Новини

Березневий перерахунок та розширення електронних пенсійних послуг

Архів
6 переглядів

   Уже третій рік  органи Пенсійного фонду України на виконання прийнятих урядом рішень проводять індексацію пенсій.

   Так, з 1 березня, відповідно до урядової  постанови проведено індексацію пенсій. Перерахунок здійснено тих, що обчислені відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”; статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

   Перерахунок передбачений частиною 2 статті 42 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої зарплати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій у розмірі 1,11. Отож, з 1 березня проведена індексація з урахуванням базової зарплати, яка застосовувалася при перерахунку пенсій з 1 жовтня 2017 року (3764,4 грн.), збільшеної на 17% у 2019-му, на 11% – у 2020 та 2021 роках,  тобто 3764,4 х 1,17х1,11х 1,11, що дорівнює 5426,6 гривні.

   Мінімальний розмір підвищення – 100 гривень. Разом з тим, у осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та мають повний страховий стаж (35 років – чоловіки, 30 – жінки), її розмір не може бути нижче 2200 гривень.

  Загалом в області проведено перерахунок пенсій 226  тисячам 798 одержувачам. В середньому розмір підвищення  становить 157,13 гривні.

   Якщо в результаті індексації пенсій розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, став більшим від того, що обчислений відповідно до спеціальних законів, для осіб, які отримували пенсії згідно зі спецзаконами (держслужбовці, науковці і т.д) проведено автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених згаданим законом за матеріалами справ. Про  це кожного пенсіонера повідомлено письмово за вказаним місцем проживання.  В області таких переведень 205. Однак, громадяни, яких автоматично переведено на страхову пенсію, мають право в будь-який момент за зверненням повернутись на спеціальну.

    Перерахунки проводяться автоматично і не потребують додаткових звернень до Пенсійного фонду України у області. Виплата проіндексованих пенсій у області розпочалася з 4 березня

   Загальна формула обчислення пенсії з 2004 року залишається незмінною і  її розмір визначається так: РП=Зп х Кз х Кс, де: РП–основний розмір пенсії за віком; Зп – показник середньої зарплати в Україні; Кз –і ндивідуальний коефіцієнт заробітку; Кс – коефіцієнт страхового стажу.

   У солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування на розмір пенсії впливає два основні показники: страховий стаж та зарплата, з якої проводилась сплата внесків.  Показник середньої зарплати в Україні (Зп), який береться для розрахунку пенсії, з  березня  становить 5426,6 гривні.

    Аналогічне підвищення пенсій відбувалось і з 1 травня 2020 року. І якщо тоді суттєво розмір пенсії не змінювався, то пенсіонери отримують підвищення в сумі, яка близька до підвищення травня 2020 року.

   Одержувачам пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” для перерахунку пенсій враховуватиметься збільшений на 11% показник середньої зарплати 1206,25 грн х 1,11=1338,94. Пенсії чорнобильців, визначені в мінімальному розмірі, не перераховуються.

   У деяких категорій пенсіонерів після перерахунку розмір пенсії не зміниться,  це стосується  тих, хто отримує їх за “спецзаконами”; яким пенсію призначено після 1 січня 2019 року; якщо пенсія, що призначена за раніше чинним законодавством обчислена без зарплати; встановлена у мінімальному розмірі за відсутності визначеного законом необхідного страхового стажу; містить у своєму складі доплату до 40% мінімальної зарплати (до 2400 грн), яка платиться 65-річним особам та при здійснення індексації на суму підвищення зменшилась сума доплати, тобто відбувся перерозподіл складових в пенсійній виплаті. 

   Є свої особливості у перерахунку пенсій 65-річним та 80-річним громадянам.   Зокрема, з січня 2021 року мінімальна пенсія для людей cтарших 65 років, які не працюють та мають стаж 30 років жінки і 35 років – чоловіки, становить 2400 гривень. Оскільки з грудня мінімальна зарплата зросте до 6500 гривень, така мінімальна пенсійна виплата буде 2600 гривень. Перерахунки 65-річним проводяться також за матеріалами пенсійних справ, без особистого звернення, з дня досягнення такого віку. Тим,  кому виповнилося 80, до пенсії призначається підвищення у 500 гривень,  а загальний розмір  їх пенсій не може бути меншим  за 2600 гривень.

   Протягом року органи Пенсійного фонду на виконання Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік”, яким встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з липня в 1854 та з 1 грудня 1934 гривні, проведуть  перарахунки від нового прожиткового мінімуму.

   За останні роки в Пенсійному фонді впроваджено чимало нових сервісів. Вебпортал електронних послуг дає можливість дистанційно взаємодіяти з органами Фонду й безплатно отримувати різні послуги. Кожен пенсіонер, зареєструвавшись на цьому вебпорталі, за допомогою кваліфікованого електронного підпису і створивши там особистий кабінет, може здійснювати контроль за зміною призначеної пенсії. Через портал пенсіонери можуть замовити необхідні довідки й документи. Особи непенсійного віку мають можливість переглянути  тут свій страховий стаж, а також скористатися послугою “Пенсійний калькулятор”, щоб приблизно розрахувати розмір майбутньої пенсії. Щоб зареєструватись на вебпорталі, можна також особисто звернутися до відділу обслуговування громадян й отримати логін та пароль для реєстрації.

   Набуває популярності сервіс “Електронна трудова книжка”, у якій міститься інформація про всі трудові відносини працівника за даними звітних відомостей роботодавців та сплачені страхові внески. З минулого року почав діяти сервіс “Автоматичне призначення пенсії” – при досягненні пенсійного віку не потрібно особисто відвідувати органи Пенсійного фонду, а слід  лише подати анкету-заяву через особистий кабінет на вебпорталі.

   Без реєстрації на вебпорталі також можна отримати інформацію про умови, порядок призначення, перерахунку та виплати пенсій, зразки заяв, скарг, пропозицій, запитів на інформацію, інші документи, необхідні для призначення та перерахунку пенсій, переведення з одного виду на інший, зміни способу виплати тощо. Можна дізнатися про систему органів Пенсійного фонду, їхні адреси та контактні дані, прочитати новини.

   Окрім того, на інформаційній сторінці Пенсійного фонду України  покроково розписано спосіб реєстрації на вебпорталі, порядок підключення послуг.

    Принагідно управління Пенсійного фонду області звертається до пенсіонерів з проханням невідкладно звертатись до органів Фонду в таких випадках: зміна особистих даних; ідентифікаційного коду або в разі відмови від нього; працевлаштування/звільнення; заміни/продовження посвідчень, які надають право на підвищення до пенсій; при настанні обставин, які впливають на виплату пенсії.

О. В. ТРИБОЩУК

в. о. начальника Головного управління   ПФУ в області.                              

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up