Новини

Бюджет участі: самі містяни можуть вибирати, куди кошти спрямувати

Архів
20 переглядів

Мільйон 100 тисяч гривень – стільки коштів виділяють у місті на проекти, що реалізуються  у рамках «Бюджету участі». Кожен володимир-волинець може долучитися до розв’язання міських проблем – цьому й сприяє цей громадський бюджет . Реалізується він у рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи» за підтримки ВГО «Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень» та фінансується агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Запровадження його у Володимирі й стало темою семінару-тренінгу, який відбувся у міській раді за участі експертів з Львівського інституту регіонального розвитку Ірини Сторонянської та Андрія Пелехатого, котрі детально ознайомили з можливістю реалізовувати власні соціальні проекти за бюджетні кошти, вчили, як правильно їх писати, а опісля запросили у групи, учасники яких поділилися баченням проблем, які треба розв’язати у місті, аби зробити його привабливішим і комфортнішим. Тут зібралися активісти, міські депутати, представники громадських організацій та структурних підрозділів виконавчого комітету.

   Бюджет участі – це пряма демократія. Як це відбувається у світі й в Україні? Модель   такого бюджету  виникла у 1987 році й протягом десяти років успішно тестувалася у різних містах Бразилії, а пізніше поширилася на майже усі континенти, каже Ірина Сторонянська. Знаково, що до нього долучилися більшість країн, у яких найнижча довіра до влади. У сусідній Польщі бюджет участі запрацював шість років тому, а торік «прийшов» в Україну, де його партнерами стали 27 міст і кілька об’єднаних громад, до кінця року ще планують залучити до півсотні. Найбільша сума для реалізації «Бюджету участі» зареєстрована у Парижі  – понад 100 мільйонів євро.

У Володимирі рішення про запровадження  такого бюджету прийняли на сесії міськради. Ще раніше  цей орган  місцевого  самоврядування подав документи на участь й у числі 32-х міст став переможцем конкурсу, який передбачає залучення громади до прийняття управлінських рішень з розподілу коштів міських бюджетів на реалізацію пріоритетних проектів, відтак жителі можуть побачити, куди спрямовані кошти від податків, що сплачують.

Експерти на прикладі кількох міст України проаналізували проекти, які, приміром, пишуть у Львові й Чернівцях, і тут переважають спортивні й культурні. Які ж напрямки виберуть у Володимирі? – запитували тут.

   Ідея повинна бути реальною, а не «захмарною». Аби довідатись як працює «Громадський проект», завітайте на сайт платформи з однойменною назвою. Щоб реалізувати власну ідею для вдосконалення життя міста, необхідно чітко обрати об’єкт, який буде цікавий для жителів, й не викликатиме спротиву в громади, ідея повинна бути реальною, а не «захмарною». Важливо, щоб ініціювала ідею не одна людина, а група відповідальних містян. Треба чітко бачити результат, а кращий варіант – візуалізація задуманого за допомогою макету, малюнка, ескізу тощо. Найголовніше у бюджеті участі – довіра до міської влади, яка реалізовуватиме пропозиції переможців голосування, адже у цьому процесі не мають важелів впливу ні чиновники, ні міський голова, бо безпосередню участь  беруть лише мешканці.

Після подачі проекту на сайт він ретельно перевіряється. Якщо необхідно, за обов’язкового погодження з автором до нього можуть вноситися корективи. Далі всі проектні пропозиції, які відповідають вимогам та пройшли перевірку, представляють для голосування громадськості. Віддати свій голос можна на сайті, а також заповнивши спеціальний бланк у центрі надання адмінпослуг на вулиці Устилузькій, 17. Важливо, що мешканці зможуть голосувати не за один, а за два проекти, каже експерт Андрій Пелехатий. Загалом  проекти діляться на великі й малі. Перший фінансується на суму від 100 до 500 тисяч гривень, другий – від 10-ти до 100 тисяч.

   Координаційна рада встановила  терміни подачі проектів  – з 1 серпня до 9 вересня, визначать переможців 6 листопада. Автором їх може бути будь-хто із жителів міста, хто має український паспорт, прописку чи довідку про місце реєстрації. Подаючи малий проект, треба заручитися підтримкою десятьох осіб, великий – 20-х. Подається така  заявка  з доданням копій певних документів в електронному варіанті на сайт міської ради, або в паперовому  – у відділ економіки. Розгляд проекту відбувається у п’ятиденний термін, опісля він передається на затвердження або ж відхилення до координаційної ради.

У міськвиконкомі є положення про «Бюджет участі» – ознайомитися з ним можна на сайті міської ради у розділі «Документи», «Проекти рішень».

   Сонячні дерева, розмальована соняшниками площа у форматі 3-D, металеві топіарії…  Що ще хочуть жителі міста? Одним із варіантів семінару-тренінгу була участь у групах, які гуртом писали проекти. Створили їх п’ять й кожна запропонувала  кілька проектів. Більшість з них повторювались або дублювались. Містяни хочуть облаштувати дитячий пляж на річці Луга, зону відпочинку на вулиці Зеленій (район школи-інтернату), авто- і велопарковки, громадський простір біля КМЦ та електронні інформаційні стенди, майданчики для екстремальних видів спорту і для дітей з особливими потребами, тенісні столи, благоустроїти Риловицю й Лугу, бічні вулиці, територію у сквері біля музею, створити нові туристичні маршрути, поставити відеокамери у шкільних навчальних закладах, вбиральні – у центрі. Деякі креатині учасники пропонували розчистити печери-ходи у валах городища і водити туди екскурсії, встановити лавку для матерів з дітьми, де можна було б перепеленати маля, започаткувати фестиваль поезії, «посадити» сонячні дерева, металеві топіарії, а площу розфарбувати соняшниками.

Якби хоча б половина із цих проектів були реалізовані, то Володимир став би ошатнішим, чистішим, комфортнішим, набув нового обличчя, переконували учасники тренінгу.

Тетяна АДАМОВИЧ.

Коментарі
Теги: бюджет участі, Тетяна Адамович
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up