На головну Новини Бюджетні зміни з каменем спотикання об борги Локачинської лікарні

Бюджетні зміни з каменем спотикання об борги Локачинської лікарні

98

     Снігова хурделиця п’ятниці 12 лютого не завадила зібратись депутатам районної ради  на чергову сесію.  На початок засідання прибуло 27 обранців із 42-х, а вже до розгляду основних питань приступили у складі 35 депутатів. Традиційно спочатку вшанували хвилиною мовчання загиблих на Сході України, а також пам’ять своєї колеги – депутатки Алли Мельник, яка відійшла у вічність у останній день минулого року. У зв’язку із цим відбулась і заміна у депутатському корпусі – голова районної територіальної виборчої комісії Володимир Іщенко представив нового депутата, що був черговим у територіальному списку партії ВО «Батьківщина». Відтак, ряди районних обранців поповнив багаторічний керівник сільськогосподарського підприємства, а в минулому – голова Володимир-Волинської райдержадміністрації Володимир Савчук, який у свою чергу пообіцяв докласти усіх зусиль, аби ефективною депутатською діяльністю  виправдати довіру виборців.

Під час затвердження порядку денного сесії пропозицію щодо винесення одного з питань на початок подав депутат Микола Костючко. Він пропонував Програму фінансової підтримки Локачинської селищної територіальної громади розглянути до затвердження змін до цьогорічного бюджету, аргументуючи своє клопотання необхідністю виділення коштів для погашення боргів по заробітній платі працівникам Локачинської лікарні. Відразу слово узяв голова райради Віктор Хиць, який пояснив депутатам, що кошти на ці потреби будуть виділятись за окремою цільовою програмою підтримки лікарні, яка вже внесена до райради головним лікарем Локачинського лікувального закладу, але оскільки її ще не опрацювали усі профільні депутатські комісії, то на поточне пленерне засідання вона не винесена. «Це питання перебуває на розгляді райради, і саме з цієї причини сьогоднішню сесію ми не будемо закривати, аби відразу після опрацювання програми прийняти рішення про фінансову допомогу Локачинській лікарні», – наголосив Віктор Леонтійович, після чого запропонований порядок денний засідання сесії депутати прийняли без змін і доповнень.

- реклама -

   Депутатських запитів цього разу не було, тому відразу перейшли до розгляду сесійних питань. Спочатку затвердили програму підтримки епізоотичного благополуччя, проведення лабораторно-діагностичних та лікувально-профілактичних робіт у сфері ветеринарної медицини на 2021-2013 роки, яка передбачає фінансування витрат на придбання сучасного обладнання, нормативної документації, витратних матеріалів тощо у загальній сумі 120 тисяч гривень. Без обговорень прийняли звіт про виконання бюджету Володимир-Волинського району, що існував у попередніх своїх межах, за минулий рік. А вже внесення змін до рішення про районний бюджет цього року викликали жваву дискусію.

  Виступаючи перед депутатами, начальниця управління фінансів райдержадміністрації Олена Бондарук відразу окреслила загальні, визначені нормативними актами правила, за якими формуються нинішні доходна і видаткова частини бюджету. Вона зазначила, що з 1 січня бюджети усіх рівнів діють в новому форматі та з новими повноваженнями. Усі видатки районного бюджету (окрім видатків на утримання) відтепер можуть здійснюватись виключно на виконання програм, затверджених райрадою, саме тому одночасно із рішенням про зміни до бюджету було підготовлено й  ряд конкретних програм, кожна з яких має свою  мету і завдання.

   Якщо говорити про загальні суми змін, то депутатам пропонувалось підтримати їх в частині доходів до зменшення на 129 681 грн, та по видатках до збільшення на 2 мільйони 570 тисяч 294 гривні. Зокрема, мільйон 574 тисяч гривень потрібно було виділити райраді на забезпечення бюджетними призначеннями її діяльності до кінця року, 485 265 гривень необхідно було спрямувати на утримання Іваничівської та Локачинської районних рад, які припиняють свої повноваження у зв’язку зі зміною адміністративно –територіального устрою України. Майже 128 тисяч гривень рекомендувалось виділити на видатки при ліквідації централізованої бухгалтерії та групи централізованого обслуговування відділу освіти, культури, молоді та спорту Іваничівської РДА, ще 232 тисячі – на завершення ліквідації аналогічного відділу Локачинської адміністрації, 239,5 тисячі – на видатки для завершення ліквідації Іваничівського територіального центру та «Центру професійного розвитку педпрацівників» Локачинської районної ради. 457,2 тисячі гривень запланували для спрямування на підтримку Локачинської селищної тергромади з метою збалансування бюджету, а якщо конкретніше, то на виплату заробітної плати технічному персоналу ряду установ.

