На головну Досліджуємо проблему Червона зона і протести підприємців: працювати не можна заборонити

Червона зона і протести підприємців: працювати не можна заборонити

566

Прийшовши на роботу цього тижня, підприємці, які працюють на міському ринку «Підзамче», побачили на воротах замки. Хоча місто уже три тижні у «червоній» зоні, та базар, кав’ярні і ресторани закрили лише зараз, а на тих, хто продовжував працювати, поліція взялася складати протоколи.

У вівторок обурені таким поворотом подій підприємці навіть перекривали Устилузьку, сварилися з начальником відділу поліції Василем Майданюком, згодом, з підтримкою депутата   міської ради  Сергія Радкевича, приходили в міськвиконком. Зрештою вчора було скликано позачергову сесію міської ради, в порядок денного якої було винесене одне питання – Про підтримку протоколу позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №35 від 19 жовтня.

- реклама -

Перед початком сесії біля культурно-мистецького центру зібралося півсотні підприємців. Скаржаться на те, що їм не дають працювати, обурюються несправедливістю: секонд-хенди й супермаркети приймають покупців, а їм заборонено, пояснюють про неможливість перевести свій бізнес в онлайн. Переважно це ФОПи і самозайняті люди, часто – пенсіонери, яким лише торгівля на ринку допомагає вижити, або молоді батьки. Бізнес, який зумів протриматися під час весняного карантину, може не витримати осіннього.

Підприємці сподіваються, що депутати   міської ради допоможуть відстояти їхню можливість працювати, але водночас побоюються, що нині, після виборів, ті з них, які не пройшли до ради нового скликання, проігнорують потреби містян.

Та кворум збирається: з 34-х на сесію прийшло 19 депутатів. Позаяк ще чинний міський голова Петро Саганюк пішов у відпустку, головування на сесії перейняв  його заступник, секретар міської ради Олег Свідерський.

   Що передбачає рішення міської ради

Депутати проголосували за те, щоб направити звернення до обласної комісії ТЕБ та НС з проханням не запроваджувати окремі обмеження, прописані в постанові Кабміну №641 для «червоної» зони, у Володимирі-Волинському. Зокрема, йдеться про те, аби не обмежувати прийом відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сферах громадського харчування та торговельного і побутового обслуговування населення, простішими словами – кафе й ресторанів, речових ринків, перукарень тощо. Звісно, з дотриманням вимог щодо маскового режиму, дезінфекції робочих місць та температурного скринінгу.

Депутат міської ради Сергій Радкевич пояснює, що аналогічне рішення прийняли на засіданні міської комісії ТЕБ та НС, однак для поліції воно не є правовою підставою, адже не затверджене органом місцевого самоврядування, тож правоохоронці продовжують складати протоколи на заклади, які, попри заборону, працюють. Звернення до області, підтримане голосами депутатів міської ради, матиме вагоміше значення.

   Що каже поліція

Начальник Володимир-Волинського управління поліції Василь Майданюк цитує ту саму постанову Кабміну, у якій ідеться, що органи місцевого самоврядування дійсно можуть вносити зміни у перелік карантинних обмежень, однак не послаблювати, а, за потреби, посилювати їх. Наприклад, додає депутат Олег Тимосевич, запровадити обмеження червоної зони, коли вся громада в помаранчевій, для окремого населеного пункту, де є спалах захворюваності. Однак послабити обмеження відповідної зони і місцева влада не має повноважень. Отож, навіть після рішення сесії, поліція зможе й надалі складати протоколи на тих, хто вийде працювати на ринках чи відчинить заклади.

Рішення про штраф виноситиме суд, а його мінімальний розмір – 17 тисяч гривень. Відповідно до постанови уряду, послаблення обмежень можливі лише з переходом до м’якшої  карантинноїзони, а до цього Володимиру, відповідно до показників захворюваності, дуже далеко.

Про що інформують медики

На сесії виступили головна спеціалістка відділу охорони здоров’я міськвиконкому Олена Ткачук, медичний директор територіального медичного об’єднання Віталій Баюн та генеральна директорка КП «ЦПМД» Катерина Чубок. Вони розповіли про поточну ситуацію із захворюваністю, яка виглядає доволі тривожною.

