Новини

Антикорупційну програму презентували для Володимирської громади

Володимирська, Головне
734 переглядів

Як знизити корупційні ризики у межах громади та досягнути більшої прозорості у взаєминах влади та мешканців, може підказати Антикорупційна програма. Її спеціально для Володимирської міської ради, із врахуванням усіх місцевих нюансів та можливих ризиків, розробили експерти Рівненського центру «Соціальне партнерство». Презентацію програми для громадськості Володимира 15 листопада провів  волинський регіональний менеджер проєкту “Зменшення корупції на Західній Україні” Дмитро Климук.

Найперше Дмитро підкреслив: пропонований документ – це не фінальний варіант, а радше чернетка, на основі якої депутати Володимирської міської ради зможуть написати власну програму, яка стане фундаментом для забезпечення антикорупційної політики в громаді. Однак важливою перевагою цього документа є те, що його розробили фахівці на основі аналізу реальної ситуації. Тобто він враховує всі недоліки чи ризики, які помітили експерти. Вони провели опитування мешканців громади, дослідили рішення Володимирської міської ради, міськвиконкому, розпорядження міського голови, глибоко проаналізували тендери та промоніторили інші відкриті джерела.

«Нашою метою не було виявлення аби розслідування випадків корупції чи висунення звинувачень конкретним посадовцям. Ми ставили собі за мету побачити оці прогалини, у яких корупційні моменти в принципі можуть виникнути, і допомогти їх закрити», – зауважив Дмитро Климук. Також він нагадав, що корупція – це не тільки коли хтось комусь тихцем дає хабар у вигляді стосика купюр. «Корупція – це незаконне використання повноважень або можливостей, які передбачає посада в державній та комунальній організації, задля отримання особистою вигоди», – цитує експерт. Тобто, наприклад, призначення на посаду в обхід конкурсів чи прописаних у них вимог «потрібної» людини – це теж прояв корупції, навіть якщо за це призначення ніхто нікому нічого не платив.

Володимирська – третя громада в області, для якої РЦСП написали Антикорупційну програму. Попередні дві представили в Луцьку і в Ковелі. «Наше завдання – представити її і передати депутатам. Захочуть її прийняти чи ні – це вже їхня справа, позаяк законодавство зобов’язує впровадити такі програми на рівні обласних рад і вище. Але якщо Антикорупційна програма буде прийнята і допрацьована, це принесе неабияку користь не лише громаді, а й усьому українському суспільству. Адже це один із напрямків євроінтеграційної політики. Дай Боже, найближчим часом закінчиться війна, Україна вступатиме в ЄС, ми писатимемо гранти на відбудову, відновлення – і наявність інструментів, які мінімізують корупцію, відіграватиме важливу роль», – каже Дмитро.

Що собою являє Антикорупційна програма Володимира?

Це документ, який містить виявлені корупційні ризики в тій чи іншій сфері діяльності місцевої влади (не лише міської ради, але й комунальних підприємств та установ), а також заходів щодо із їх усунення.

Тому зміст Анткорупційної програми складають, умовно, дві частини: текстова (вступ, загальні положення, принципи тощо) та таблиця корупційних ризиків і заходів щодо їх мінімізації/усунення. Слід зазначити, що корупційні ризики, виявлені громадськими активістами, можуть бути доповнені, адже, як зазначалось, що презентована програма – «чернетка», яку можна редагувати.

Проблеми, охоплені Антикорупційною програмою

Те, що корупцію неможливо побороти, – міф. Існують дієві інструменти, використання яких може  її фактично унеможливити. І, мабуть, найважливішими такими інструментами є прозорість та підзвітність. Це, зокрема, наявність чітко прописаного і зрозумілого алгоритму дій у ситуаціях, коли з певних причин громадянин взаємодіє з органом державного самоврядування.

Візьмімо для прикладу коло земельних питань. «Якби на відкритих офіційних ресурсах було прописано покроково, що і як має зробити людина, щоб отримати земельну ділянку, дозвіл на її оренду тощо, то у неї не було би потреби й бажання шукати можливості «домовитися», оскільки вона б знала точно, як зробити це законним шляхом», – пояснює Дмитро Климук і зауважує, що прозорості у цьому також сприяла б актуальна інформація про вільні земельні ділянки, опублікована на офіційному ресурсі органу місцевого самоврядування. На сайті міськради вона є, але не оновлювалася вже дуже тривалий час. І це створює додатковий простір для розвитку корупційних ризиків.  Що пропонує Антикорупційна програма для вирішення зокрема описаної проблеми? Перш за все – інвентаризація земельних ділянок Володимирської міської громади. Ну і звичайно –  забезпечення належного оприлюднення інформації про вільні земельні ділянки на офіційному веб-сайті Володимирської міської ради. Також активісти пропонують залучати громадських активістів для експертизи рішень, які можуть містити норми корупціогенного характеру.

Прозорість важлива і в інших питаннях – наприклад, нарахування премії працівникам органів місцевого самоврядування, керівникам комунальних підприємств тощо. «Якщо є прописаний чіткий перелік обов’язків чи показників, які працівник має виконати або перевиконати за місяць, щоб отримати премію, це значно знижує корупційні ризики. Адже і працівник знає точно, за яких умов йому чекати преміювання, і керівник не може преміювати на власний розсуд, заохочуючи певні дії наданням премії або караючи за щось її позбавленням», – каже Дмитро Климук. І для апарату Володимирської міськради та міськвиконкому такі зміни радить запровадити.