  Попри те, що іще під час ухвалення порядку денного було обумовлено, що питання погашення заборгованості по заробітній платі медперсоналу Локачинської лікарні буде винесено на друге пленарне засідання цієї ж сесії, саме ця проблема стала каменем спотикання під час голосування за інші зміни до бюджету. Затвердити кошти на утримання райради лише на пів року, а частину, яка залишиться, негайно спрямувати локачинським медикам, емоційно закликав головний лікар Локачинської ЦРЛ Олег Франчук, на що керівниця фінвідділу Олена Бондарук пояснила, що це неможливо, адже забезпечення райради – пряма норма закону. Кілька разів брав слово із проханням все-таки переглянути бюджет, Микола Костючко, втім, це не дивно, бо ж він уболівав за мешканців свого рідного селища. Виділити кошти нехай не на зарплату, а на енергоносії, пропонувала депутатка Світлана Семченкова.

   Вкотре до детальних роз’яснень вдався Віктор Хиць, який наголосив, що у цій ситуації 42 депутати районної ради стали заручниками проблем, які наприкінці року могла розв’язати Локачинська районна рада без зайвої паперової тяганини, профінансувавши свою ж комунальну лікувальну установу. Але оскільки цього не сталось, а в той час вступило в дію нове законодавство, відповідно до якого ї лікарня перейшла в комунальну власність новоствореної Локачинського територіальної громади, і посилились вимоги до міжбюджетних відносин, то тепер, аби витримати законну процедуру фінансування цієї установи з районного бюджету, потрібен певний час. Але коли після цього голова райради поставив питання внесення змін до бюджету на голосування, воно не набрало необхідної підтримки депутатів, багато з яких просто утримались.

  У зв’язку з такою ситуацією до виступу зголосився голова бюджетної комісії районної ради, депутат Валентин Вірковський. «Ви хочете вирішити питання вже і сьогодні, а бюджетна комісія запустила процес опрацювання програми підтримки Локачинської лікарні, бо хоче, щоб все відбулось відповідно до законної процедури», – звернувся він до тих, хто проігнорував виділення коштів на цілий ряд установ і закладів колишніх Локачинського та Іваничівського районів через бажання заодно закласти хоч якусь суму на підтримку лікарні. Депутат закликав свої колег спробувати досягнути розумного компромісу та вніс пропозицію повернутись до голосування з приводу затвердження запропонованих проектом рішення бюджетних змін. І цю пропозицію депутати підтримали, але знову приступили до обговорення «лікарняного» питання.

  З аргументацією правомірності дій райради виступив заступник голови ради Андрій Оніщук. Він пояснив, що питання порядку денного вибудувані у своїй черговості так, щоб комплексно розв’язувати певні проблеми району. «Ми сьогодні в змінах до бюджету закладаємо не якісь віртуальні, а живі гроші. А у цільових програмах прописуємо законний механізм їх освоєння. Це означає, що після наших рішень кошти підуть за призначенням і будуть негайно використані. Програма підтримки лікарні лише у стадії вивчення, тож якщо зараз закласти на неї ресурси, використати їх не буде можливості», – переконував він районних обранців. А по тому до трибуни вийшов заступник голови Локачинської селищної ради Тарас Хом’як, який у форматі «питання-відповіді» остаточно довів необхідність проголосувати за ту частину бюджетних змін, які дозволять здійснити виплати багатьом іншим категоріям працівників. Більше того, під час заключного обговорення учасники дискусії дійшли і до конкретики: фінансування боргів із зарплати за листопад-грудень у загальній сумі 1,4 мільйона гривень райрада та Локачинська селищна рада, швидше за все,  розділять навпіл.

   Відтак, повторне голосування за зміни до бюджету зібрало необхідну для прийняття рішення кількість голосів, а в сесійній залі помітно спала напруга: більшість із питань порядку денного ухвалили одностайно. Так, підтримали депутати програми реалізації вже описаних вище бюджетних призначень, прийняли й програму висвітлення діяльності органів держвлади та місцевого самоврядування засобами масової інформації – по 10 тисяч гривень на офіційні публікації виділили для райради і РДА, Тридцять тисяч заклади на відзначення державних, професійних свят, ювілеїв та вшанування з нагоди них працівників і колективів підприємств, установ та організацій району. Внесли зміни до програми соціального захисту населення та розвитку архівної справи.

