Новини

«Біла королева»: перформенс про Анну Ярославну, королеву Франції

Архів
21 переглядів

   Абсолютно новий формат для нашого міста – перформенс на основі історичних хронік, у якому поєдналися три види мистецтва, образотворче, театральне та музичне, готують до Дня Володимира учасниця проекту «Анна Ярославна. Мальована стрічка», художниця Тетяна Токарєва-Асмолкова, актори театру «Різнобарв’я» та квартет «Родослав».

– Коли працювала над  своєю частиною мистецького проекту – картиною-«кадром» мальованого коміксу про життя Анни Ярославни, то зрозуміла – чим сильніше заглиблююся у цю тему, чим детальніше вивчаю історичні хроніки, тим дужче хочу розповісти землякам про жінку якою пишається вся Франція, але яку мало знають там, де вона народилася, – в Україні, – пояснює Тетяна Токарєва-Асмолкова. – Так у мене з’явилася ідея поєднати різні види мистецтва, візуального і музичного, аби донести до них образ Анни Ярославни. Те, що ми вперше покажемо цей перформенс на День міста – не випадковість, адже Біла королева бувала у нашому древньому місті. Володимир був першим пунктом її довгої мандрівки до Франції. Спираючись на відомості з історичних хронік, ми об’єднали зусилля різних митців і створили це дійство.

На глядачів чекає заворожливе видовище. Спершу вони «помандрують» ключовими моментами життя Анни, втіленими у кадрах мистецького коміксу, над створенням якого працювало 14 українських мисткинь, зокрема й Тетяна Токарєва-Асмолкова. Далі на власні очі побачать зустріч Анни Ярославни з Генріхом, французьким королем. Цю урочисту, трепетну і разом з тим болісну мить відтворять актори театру «Різнобарв’я» Богдана Чишій (Анна), Роман Віслобоков (Генріх), Володимир Пикалюк (Рауль) та Юрій Лукницький (чернець Пилип).

– Ми «оживили» саме цей момент з життя Анни Ярославни, адже він неабияк вплинув на те, як склалася її подальша доля, – пояснює режисерка театру «Різнобарв’я» Лариса Половньова. – В той день, коли київська княжна прибула у Францію, аби стати до шлюбу з королем Генріхом, вона зустріла того, в кого закохалася. І ні, це був не її майбутній чоловік, а вродливий придворний на ім’я Рауль. А ще в Анни була трепетна ніжна дитяча любов – хлопчик-селянин Пилип, якого за те, що посмів покохати доньку князя, відіслали в монастир. Та щороку в обумовлений день він давав про себе знати – то букетиком її улюблених квітів, то плетеним віночком… І уявіть, що переживає юна княгиня в той момент, коли усвідомлює, що чернець, який прибув із нею до Генріха, несучи коштовне Євангеліє – те, на якому присягатимуть згодом покоління французьких королів, – це той самий Пилип… Це буде справді одна із найдраматичніших сцен із життя «Білої королеви» – сильна, сповнена болю і любові.

У перформенсі «Біла королева» є ще одна особлива складова – музична. Прихід Анни супроводжуватиме спів у виконанні квартету «Родослав» (у складі Тетяни Табаченко, Олександра Дидича, Світлани Сурмик та Олександра Музичука) з педколеджу імені А.Кримського. «Ми шукали мелодійну композицію, яка допомогла би слухачам уявити Анну Ярославну у різні періоди її життя, – Тетяна Табаченко. – І зрештою зупинили свій вибір на українській народній пісні «Ой ти місяцю». Керівник нашого квартету Олександр Дидич зробив аранжування, а талановита Тетяна Токарєва-Асмолкова написала нові слова. Так з’явилася на світ чудова та зворушлива пісня про нашу чарівну красуню, сильну жінку, нашу землячку Анну Ярославну».

У Київській Русі, де народилася Анна, білий був символом чистоти і невинності. У Франції, королевою якої стала, це був колір трауру. Так чи так, а добру частину життя Анні Ярославні довелося проходити в білому вбранні. Тому й знають її як Білу королеву – освічену монархиню, мудру правительку і вродливу жінку, якій доля подарувала і ніжні, чисті почуття, і трагічні моменти.

Віталіна МАКАРИК.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up