Новини

Боротьба кіберполіції з шахрайствами

Лайфстайл, Новини
107 переглядів

На тлі збройної агресії рф у державі з’явилося безліч нових шахрайських схем. У 2023 році Нацполіцією зареєстровано понад 80 тисяч випадків шахрайств. Наразі найбільш поширений спосіб інтернет-обману стосується онлайн-покупок. Товар замовляють у невідомих продавців через популярні соціальні мережі, сплачують частково або повністю вартість, але посилку не отримують.  Поширене також використання фішингових посилань. Продовжують «працювати» шахраї, які під виглядом працівників банків, отримують аутентифікаційні дані банківських карток. Досі фіксуємо так зване телефонне шахрайство, коли нібито правоохоронці або медики повідомляють про необхідність надати допомогу близькому родичу: «Ваш син в біді», «Ваші родичі стали учасниками ДТП», й таким чином виманюють кошти.

На жаль, часто серед жертв злочинців – військовослужбовці та волонтери, родини загиблих захисників і внутрішньо переміщені особи.

Зараз ми активно працюємо над розкриттям шахрайських схем. Це завжди послідовна робота всіх служб, зокрема карного розшуку, слідства, кіберполіції, підрозділів кримінального аналізу. Кримінальна поліція розробила стратегію щодо протидії шахрайствам на 2024 рік. Вона передбачає розвиток системи документування таких злочинів і впровадження нових інструментів боротьби з шахраями. Серед пріоритетів – боротьба з організованими групами та злочинними організаціями, оперативне виявлення та блокування фішингових сайтів, виявлення телефонних та інтернет-шахраїв.

Необізнаність у галузі кібербезпеки серед населення призводить до низки серйозних проблем. Інтернет-користувачі, які не розуміють основних принципів кібербезпеки, частіше стають жертвами фішингових атак. Вони можуть передавати особисті дані через підроблені веб-сайти або електронні листи. Незнання основ кіберзбезпеки також підвищує ризик встановлення шкідливих програм на власних гаджетах. Через різноманітні віруси, трояни та програми-вимагачі злочинці можуть легко отримати доступ до особистих даних користувачів, викрадати їх, також використовувати для фінансового шахрайства.

Не потрібно забувати, що кіберграмотність особливо важлива під час війни – не поширювати фейкові новини, дезінформацію, за що, до речі, можна понести відповідальність, – це те, про що треба пам’ятати, що може мати негативні наслідки не лише для окремої особи, а й для суспільства загалом.

Взаємодія кіберполіції з органами влади, спільна координація дій – є ключовою для запобігання, розслідування  та розкриття кіберзлочинів. Співпраця дозволяє пришвидшити обмін інформацією, ефективно розподіляти ресурси, необхідні для боротьби з кіберзлочинністю, такі як фінанси, технології, кадровий потенціал.

Вона також сприяє обміну інформацією між різними структурами, що допомагає виявляти та  запобігати кіберзлочинам ефективніше. Завдяки взаємодії з державними органами влади, кіберполіція може співпрацювати з міжнародними партнерами для боротьби з глобальними кіберзлочинами.

Обізнаність із азами кібербезпеки може суттєво допомогти у запобіганні кіберзлочинам. На інформаційних ресурсах пояснюємо, як розпізнавати та уникати таких потенційних загроз як фішингові атаки, шкідливе програмне забезпечення. Досвідчений користувач знає, що свої особисті дані треба захищати, використовуючи складні паролі та багатофакторну аутентифікацію. Важливо використовувати надійне антивірусне програмне забезпечення та регулярно його оновлювати. Це дійсно допомагає запобігати шкідливим атакам.

Знання основ кібербезпеки навчає користувачів бути більш уважними та обережними під час використання Інтернету, зокрема завантаження файлів та відвідування незнайомих сайтів, правильно налаштовувати конфіденційність у соціальних мережах та уникати небезпечних контактів.

Кіберполіція активно займається профілактичними заходами для підвищення обізнаності про кібербезпеку в закладах освіти та на різних форумах. У школах, університетах та інших навчальних закладах проводимо освітні лекції та семінари для учнів, студентів та викладачів. Важливим аспектом є також навчання правильному використанню соціальних мереж і месенджерів, щоб запобігти можливим ризикам та шахрайствам.

Крім того, кіберполіція організовує спеціалізовані тренінги для освітян, допомагаючи їм інтегрувати теми кібербезпеки у навчальні програми, бере участь у дискусійних панелях, де обговорюються нові тенденції у кібербезпеці та діляться найкращими практиками. Для залучення більшої кількості людей до обговорення таких питань організовуються  різноманітні акції та конкурси, зокрема і  серед школярів та студентів, які стимулюють молодь до активного вивчення цієї сфери.

Василь Поштак,

начальник ВПК у Волинській області ДКП НП України, полковник поліції

Коментарі
Теги: Інтернет, шахрайські схеми
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up