   Також було прийнято рішення з цілого ряду майнових питань. Рухоме комунальне майно райрада прийняла на баланс як правонаступниця Іваничівської ради, натомість Іваничівській та Локачинській селищним, Пороміській і Затурцівській сільській радам передали цілий ряд комплексних об’єктів та окремих споруд, які колись належали до спільної власності громад сіл і селищ ліквідованих районів.

  Ухвалили також депутати і рішення про вихід Володимир-Волинської районної ради зі складу засновників районного територіального центру соціального обслуговування, який останні роки утримувався за рахунок співфінансування Зимнівської, Зарічанської, Оваднівської та Устилузької ОТГ. Чи правильним буде таке рішення й чи не призведе воно до втрати центру, запитував у керівників ради депутат Юрій Динько, який свого часу, у 2005 році був причетний до розбудови стаціонарного відділення терцентру в селі Льотниче, тоді установу створили а базі колишнього дитсадка. У відповідь йому було зазначено, що тепер тергоромади вибудовують власні системи соціальної допомоги, а Зимнівська ТГ, на території якої знаходиться приміщення цього терцентру, перепрофільовувати його не планує, хоча, формат роботи у ньому дещо зміниться.

   А ось Іваничівський терцентр своє майно передав на баланс управління соцзахисту Володимир-Волинської РДА – таке рішення депутати погодили. Як і входження районної ради до складу засновників комунального некомерційного підприємства «Іваничівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги». Такий крок виявився вимушеним, бо Іваничівський ЦПМСД наразі є єдиною такою установою у області, яка не має господаря. Не поспішати із цим рішенням просила голова Іваничівської селищної ради Лідія Томашевська, мовляв, за кілька місяців їхня громада буде готова прийняти цю установу. «Але ми не можемо чекати, нам потрібно з 1 березня заключати договори з Нацслужбою охорони здоров’я», – запевняв головний лікар цієї установи. Тож депутати згодились, що засновником центру первинної допомоги наразі може побути районна рада, якщо так потрібно для подальших юридичних процедур. Крім того, на сесії виділили додаткові площі в приміщення ради для функціонування Володимир-Волинської РДА.

  Останнім питанням районні обранці розглядали прохання своїх Камінь-Каширських колег підтримати їхнє звернення до керівництва країни щодо створення тимчасової слідчої комісії з розслідування трагедій під Іловайськом, Дебальцевим та Словянськом. Текст звернення обурив депутата Ярослава Гиця, який викликався добровільно узятись за вивчення питання та підготовку подібного звернення, але «виваженого і грамотного», як зазначив депутат.

 У різному голова райради Віктор Хиць нагадав депутатам про декларування доходів до 1 квітня та повідомив,що сесія не закрита. Депутатка Алла Лісова ініціювала проведення у районі заходів з нагоди 150-річчя Лесі Українки. Депутатка Інна Хільковець клопотала про виділення коштів на придбання колекції витончених рушників сестер Махонюків з Овадного, на що голова ради звернув увагу і присутнього на засіданні депутата облради Андрія Бокоча, бо, зазначив він, може спільними силами вдасться придбати ці чудові експонати для району.

   А на завершення цього доволі конструктивного пленарного засідання свою «ложку дьогтю» сьорбнула… наша газета. Хоч виступи відбувались переважно з місця, депутат Юрій Динько вийшов до трибуни, як виявилось, щоб звинуватити нашу газету у неправдивому висвітленні інформації та дорікнути коштами, які виділила рада. Але оскільки претензії висловив він один,  «неправдивим» виявилось те, що «не вказали у публікації з попередньої сесії, що уся фракція ВО «Свобода» голосувала проти передачі районного будинку культури на баланс міста», а кошти, якими він спробував нас совістити,  після розподілу між чотирма газетами на рік становитимуть 5 тисяч гривень або тільки 1,4 відсотка від суми, яку наша редакція чесно сплачує в місцевий та державний бюджети у вигляді податків, то, вочевидь, цей виступ можна вважати всього лиш спробою тиску на пресу, а не власне тиском.

     Тож із задоволенням прийдемо й на наступне засідання, аби розповісти згодом нашим читачам, яким чином вдасться депутатами вирішити питання фінансування Локачинської лікарні, та які ще нові виклики постануть перед обранцями районної громади в рамках завершення адмінреформи.

Юлія ПАШКОВА

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

дванадцять + чотири =