На головну Новини «Бюджетні заручники» або чому учнів Устилузької школи мистецтв «переселили» до РБК

«Бюджетні заручники» або чому учнів Устилузької школи мистецтв «переселили» до РБК

118

«Дітей Володимирщини позбавили права відвідувати художню школу», «Дітей з ОТГ пригнали у конюшню» – такими заголовками пістріли упродовж минулого тижня публікації інтернет-видань та дописи у соцмережах. Ажіотаж  викликаний тим, що 43 дитини з району від початку місяця опановують художнє мистецтво у холодних стінах РБК. Такому погіршенню умов, м’яко кажучи, не зраділи, ані батьки учнів, котрі звернулись  з цього приводу до нас у редакцію, ані вчителі, яким це теж додає незручностей. Ми спробували з’ясувати чому склалась така ситуація та чи справді влада міста «вигнала» учнів Устилузької школи мистецтв зі стін Володимир-Волинської дитячої школи ім. Миколи Рокицького. 

Децентралізаційні процеси, через які об’єднані громади району сплачують за навчання своїх дітей у міських освітніх закладах, у художній школі почались ще приблизно 15 років тому. Саме тоді між Устилузькою школою мистецтв та Володимир-Волинською художньою школою було укладено договір про навчання дітей із сіл, яким зручніше доїжджати до Володимира, ніж до Устилуга, саме у першому з міст. За це школа мистецтв, яку на той час фінансувала райрада, сплачувала дитячій художній школі гривню оренди на рік, земельний податок, здійснювала оплату праці викладачів, котрі за сумнісництвом працюють на дві школи, а також компенсувала частину витрат на енергоносії пропорційно до кількості дітей.

- реклама -

Упродовж останніх років, відколи у районі створені ОТГ, саме вони стали оплачувати навчання своїх дітей в Устилузькій школі мистецтв, скеровуючи кошти на рахунки  цієї міської громади. Щомісяця плату за навчання у школі у розмірі 70 гривень вносять і батьки. Таким чином, зібрані з усього району кошти, згідно з договором на відшкодування витрат з утриманню  художньої школи, надходять з Устилуга до Володимира.  У 2019-му ця сума становила трохи більше, ніж 21 тисячу гривень на рік. Проте цих коштів недостатньо, запевняють у відділі культури і туризму міськвиконкому, адже поточні видатки на утримання школи торік сягнули понад пів мільйона.

Начальник відділу культури і туризму Роман Віслобоков зазначає, що бюджетний кодекс вимагає використання коштів за призначенням, тому змушені рахувати кожну копійку. Минулого року проведені розрахунки щодо того, скільки ж насправді обходиться бюджету міста навчання однієї дитини на рік. Адже окрім енергоносіїв, усі учні користуються і художніми матеріалами, і обладнанням школи, також у кабінетах проводяться поточні ремонти, підготовка установи до опалювального періоду та прибирання приміщення. А все це значні витрати. Так, торік вартість навчання одного учня на рік становила майже 2400 гривень без зарплати викладачів, при тому, що Устилузька школа мистецтв сплатила лише 504 гривні за кожного свого учня. З капітальними видатками і зарплатою вартість навчання становить понад 15 тисяч гривень на рік.

«Устилузька школа мистецтв також повинна дбати про своїх учнів, забезпечуючи їх розхідними матеріалами та технічними засобами. З проханням відшкодовувати витрати на утримання приміщення школи спершу усно звернулись до влади Устилузької ОТГ, а 11 грудня минулого року надіслали офіційного листа міському голові Віктору Поліщуку з пропозицією взяти на себе зобов’язання з відшкодування й  інших видатків на суму 38 тисяч 759 гривень, куди входить придбання художніх матеріалів, миючих засобів і медикаментів, підготовка системи опалення, поточні ремонти класів і коридорів та вивезення сміття», – розповідає Роман Віслобоков.

Лист  начальника відділу культури, який закінчувався словами « у зв’язку  з негативною відповіддю змушені будемо відмовити у навчанні учнів з Устилузької школи мистецтв у нашій школі», так і залишився без офіційної відповіді, а в кінці січня батькам 43-х учнів повідомили, що відтепер уроки для їхніх дітей проводитимуться у приміщенні РБК. Це викликало очікувану хвилю обурення, адже у будинку культури нема ні опалення, ні інших умов для навчання дітей.

До слова, схожа епопея не так давно відбувалась і навколо навчання дітей, котрі проживають на територіях ОТГ, у музичній школі. Втім, зараз абсолютно всі громади компенсують витрати за розрахунками, котрі зроблені, як запевняє Роман Віслобоков, за тією ж схемою, що нині у художній школі.

Поставити крапку у цій історії і нарешті з’ясувати, де і як навчатимуться діти художнього відділення Устилузької школи мистецтв, районні керманичі разом з головами ОТГ і представниками міста спробували позавчора на нараді у райдержадмінстрації. Аби послухати чиновників та висловити власну позицію, на зустріч завітали і батьки учнів.

Спершу міський голова Устилузької ОТГ Віктор Поліщук пояснив чому громади не можуть оплачувати додаткові видатки, особливо у тій частині, де йдеться про поточні ремонти, адже, згідно із  законодавством, ОТГ не мають права фінансувати ремонт приміщення, яке є комунальною власністю міста. Не згідний устилузький голова і з вказаними в акті виконаних робіт розрахунками за січень, в якому комунальні послуги, на його думку, значно завищені. Тому за перший місяць календарного року готовий заплатити, але у межах минулорічних витрат.

Щоб зберегти художнє відділення Устилузької школи мистецтв та більше не залежати від міста, голови громад спільно з очільниками РДА і райради вирішили «переселити» учнів школи мистецтв до примішення РБК, котре наразі є спільною власністю усіх громад району. Почали навіть складати плани щодо закупівлі необхідного обладнання, ремонту кабінету та придбання електрообіграчів. Діти тим часом мерзли у танцювальному класі, малюючи в куртках і шапках за «списаними» столами, які тимчасово надала їм художня школа.

Більше години голови всіх громад, які були присутні на зустрічі, разом із керівниками району та начальником відділу культури міськвиконкому висловлювали свої аргументи та пропозиції. Значна частина виступів складалась із жонглювання цифрами – озвучувались суми коштів та те, скільки, хто і за що платить. Зрештою, зійшлись на думці, що громади таки зможуть оплатити додаткові послуги,  зокрема видатки на художні матеріали, миючі засоби та вивезення  сміття. Що ж до поточних ремонтів, то це пряме порушення законодавства. А відтак розрахунки для нового договору потрібно відкорегувати.

«Цей навчальний рік наші діти повинні закінчити у приміщенні художньої школи, а щодо наступного, то вже вирішуйте, але лише після того, як створите всі умови», – в один голос заявили присутні представники батьківського колективу. Їх обурило, що рішення про перенесення занять до будинку культури приймалось без них. Більше того, усі згідні сплачувати батьківську плату у такому ж розмірі, як і міські жителі, а вона становить 110 гривень. Додаткові надходження з батьківської плати допоможуть покрити частину витрат.

Зрештою, голови ОТГ заспокоїли батьків, що цього тижня вирішать усі нюанси щодо відшкодування витрат і вже з понеділка діти зможуть повернутись до навчання у класах художньої школи.

Тетяна ІЗОТОВА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

6 + два =