У ТМО наразі розгорнуто 80 ліжок для хворих на коронавірус – все інфекційне та терапевтичне відділення і десять ліжок у педіатричному. На стаціонарі перебуває 36 осіб з позитивними  результатами, ще 14 – з підозрою на коронавірус. Завантаженість ліжок– 67 відсотків. За розрахунком нових випадків захворюваності на ковід протягом двох тижнів на 100 тисяч  населення, Володимир-Волинський має показник  744, що перевищує базовий  показник 18,6 раза.

Тому говорити про перспективу виходу з червоної зони, відповідно до цих показників, дуже і дуже рано.

Що кажуть підприємці

На сесії була присутня ініціативна група протестувальників, підприємці активно задавали запитання і висловлювали свої міркування щодо  ситуації. Нагадували і про те, що не зможуть сплачувати податків до місцевого бюджету, не маючи доходу. Закликали до справедливості і людяності. Обурювалися, чому в Нововолинську, який теж належить до червоної  зони, поки ще чинний мер сказав: «Працюйте!», а в нас не дозволяють. Попереджали, що якщо не відчуватимуть  сприяння від  місцевої влади у розв’язанні цієї  проблеми, то домовляться і в один день знімуться з реєстрації, позбавивши міську казну податкових надходжень.

«У нас нема бажання сваритися з владою чи з поліцією або  збиратися на вулицях. Бачимо позицію Кабміну щодо обмежувальних заходів – і, очевидно, вона раціональна. Але чомусь ніхто не хоче  зрозуміти нашу ситуацію, нашу проблему. Ця хвороба прийшла не на рік, не на два. І нам потрібно разом виробити якийсь алгоритм  чи протокол, який дозволить адаптуватися до обмежувальних умов, але не припиняти нашу роботу повністю. Ми всі хочемо жити безпечно і стабільно, мати з чого платити податки, оплачувати компослуги і чим  годувати своїх  дітей. Держава не пропонує  підтримки. Але це наш спільний  дім, який ми любимо, і як ми його збудуємо, так і будемо жити. То давайте поставимося  одне до одного з розумінням і допоможемо  одне одному», – закликав один із підприємців, і колеги підсумували його виступ  оплесками.

   Чим усе закінчилося?

17 з 19 депутатів  міської  ради проголосували за звернення до обласної комісії ТЕБ та НС. По обіді цей документ, відповідно завізований, мали повести до Луцька. Підприємці ж залишилися незадоволені фіналом: наразі їм  ніхто не може надати гарантій безперешкодної  роботи, адже поліція, керуючись постановою  Кабміну, досі  має право складати на них протоколи.

Після закінчення сесії перед культурно-мистецьким центром зібралося більше сотні міських  підприємців, дехто – з плакатами «Дозвольте нам працювати! З дотриманням карантину!», «Володимир теж хоче  жити!» тощо.

Вимагали якоїсь  конкретної відповіді, але поясненнями Олега Тимосевича, Сергія  Радкевича, Олега Свідерського та інших  депутатів  задоволені не були. Одні закликали відчиняти ринок  негайно, другі  цікавилися в поліції, чи вистачить  їм  сили  стримати  обурених  підприємців, треті  погоджувалися з тим, аби  почекати  рішення з області.

Міська рада зробила  наразі все, що належить до її  компетенції. Чимало депутатів  висловили свою солідарність із протестувальниками й розуміння їхніх  проблем. Але реальність  така, що на зонування та обмеження, застосовані у червоній карантинній зоні, вони, відповідно до  закону, вплинути не можуть.

Що каже область?

ОДА не може самостійно послабити карантин у Володимирі-Волинському. Про це на четверговому брифінгу заявив перший заступник голови Волинської обласної державної адміністрації Сергій Мовенко, зауваживши, що облдержадміністрація не може самостійно послабити карантинні обмеження у «червоних» зонах. Ми вчора спілкувалися з підприємцями, розуміємо їх, але такі рішення може прийняти лише Державна ТЕБ та НС. На селекторній нараді голова ОДА озвучить пропозиції підприємців – сказав він.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

4 × три =