Своїми побоюваннями щодо збереження Зарічанської ОТГ у тому форматі, як вона є, її голова Ігор Пальонка ділився ще у передноворічному інтерв’ю нашій газеті. Та попри сподівання на те, що обласне керівництво прислухається до логічних доводів і аргументів, дива не сталось – минулої п’ятниці під час засідання робочої групи щодо обговорення моделі адміністративно-територіального устрою базового рівня Волинської області у Міністерстві розвитку громад та територій України була подана пропозиція щодо утворення Володимир – Волинської ОТГ у склад якої має увійти Зарічанська ОТГ. Повернувшись зі столиці, Ігор Пальонка зібрав позачергову сесію у сільраді, аби обговорити це питання з місцевими депутатами.
Перше і головне питання порядку денного стосувалось внесення пропозиції до президента України, Міністерства розвитку громад, народного депутата, Волинської ОДА щодо збереження моделі адміністративно-територіального устрою базового рівня Волинської області Зарічанської ОТГ як самостійної адміністративно-територіальної одиниці. Та депутати одразу зауважили – це має бути не просто пропозиція, а вимога до президента та решти високопосадовців, котру негайно потрібно надіслати в усі інстанції, адже вже в лютому буде винесене остаточне рішення щодо адміністративно-територіального поділу області. Тому не можна втрачати ні дня.
Перш ніж приступити до обговорення, Ігор Пальонка розповів про низку важливих зустрічей, які мав минулого тижня – двічі йому довелось побувати у Києві, а передувало цьому засідання робочої групи у Луцьку. В ході цієї наради, коли розглядали модель нашого району, Зарічанський голова доводив перспективи для існування та розвитку своєї громади.
Зокрема, він навів ряд критеріїв, які зазначені у постанові Кабміну щодо спроможності громад. Зарічанська ОТГ наразі відповідає усім чотирьом основним критеріям, а саме: нерозривність території; діти дошкільного віку до 150 дітей (їх у Зарічанській ОТГ 324); мінімальна кількість дітей шкільного віку – 250 ( є 739 дітей); наявність освітнього закладу з проектною потужністю на 250 місць (Суходільський опорний заклад має проектну потужність на 320 місць). Окрім цього, зі слів Ігоря Пальонки, очольована ним громада відповідає і низці додаткових критеріїв, таких як економічна спроможність та власні високі доходи. Єдиний критерій до якого «не дотягує» – це те, що територія ОТГ більш, ніж удвічі меша, як прописано у постанові.
На підтримку збереження усіх громад в його окрузі виступав нардеп Ігор Гузь. Серед його аргументів було те, що від початку впровадження адмінреформи, ані від Нововолинська, ані від Володимира-Волинського не надходили пропозиції щодо об’єднання територіальних громад. Таку ж думку відстоювала і Асоціація голів об’єднаних територіальних громад.
«Під час цієї зустрічі нас запевнили, що пропозицію, яку обговорили, буде винесено на засіданні у Міністерстві розвитку громад та територій у Києві. На жаль, цього не сталось. Розпочиналось засідання з представлення моделі Волинської області, яку проводили працівники ОДА. На презентованій ними карті лише чотири громади у складі теперішнього Володимир-Волинського району – Устилузька, Зимнівська, Оваднівська та майбутня Володимир-Волинська ОТГ до складу якої увійде Зарічанська. Відверто здивувало, що на карті сучасної Волині взагалі не було позначено Зарічанську громаду, яка функціонує не перший рік. Складається враження, що область не бачить, не чує і, можливо, навіть не знає про наше існування», – зазначив очільник громади.
Під час засідання у міністерстві Ігор Пальонка вкотре відстоював позицію своєї громади, наводив критерії чому вона має право на життя. Протилежну думку доводив присутній на заході перший заступник Володимир-Волинського міського голови Ярослав Матвійчук. Зваживши усі аргументи, комісія майже одноголосно прийняла рішення про наступну модель району, який складатиметься з Устилузької, Оваднівської , Зимнівської та Володимир-Волинської ОТГ. Та деякі моменти у документах проекту обдержадміністрація ще повинна допрацювати, тож у Зарічанської громади ще є трохи часу, аби відстояти свою позицію.
