Новини

Безоплатна правова допомога для соціально вразливих громадян

Архів
32 переглядів

До редакції газети з правопросвітницької місією завітали працівники Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – в.о. керівника Лариса Базіла та начальник відділу правопросвітництва та надання правової допомоги Олексій Кірносов. «Нині ми говоримо про розвиток України як правової держави. А в нас великий відсоток соціально вразливих громадян. Тож ініціатива держави, яку й представляємо, спрямована саме на захист таких людей, які з певних причин, зокрема, матеріальних, самі не можуть себе захистити», – пояснили юристи. Доповнюючи один одного, вони й відповіли на запитання.

Центр на теренах міста працює із липня 2015 року, уже за цей рік у ньому надали консультації-роз’яснення 3900 особам.

   – Розкажіть про центр детальніше, як він працює?

– Крім самого підрозділу у Володимирі, в нашій юрисдикції є шість бюро: Нововолинське, Шацьке, Любомльське, Локачинське, Горохівське й Іваничівське – вони відкриті для розширення точок доступу до системи безоплатної правової допомоги. Громадянам має бути зручно, і для цього не обов’язково їхати у наше місто. Створені також дистанційні пункти доступу – в бібліотеках, військових частинах, ЦНАП, райадміністраціях, центрах зайнятості тощо, де наші фахівці ведуть прийом згідно із заздалегідь затвердженим графіком. Усі бюро, як і центр, працюють з 9.00 до 18.00, без обіду. Вихідні: субота-неділя.

Окрім виїзних консультаційних пунктів, отримати роз’яснення з правових питань волиняни можуть також дистанційно через мережу Інтернет за допомогою комп’ютерної програми Skype.

За потреби, ми надаємо адресну правову допомогу людям з обмеженими фізичними можливостями чи громадянам похилого віку. Можна зателефонувати у центр самостійно або ж через свого представника, це можуть бути діти, сусіди та ін. Бувають різні життєві обставини – і ми спрямовані на те, щоб максимально спростити  і полегшити доступ до нашої допомоги. Над цим постійно працюємо, розвиваємося.

   – У яких саме справах допомагаєте?

–  Надаємо допомогу у цивільних, адміністративних справах, а також потерпілим і свідкам у кримінальному провадженні. Основні питання, з якими звертаються клієнти: зняття з реєстрації осіб (переважно для отримання субсидій), стягнення аліментів, розірвання шлюбу.

Спектр наших послуг доволі широкий. Навіть коли хтось потребує допомоги, на якій не спеціалізуємось, якщо людина розгубилася і з будь-яких об’єктивних причин приходить до нас, ми їй організуємо комунікацію з відповідними установами. Дамо номери телефонів, роз’яснимо, направимо, підкажемо чіткий алгоритм дій.

Правова допомога поділяється на первинну і вторинну. Первинна – це правові консультації, забезпечення доступу до вторинної правової допомоги, складання документів, скарг, заяв, окрім документів процесуального характеру (для судового провадження).

Надаємо первинну консультацію, можемо направити до органу місцевого самоврядування, надати розширену інформацію з тих чи інших питань, скласти заяву в пенсійний фонд, нині актуальною є тема «Чесна платіжка», коли допомагаємо скласти заяву на адресу постачальника теплової енергії  – щодо справедливості встановлених тарифів. Людині лишається тільки підписати цю заяву й відправити в ту чи іншу організацію.

Вторинна допомога передбачає уже складання документів процесуального  характеру, представництво інтересів особи в судах, установах, органах місцевого самоврядування, захист у кримінальному провадженні.

   – Чи справді все безплатно?

– Хто потребує вторинної правової допомоги, мусить підтвердити належність до певної категорії громадян, що мають право на отримання таких видів допомоги: перелік цих суб’єктів міститься у статті 14 Закону про безоплатну правову допомогу.

Ідеться про осіб, дохід яких не перевищує двох прожиткових мінімумів, при цьому враховується середньомісячний дохід особи, яка звертається за допомогою, а не середньомісячний сукупний дохід сім’ї, як це було раніше; а також інваліди  які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Ці суми змінні – встановлюються окремим законом про держбюджет України станом на відповідний рік. Нині це 4014 гривень для малозабезпечених і 3128 гривень для непрацездатних осіб.

Отже, якщо, приміром, ваша пенсія менша за названу цифру, ви можете розраховувати на безплатного адвоката за рахунок держави. Однак усі додаткові витрати, як то судовий збір чи оплата поштових відправлень, або ж експертизи, здійснюються за рахунок клієнта.

   – А якщо говорити про конкретні категорії громадян?

– Учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, інваліди, які отримують пенсію або допомогу замість пенсії, – усі можуть звернутись до нас, допоможемо і все роз’яснимо. Вам не треба ні про що думати, переживати. Ми для цього і створені, щоб розібратись, куди вам іти, які документи зібрати.

Відбулись зміни в законодавстві щодо надання безоплатної правової допомоги учасникам бойових дій. Якщо раніше їм допомагали лише з питань соціального захисту (якщо не видають посвідчення чи не призначають допомогу), то тепер цій категорії громадян тільки за умови пред’явлення посвідчення УБД надається допомога з усіх питань. До речі, часто бувають випадки, коли таким людям відмовляють у безплатному проїзді. Аргумент «держава не фінансує» не є підставою для відмови. Тож коли вам не продали пільговий квиток, викликайте поліцію і звертайтесь до нас.

