У всеукраїнській робочій нараді, де було обговорено фактично одне, але вкрай нагальне питання – погашення заборгованості державного бюджету перед підприємствами житлово-комунального господарства з різниці в тарифах та за надані споживачам пільги та субсидії, взяв участь перший заступник міського голови Ярослав Матвійчук. Відбулася зустріч 16 червня у Міністерстві фінансів України.
Сісти за стіл переговорів урядовців та представників місцевої влади запросив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Таким чином він зреагував на прохання правління Асоціації міст України негайно втрутитись у проблему, яка може призвести до колапсу житлово-комунальної галузі по всій країні. Очільник Кабміну доручив Міністерствам фінансів та соціальної політики напрацювати шляхи виходу з ситуації. І от про те, що зроблено і чого не вдалось досягти, говорили на нараді.
– Не лише у нас, а й по всій Україні однаково критична ситуація, – коментує підсумки багатогодинної зустрічі Ярослав Матвійчук, – чи виступали представники Запоріжжя, чи Ужгорода, чи навіть столиці, у всіх одні заяви: заборгованість державного перед місцевими бюджетами досягла такого рівня, що підготовка до осінньо-зимового періоду, яка зазвичай ведеться влітку, перебуває під загрозою зриву. Я також з усіх трибун, при будь-якій нагоді наголошую, що комунальна сфера Володимира-Волинського переживає кризу, з якої власними силами нам не вибратись. Станом на сьогодні держава боргує міським комунальним установам 44 мільйони гривень. Говорив про це і сьогодні. Якісь зрушення нарешті можемо константувати, але до остаточного розв’язання проблеми ще далеко.
Ярослав Анатолійович розповів, що присутніх на нараді представників міст України заступник міністра фінансів Сергій Марченко запевнив у тім, що на чергове урядове засідання, яке відбудеться уже в середу, винесено питання ініціювання змін до державного бюджету. Таким чином, Кабмін запропонує парламентарям виділити спеціально на погашення вказаної заборгованості 15 мільярдів гривень. Утім, це лише половина від реальної потреби. Та усе-таки, ці кошти допоможуть підприємствам житлово-комунальної сфери втриматись на плаву.
– Навіть коли у місто одночасно надійдуть 20 мільйонів гривень на погашення боргів, ми зможемо з цих коштів виплатити заробітну плату працівникам, сплатити податки та розрахуватись за енергоносії, – зазначив Ярослав Матвійчук, – а це дозволить не втратити персонал та продовжити підготовку міського господарства до наступного опалювального періоду. Головне, щоб депутати Верховної Ради проголосували за ініційований Кабміном законопроект. Тут будемо сприяння просити і в нардепа від 19 округу Ігоря Гузя. Також сподіваємось, що питання заборгованості держави перед місцевими радами з часом буде закрито повністю. Приємно бачити, як наполегливо інтереси міських громад відстоює Асоціація міст України та особисто її голова Олександр Слобожан. Думаю, бажаний результат можливий тільки у разі одностайної позиції керівників великих та малих міст: бюджетні борги держава повинна повернути.