«Ми не хочемо приєднуватись до Володимир-Волинської ОТГ», – один за одним почали обурюватись депутати. Основні аргументи, які звучали у залі – «їм потрібні лише наші гроші та землі». Депутати зауважили, що представники міської ради ніколи не приходили до них, аби поговорити щодо об’єднання, як і не прийшли цього разу. Мовляв, міськрада раніше не бачила їх, але коли Зарічанська ОТГ міцно стала на ноги завдяки потужним надходженням до місцевого бюджету, то відразу стала цікавою місту. Бояться місцеві обранці і за свої землі, і за паї, особливо із впровадженням в життя ринку землі.
Депутати, які представляють Вощатин і Ласків, зазначили, що раніше їхні села не мали ані дороги, ні розвитку. І лише з приєднанням до Заріччя почались позитивні зрушення – ремонтуються школи, садочки, клуби, встановлюється вуличне освітлення, відновлюються дороги. Щодо радісного майбутнього у складі Володимир-Волинської ОТГ вони сумніваються, бо думають, що знову будуть лишені напризволяще, як це було в часи існування району.
«Я працюю на посаді сільського голови з 2010 року, тому застав ті часи, коли були у складі району і віддавали усі свої надходження, не відчуваючи тих прибутків. Повіривши у реформу децентралізації, відстоював створення громади на території нашої сільради і вже невдовзі жителі відчули значні покращення. Тому переживаємо, що, увійшовши до великої громади, знову залишимось без коштів, а маленькі села стануть нікому не потрібними», – додав Ігор Пальонка.
Висловити свою думку надали можливість і присутнім на сесії місцевим жителям. Житель Заріччя Андрій зауважив, що за два роки об’єднана громада досягла значних успіхів, тому усі хочуть лишатись у складі існуючої самостійної ОТГ. Ще одна жителька Заріччя Валентина Борусевич висловила стурбованість тим, що інтереси громади хтось здає, а очільнику Зарічанської сільради буцімто пропонують крісло мера міста в обмін на приєднання громади до Володимира. Тетяна Юхимюк, котра також мешкає на Заріччі, запропонувала збирати підписи по селах та готуватись до масових протестів.
Що ми можемо зробити у цій ситуації? – почали міркувати депутати. Адже звичайне звернення чи то вимога на папірці може просто згубитись на чиновницьких столах. Тому потрібні радикальніші дії, – погодились більшість, – гуртуватись та бути готовими навіть до перекриття траси. Депутатка з села Федорівка Любов Романчук наголосила, що перша готова носити чай протестуючим, котрі перекриють дорогу у її селі, по якій прямує транспорт до Устилуга.
Врешті, депутати зійшлись на думці, що, окрім збору підписів жителів, представникам громади потрібно організувати поїздку до ОДА, де будуть вимагати збереження громади, а якщо це не подіє, то до Києва.
Приєднання Заріччя до Володимира це далеко не єдина пропозиція ОДА щодо територіального поділу області – Війницьку громаду також буде ліквідовано, тож Березовичі перейдуть до Зимнівської ОТГ, а Війниця до Локачинської або Затурцівської. Заборолівську, Жидичинську та Княгинівську громади, які є великими та самодостатніми хоче «поглинути» Луцьк.
Схожа ситуація спостерігається і в інших областях України, де протягом останніх п’яти років активно створювались громади, що зараз успішно функціонують, а тепер відповідно до дивного «перспективного плану» їх хочуть переформатовувати. Для чого ж тоді було так підтримувати створення добровільних об’єднань громад, щоб зараз примусово «перекроювати» їх на новий децентралізаційний лад? Питання лишається відкритим.
Тетяна ІЗОТОВА.