Зрештою, прозорість вигідна і самим посадовцям та чиновникам. Вона звужує простір для маніпуляцій та звинувачень з боку можливих політичних опонентів і водночас допомагає вільно і відкрито відповідати на запити представників громадянського суспільства. Ба більше, вона може привести і до економічної вигоди для комунальних підприємств, зауважує Дмитро Климук. Наприклад, якби кожне КП мало власний сайт або принаймні окрему сторінку на сайті міської ради, де були б чітко розписані послуги, які воно дає, із вказанням цін та контактів, за якими їх можна замовити, це й мешканців громади спонукало б частіше такі послуги замовляти. «Про ваші комунальні підприємства інформація ніби і є, проте неповна і її непросто знайти», – каже експерт і нагадує: сторінки підприємств в соцмережах – це добре, але вони не є офіційним ресурсом.

Важливо не забувати і про підзвітність, яка з початком повномасштабного вторгнення взагалі випала з поля уваги посадовців. «Депутатські звіти, звіти директорів комунальних підприємств – усе це повинно бути й оприлюднюватися. На жаль, на ресурсах Володимирської міськради звіти керівників КП останнім часом не публікувалися. Водночас у медіа з’явилася інформація про зловживання, виявлені у роботі деяких директорів місцевих КП. Імовірно, обов’язок регулярно звітувати про свою роботу суттєво знизив би ризик появи таких зловживань», – зауважує Дмитро Климук.

Саме тому активісти пропонують попрацювати над наповненням офіційних сайтів (як міської ради, так і підконтрольних установ та організацій), аби там була уся передбачена законодавством інформація.

Окрему і особливу увагу експерти приділили і процесам публічних закупівель, а у своїх висновках вказали на типові порушення, які помітили у Володимирській громаді. Це поділ предмету закупівлі, зниження «порогів» вартості закупівлі для уникнення відкритих торгів, безпідставне укладання додаткових угод, дискримінаційні умови або ж дискримінація окремих учасників процесу, неправильне планування, ряд «неочевидних» порушень, наприклад, ненадання відповіді по суті тощо. «Це не означає, що кожен конкретний випадок є проявом корупції. Але вказує, що в таких умовах корупційна складова може з’явитися».

Які заходи пропонуються для усунення закупівельних порушень?

Для прикладу, ринкові консультації при плануванні закупівель, створення та залучення робочих груп для формування тендерних умов «великих» закупівель. Не менш важливий захід – контроль за діями уповноважених осіб, а у випадку виявлення порушень – ініціювання питання про притягнення винних осіб до відповідальності.

Також програма пропонує прийняти внутрішній документ щодо порядку підготовки та затвердження інформації про технічні, якісні та кількісні характеристики предмету закупівлі ініціаторами закупівель. Іншими словами – алгоритм дій замовників при формуванні вимог до предмету закупівель. А ще активісти рекомендують затвердити типову форму господарських договорів, що укладаються міською радою та виконавчими органами – з метою мінімізації зловживань при виконанні договорів про закупівлю за бюджетні кошти.

Не оминули експерти увагою й інші сфери діяльності місцевої влади, які, на перший погляд, менш вразливі для корупційних зловживань.

Зокрема вказали на необхідність належного судового представництва інтересів громади в судах. Для цього пропонується затвердити відповідний порядок роботи з позовними заявами. Цей документ має регламентувати дії посадових осіб, які представляють інтереси міської ради та виконавчих органів у судах.

Важливою є також і «антикорупційна діяльність». Тут йдеться про належний рівень знань антикорупційного законодавства (для цього – більше навчальних та роз’яснювальних заходів, семінарів, практикумів на антикорупційну тематику), своєчасне та повне е-декларування посадових осіб (зараз актуальність цього питання повертається), подальший аналіз корупційних ризиків тощо.

Як бачимо, Антикорупціна програма пропонує активніше залучати громадськість до нормотворення, запровадити постійний моніторинг, контроль та звітність органів місцевого самоврядування, а самим їм – бути максимально відкритими та прозорами.

Наостанок

На презентації програми були присутні представники не лише громадськості, а й міськвиконкому та депутатського корпусу. Попередньо вони запланували винести проєкт програми на розгляд депутатів міської ради. Її затвердження має стати першим важливим кроком до зниження потенційного рівня корупції у громаді. Чи вдасться зменшити її реальний рівень, залежатиме від того, як програма буде виконуватися. Адже важливо, щоб затверджена програма не «припадала пилом», як це часто, на жаль, трапляється з багатьма затвердженими радами документами.

Наразі Антикорупційна програма оприлюднена для ознайомлення за посиланням http://surl.li/ncslm. Всі охочі мають змогу висловити свої зауваження, пропозиції, побажання.

 

Матеріал підготовлено в рамках проєкту «Зменшення корупції в Західній Україні», за фінансової підтримки фонду «National endowment for Democracy» (USA).

Віталіна МАКАРИК

Коментарі
Теги: антикорупційна програма
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up