кожен курсант-рейнджер отримає копії автоматів. Діти будуть ділитися на оборонців табору і нападників. Останні намагатимуться закласти умовні «міни», переставити речі місцями тощо. Будуть розвідувальні дії, в ході яких діти вчитимуться маскуватися. На тактичній підготовці спробують діяти групами, вивчатимуть елементи бою – як у популярних комп’ютерних іграх ContrStrike чи CallofDuty, але в реальності. Влаштуємо стрілецький турнір, де діти змагатимуться у влучності. Буде базова підготовка з військової медицини і основні прийоми з цивільної . Також влаштуємо для них стрес-тести, коли вони мають виконувати якісь задачі у напруженій обстановці – гул, дим, крики, вибухи тощо. Звичайно, перед тим будемо їх психологічно до цього готувати.
Фізичні вправи і бойовий вишкіл будемо поєднувати із переглядами документальних фільмів, екскурсами в історію військової справи. Кожен вечір присвятимо певному історичному періоду, від Січових Стрільців до боїв у зоні АТО.
– Чому у спортивній частині – такі незвичні, як для України, види спорту?
– Діти фанатіють від західного кіно, американських військових комедій зокрема. На жаль, українських аналогів вони не мають, у нашій країні молодіжне кіно в повному занепаді. Тож ми вирішили взяти отой світ з американських підліткових комедій і зробити його ближчим до розуміння наших дітей.
– Яке місце у цій програмі займає курс підготовки рейнджерів?
– Цей курс – це поєднання тренінгів і випробувань. Лише той, хто виконає усі вимоги, отримає нашивку рейнджера України. Але табір – це більше, ніж сам курс. Тобто ті курсанти, які провалюють випробовування, все одно лишаються у таборі і можуть натомість зосередитися на спортивних вправах та інших цікавинках. Певні заходи будуть обов’язковими для усіх – нічна тривога, матч-відкриття з американського футболу. Також групи будуть мінятися місцями і потроху вивчати як спортивні, так і військові дисципліни. Також буде вогнева підготовка страйкбольною зброєю, екскурсія до військової частини та багато іншого.
– Які ж випробовування чекають на дітей? Чи це секрет?
– Жодного секрету немає. А вимоги складні, але радше для розуму, а не для тіла. Важким фізично є тільки один день. Всі інші вимагатимуть у курсантів проявити логіку, терплячість, винахідливість та інші, потрібні рейнджерам, риси характеру. Бо діти насправді змагатимуться не одне з одним, а самі із собою. До фізичних труднощів можна віднести і нічні тривоги. Я уже кажу дітям, що сон у “Ranger Camp” – це розкіш. І знаєте, вони від цього у захваті!

Випробовування одного із днів називається «Рота мовчазних». Завдання курсантів – мовчати з 9 до 21 години, не вимовити ні слова. Спілкуватися можна письмово або жестами, але тільки не вголос. Не повірите, але це одне із найскладніших випробувань.

Ще один день називається «Подвійний день» – курсанти ходять зв’язаними за ноги по двоє увесь день. Якщо одному треба в туалет, другий увесь цей час, поки товариш справляє свої потреби, мусить присідати. Якщо хтось один із пари провалює завдання, з курсу відраховуються обоє. Це випробовування навчає взаємодіяти, працювати разом. Але це ще не всі складнощі! Щоб курсанти вчилися адаптуватися до нових людей і знаходити спільну мову з усіма – навіть із тими, хто їм не дуже приємний, кожні кілька годин ми перемішуватимемо пари.
– Хто тренуватиме і навчатиме дітей?
– Запрошені інструктори, які пройшли відповідні тренінги. Серед них і педагоги, які мають великий досвід роботи зі школярами. Також ми хочемо запрошувати ветеранів АТОта війни в Афгнастані у 80-х роках, щоб поділилися своїм досвідом. Адже ми виховуємо не американських, а українських рейнджерів.
– Цей табір – виключно для хлопців, чи дівчата теж зможуть стати рейнджерками?
– Спершу ми дійсно планували його як хлопчачий. Але дівчата уже завалили нас листами і проханнями взяти і їх. Тож будемо орієнтуватися на кількість охочих – якщо дівчат виявиться 4-5 на заїзд, то взяти зможемо. Програма для них на 95 % буде така ж, як і в хлопців. Судячи із занять у ВПЦ, дівчата усе можуть виконувати нарівні із хлопцями.
– Таборувати у «RangerCamp» будуть переважно вихованці ВПЦ «Третій полк»?
– Заявки на табір подають діти з усієї України, уже планує приїхати один хлопчик із Полтави і двоє з Житомира. Ми хочемо якнайбільшій кількості людей показати, що таке військово-патріотичний центр, адже таких центрів на всю країну налічується лише чотири – у містах-мільйонниках Києві, Дніпрі, Одесі і в Володимирі. І ми майже все робимо своїми силами. Лише окремі благодійники трішки допомагають – Валентин Кошельник подарував автомата, Максим Климюк гвинтівку, два автомати і пістолет, магазин «Панбуд» – нові захисні окуляри і ЮСБ-плити, з яких ми зробили стрілецькі мішені, спілка афганців – маскувальні сітки, ЗОШ №5надала парти, а ЗОШ №2 – стільці. А суттєвої, регулярної допомоги, яка б дозволяла планувати якісь нові активності, ми нажаль не отримуємо.
– Чи охочі стати рейнджерами мають проходити якийсь відбір?
– Ні, ми вимагаємо лише довідку від лікаря, що дитині не протипоказані фізичні навантаження. Самі розумієте – ми не відпочинковий табір. Не хочеться ризикувати станом здоров’я дітей.
– І, на останок, скажіть: коли і де саме відбуватиметься табір? І скільки він буде коштувати?
– У липні плануємо провести чотири заїзди, кожен із яких таборуватиме шість днів. Табір буде розташований на базі військового полігону неподалік Володимира-Волинського. Це об’єкт, який охороняється, тому діти гарантовано будуть у безпеці. Крім того, там підходящий антураж – окопи, бліндажі, силуети БТРів. Сама атмосфера надихає на військово-польові виправи.
Участь у таборі буде платною, і більша частина цієї плати становитимуть витрати на харчування. У середньому у західній і центральній Україні вартість дня перебування у таборі коливається від 250 до 450 гривень. У нас ця сума становитиме орієнтовно 150 гривень. Тобто загалом за участь у Ranger Camp доведеться заплатити менше тисячі гривень – за 6 діб проживання, харчування і насичених цікавих занять.
Тому запрошуємо усіх, хто може і хоче відчути себе українським рейнджером, долучитися до нашого табору, де корисне і потрібне поєднується з цікавим і веселим дозвіллям. Більше деталей шукайте на нашому сайті http://rangercamp.com.ua .

Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Теги: Ranger Camp, Віталіна Макарик, ВПЦ "Третій полк", літній табір, Руслан Бормовий
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up