Окрема категорія громадян – це діти, які опинились в складних життєвих обставинах. Дитина може звернутись безпосередньо чи через представника. Хоч таких звернень у нас ще не траплялося, та якщо доведеться, будемо виходити з інтересів дитини, звертатись до органів соціального захисту дітей. Щоб не залишити дитину на самоті. Можливо, вона й не потребує правової, а – тільки допомоги  психолога. Ми в центрі розробили методичні рекомендації з переліком усіх установ, які можуть надати різного роду допомогу у подібних випадках.

Важливо також сказати про осіб, які постраждали від домашнього насильства. Ця проблема тривалий час замовчувалась, але тепер ми стараємось багато говорити про це. Адже одне із наших завдань – просвітницька робота. Ідемо в маси, розповідаємо про зміни в законодавстві, вчимо, як захистити свої права.

З приводу насильства в сім”ї до нас цього року звернулося понад 20 осіб. Ідеться не тільки про фізичне, а й про економічне, психологічне, моральне насильство. Для такої людини перелік необхідних документів не є вичерпним. Це може бути будь-який доказ: довідка з поліції, яку викликали, звернення до органів опіки і піклування, документ про притягнення кривдника до адміністративної відповідальності, постанова суду тощо. І такий заявник отримає нашу допомогу автоматично, без підтвердження своїх доходів. Достатньо тільки статусу – що ви людина, яка потерпає від насильства в сім’ї.

Основним видом правової допомоги, який надаємо постраждалим від домашнього насильства, – обмежувальний припис. Ми допомагаємо складати заяву до суду відносно кривдника, а суд забороняє йому наближатися до жертви насилля на певну відстань, терміном до шести місяців. Відмов у нас не було. Причому такі заяви не просто складаємо, а і йдемо з людиною в суд.

   – Роз’ясніть, будь ласка, у яких випадках ідете, а в яких ні, з людиною в суд?

– По-перше, супроводжуємо до суду на вимогу людини – якщо вона не відчуває в собі впевненості, юридичної підкованості. Є випадки, у яких, на наш професійний погляд, людина могла би впоратись сама. Але якщо наполягає – ідемо. Бо може розгубитися.  На сьогодні дійсно цивільно-процесуальне законодавство настільки зазнало змін, що без допомоги фахівця, адвоката буває не обійтись.

В залежності від справи, представником може бути адвокат або юрист від нашого центру. Звернень дуже багато, тому з кожним піти в суд просто фізично немає можливості. Але ми моніторимо кожну таку ситуацію, знаємо результати усіх розглядів. Навіть якщо людина не повертається, уточнюємо це для себе.

   – Коли обов’язкова допомога саме адвоката? Чи є у центрі свої такі фахівці?

– У кримінальних провадженнях захист свідка чи потерпілого може здійснити тільки адвокат, в адміністративних чи у випадках розірвання шлюбу – теж, а  стягнення аліментів може супроводжувати і адвокат, і працівник центру. На якості надання послуг це не відображається.

По всіх районах ми укладаємо контракти з приватними адвокатами, які пройшли спеціальні навчання, тестування, іспити, вони, крім загального реєстру адвокатів, залучені саме в нашу систему безоплатної правової допомоги і мають право її надавати. Для клієнтів центру послуги адвоката є безплатними. Але від держави він оплату за роботу отримає.

   – Як можете оцінити популярність вашого центру, чи про нього знають?

– Можемо сказати, що люди нам довіряють. Коло питань, з якими до нас звертаються, ширшає, кількість заявників збільшується. На початку до нас приходила одна-дві людини на день, зараз – до 18 чоловік.

   – Персонал у вас молодий?

– Так, молодий. Є такий латинський вираз: «Barba non facit philosophum», що означає – борода не робить філософом. Вік не вказує на погану кваліфікацію. Ми її постійно підвищуємо, відвідуємо тренінги у Львові, Києві, Одесі. У нас є правовий клуб «Провокатор», який дозволяє тримати в тонусі фахівців і залучених до системи адвокатів. Так, є і молоді початківці, в яких буває мало практики, але ми не обмежені в ресурсах і у складних питаннях можемо з колегами адвокатами порадитись, й самі збираємось на консиліум, читаємо, вивчаємо. Є питання, що вирішуються по шаблону, так би мовити, по накатаній, а є нові, які ще треба вивчити, зрозуміти, з якого боку до нього підійти.

   – З якими справами найцікавіше працювати?

– Наприклад, нещодавно була справа, що стосувалась авторського права. В газеті була надрукована стаття, яку через певний час без дозволу і посилання передрукувало одне з місцевих видань. Досить цікава справа, там треба було авторознавчу експертизу проводити. Вважаємо, що ми її вирішили з позитивним результатом, адже сторони уклали мирову угоду, яка задовольнила нашу клієнтку.

    – Де знайти ваш центр у Володимирі-Волинському?

– На вулиці Устилузькій, 19. Можна зателефонувати: 3-80-11, 3-80-16, 063-3249398, 073-0578729. Дзвоніть і приходьте. Усім будемо раді допомогти.

   – А якщо комусь із наших читачів знадобиться така юридична консультація, чи зможете її надати на шпальтах газети?

– Звичайно. Тим паче, що подібний досвід у нас є – нещодавно до нас зверталось за юридичними коментарями навіть львівське видання. Тож володимир-волинці можуть зі своїми запитаннями звертатись просто у «Слово правди».

Світлана КОШИРЕЦЬ.

 

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up