Володимир-Волинський уперше почав впроваджувати бюджет участі, виділяючи частину міського бюджету на ініціативи самих мешканців, які обирають шляхом голосування. З 23 жовтня по 6 листопада тривало голосування за 19 громадських проектів, шість з яких було визнано переможцями на підсумковому засіданні координаційної ради. Отож, які ініціативи будуть втілені у життя вже у наступному році завдяки проектам?
Спортивний майданчик, як у Європі
«Спортивний майданчик на території гімназії імені Олександра Цинкаловського» – найдорожчий проект серед переможців, який зібрав 843 голоси. Його вартість майже півмільйона гривень, котрі витратять на спорудження та облаштування майданчика з поліуретановим покриттям та захисною сіткою для ігрових видів спорту для учнів гімназії та мешканців прилеглого мікрорайону.
– Буваючи інколи закордоном, доводиться бачити, яку спортивну інфраструктуру мають тамтешні діти. Хотілося б, аби і у нас було щось подібне, тому і вирішив написати цей проект, – розповідає його автор Тарас Савчук, який працює викладачем з фізичного виховання у педколеджі. – Чому мій проект стосується саме гімназії? Вважаю, що кожна школа повинна мати подібний спортивний майданчик, але почав саме з цього начального закладу, тому що він для мене є найближчим – гімназію закінчував старший син, там же навчається і молодший.
– Протягом багатьох років входжу до складу батьківського комітету і наглядової ради гімназії, – продовжує автор проекту-переможці, – тож постійно беру активну участь в її житті. Про бюджет участі та ті можливості, які він дає, нам розповіла заступниця міського голови Лариса Кулікова. Без вагань вирішив написати проект, адже не міг втратити шанс нарешті втілити у життя ідею, яка виникла у нас два роки тому. З проханням облаштувати спортивний майданчик у гімназії декілька разів звертались до міського голови, але далі обіцянок справа так і не дійшла. Не змогли реалізувати мрію і з допомогою Фонду «Тільки разом», адже потрібно було зібрати певну суму для співфінансування, а збір коштів із батьків у нас заборонений.
Новий спортивний майданчик, як пообіцяв начальник управління освіти, молоді та спорту В’ячеслав Петрук, тішитиме учнів гімназії вже до початку наступного навчального року. Окрім учнів, як запевняє автор проекту, тут зможуть займатись і діти, котрі мешкають у прилеглому мікрорайоні – зокрема, жителі дев’ятиповерхівок на вулиці Луцькій, де поки що нема жодної такої споруди.
На закиди щодо адмінтиску, який буцімто допоміг проекту виграти, Тарас Савчук переконує, що силоміць голосувати ніхто не примушував, а те, що дирекція школи активно агітувала батьків взяти участь у голосуванні, це є абсолютно нормальним бажанням перемогти аби поліпшити інфраструктуру навчального закладу. Окрім цього автор проекту-переможця сподівається, що бюджет участі «приживеться» у нашому місті і приноситиме користь, даючи можливість втілювати у життя хороші ініціативи.
«Гараж» для візочків та новий ЛФК
Проекти «Створення сучасного ЛФК для хворих м. Володимира» вартістю 201 тисяча 690 гривень та «Накриття для розміщення дитячих візочків біля входу у дитячу поліклініку» вартістю 31 тисяча 342 гривень – переможці у категорії «великий» та «малий» проекти, які написала економіст ТМО Юлія Скіць. Авторка каже, що написання проектів є одним із її безпосередніх обов’язків, який виконує сумлінно, втім досі жодного разу ще не вдавалось вигравати.
– Необхідності облаштування накриття для візочків біля дитячої поліклініки назріла вже давно, адже неодноразово отримували звернення з цього приводу, – зазначає авторка переможних проектів. – Мами жаліються, що в негоду залишати візок просто неба проблематично, адже інколи дитину доводиться діставати під проливним дощем. Тому і вирішили написати цей проект.
Щодо кабінету ЛФК, то це також дуже потрібне обладнання для медичної установи, яке допомагатиме пацієнтам відновлюватись після травм, інфарктів та інсультів. Адже той кабінет ЛФК, який зараз є у ТМО, не відповідає сучасним стандартам. Тож лікарі вимушені направляти хворих на лікування в обласні заклади, що приводить до відмови у подальшому лікуванні або до самолікування. Цей проект писала разом із завідувачем фізіотерапевтичним відділенням Олександром Васильчуком, який визначався з необхідним обладнанням. Для того, щоб наші проекти здобули перемогу, провели чималу агітаційну роботу – розклеювали листівки, розповідали людям про громадський бюджет та можливості, які він дає і, звісно, закликали голосувати за наші ініціативи.
Авторка проектів-переможців задоволена результатом, проте зізнається, що після тієї порції бруду, яким обливали проекти деякі користувачі соцмереж, у неї відпадає бажання продовжувати щось писати. Юлія Скіць сподівається, що в наступному році більше володимирчан братиме участь у голосуванні та активніше долучатиметься до такої хорошої ініціативи як громадський бюджет.
