Батьки трьох чи більше дітей мають право на відстрочку від військової служби. Однак, згідно з новою версією Закону про мобілізацію, невдовзі за несплату аліментів понад три місяці хоча б за одну дитину боржників буде позбавлено цього права. Однак мобілізація для такої категорії осіб ні в якому разі не має бути покаранням.
«Бо військова служба — це обов’язок, як і батьківська відповідальність. Плюс справді є категорія таких батьків, які хотіли б сплачувати аліменти, але не мають роботи. Враховуючи достатньо високі зарплати в ЗСУ, це буде якраз механізм та можливість достатньо швидко погаcити борги. Головне — діти отримають фінансове забезпечення», — вважає заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко.
У разі погашення заборгованості право на відстрочку буде повернуто.
На 1 березня 2024 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебуває 520,2 тисячі документів про стягнення аліментів. Ця кількість може змінюватися щомісяця. Але не принципово. У середньому у країні чисельність неплатників аліментів пів мільйона, з яких на березень 16 тисяч 200 осіб (3 %) – жінки. У бухгалтеріях підприємств, установах, організаціях з метою відрахування аліментів із заробітної плати (доходів), пенсій боржника перебуває 261,5 тисяч постанов про звернення стягнення на доходи боржника.
Точної статистики батьків-боржників за понад три місяці, які мають трьох чи більше дітей, немає. Однак це не менш ніж 20 тисяч людей, які можуть втратити відстрочку.
Міністерство юстиції вже обмінюється інформацією з Державною міграційною службою України, виконавці отримують дані з Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання фізичної особи-боржника. Тобто адреси таких аліментних ухилянтів відомі.
З січня 2024 року мінімальний гарантований розмір аліментів: для дітей віком до 6 років – 1281,5, від 6 до 18 років – 1 598 гривень. Розміри аліментів визначають, враховуючи кількість дітей:· на одну дитину – 1/4 від доходу;· на двох – 1/3; на трьох і більше – 1/2 від доходу. Максимальна сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів: до 6 років — 25630, від 6 до 18 років – 31960 гривень