«Мій двір – моє місто»
Проект під такою назвою зумів зібрати 221 голос задля того, аби біля будинку на вулиці Поліської Січі, 49 було облаштовано прибудинкову територію: прокладено бруківку, належним чином облаштовано вхід у два під`їзди та встановлено лавочки. На це, згідно з кошторисом, потрібно 43 тисячі 68 тисяч гривень. Написав проект мешканець будинку Володимир Кравчук. На його думку, порядок у місті починається з порядку в кожному дворі, а той стан, в якому перебуває його двір, не витримує ніякої критики. Ями та тріщини на асфальті, через які часто травмуються місцеві жителі, а також відсутність лавочок для відпочинку мешканців похилого віку, аж ніяк не створюють комфортних умов для проживання.
– Наша прибудинкова територія у жахливому стані, тому комусь врешті потрібно було проявити ініціативу, аби змінити ситуацію. Ходив по квартирах, розповідаючи про проект, та кожному розтлумачував, що це таке і для чого потрібне. Сподіваюсь, що місцева влада дотримає слова і вже навесні матимемо охайний двір, – зазначив автор проекту.
Встановили дитячі майданчики – дійшла черга і до спортивного
Очільниця ОСББ «Наше містечко» Ганна Медведєва написала проект «Спортивно-гімнастичний комплекс у військове містечко» вартістю 93 тисячі 607 гривень для того, аби облаштували спортивний майданчик у дворі між будинками на вулиці Академіка Глушкова 2, 4, 6, 8, 10, 12 . Цей «малий» проект підтримали 258 людей.
– Коли проводила збори з жителями будинків неодноразово звертала увагу, що тих, хто прийшов із дітьми, останні постійно відволікали, – розповідає авторка проекту, – адже малюкам просто не було чим зайнятись на майданчику, якого на той час у нас практично не було. Початком їх облаштування став написаний мною та виграний проект у Фонді Ігоря Палиці «Тільки разом», завдяки чому на умовах співфінансування в одному з дворів встановили сучасні гойдалки та гірки для дітей. Оновити майданчик у другому дворі допоміг Фонд братів Юнаків «Кращий вибір». Діти з усіх навколишніх будинків стали бігати до нас, аби погратись на майданчику.
Тоді я зрозуміла, що треба старатись не лише для власного ОСББ, а і для всього військового містечка, де, окрім дитячого, не завадило б встановити і спортивний майданчик для підлітків. Зібрала хлопців з нашого двору і вислухала їхню думку щодо того, як вони бачать майбутній спортивно-гімнастичний комплекс, які саме тренажери там мають бути, і врешті подала написаний проект на конкурс бюджету участі.
На думку Ганни Медведєвої, громадські проекти – це чудова нагода реалізувати певну ідею, спрямовану на поліпшення життя громади. А секретом перемоги свого проекту вважає те, що жителі військового містечка не були байдужими і вчергове продемонстрували, що, об’єднавшись, можна досягнути будь-якої мети. Сподівається, що майданчик тішитиме місцевих мешканців вже навесні наступного року. А у подальших планах місцевої громади – облаштування футбольного поля зі штучним покриттям.
Обличчя міста у яскравому промо-ролику
Останнє місце у категорії «малих» проектів зі 166-ма голосами «вирвав» «Промо-ролик про місто Володимир-Волинський» вартістю 70 тисяч гривень. Його авторка – журналістка, режисерка, сценарист та депутат міської ради Світлана Федонюк. Її короткометражні стрічки неодноразово були учасниками та переможцями всеукраїнських та міжнародних кінофестивалів. Світлана сподівається, що втілити проект у життя вдасться саме їй, адже має вже і певний творчий задум, на основі якого писатиметься сценарій, і команду однодумців-професіоналів.
– Цей проект написала для того, щоб нарешті реалізувати один із пунктів, який передбачено у Стратегії розвитку міста на 2017-2027 роки, – розповідає Світлана. – Адже за два роки з часу її прийняття це так і не було втілено у життя. Хочеться нарешті заявити про місто, в якому мешкаю, показавши його сучасне обличчя: не лише історично визначне, а й молоде, модне, перспективне.
Це має бути яскраве, емоційне відео із використанням новітніх технологій хронометражем до 7 хвилин, яке презентуватиме Володимир-Волинський на туристичній карті Волині, України, світу. Адже попередня подібна відеопрезентація створена аж 30 років тому, у 1988 році, ще радянською владою.
Свою перемогу я здобула чесно і щиро дякую тим 166-ом володимирчанам, які повірили у мене, віддавши свої голоси. Тішить, що це, як на мене, досить немала громада. Єдине, за що переживаю, аби промо-ролик зняли професіонали своєї справи, фахівці у галузі кінотелевиробництва, а це, звісно, за дві тисячі гривень, які раніше було закладено у бюджет, зробити неможливо. Також прикро вразив той факт, що за декілька днів після підсумкового засідання, на якому визначились із проектами-переможцями, на мою електронну адресу надійшов лист про те, що я не виграла. Як з’ясувалось, це була помилка, але я сприймаю таку недбалість, як особисту образу, тому хотіла б почути вибачення.
Реалізація проектів-переможців має розпочатись у 2018 році. Цим займатимуться відповідні структурні відділи і управління міськвиконкому, які проведуть конкурси на виконання і стежитимуть за використанням коштів та всіма роботами. Автори також мають можливість контролювати процес виконання своїх проектів.
Тетяна ІЗОТОВА.