Новини

Чого чекати фермерам від ринку землі?

Архів
10 переглядів

   Законопрект про обіг землі сільськогосподарського призначення відкрив для українських фермерів нові перспективи. Якщо за документ проголосують у другому читанні, то вже з жовтня 2020 року фермери отримають право купувати угіддя. І робити це абсолютно прозоро, а не через тіньові схеми. Як це відбуватиметься, яку фінансову підтримку фермерам пропонує держава та як ринок землі вплине на галузь, дізнались експерти центру громадського моніторингу.

Права фермерів закріплені у перехідних положеннях законопроекту №2178-10, який президент Володимир Зеленський прирівняв до документа про звільнення від кріпацтва. Зокрема, у законі зазначається, що переважне право на купівлю ділянки матиме її орендар. Він зможе придбати землю без проведення торгів за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці. При цьому дозволяється виплатити суму впродовж 5 років.
При цьому, як і решта покупців, фермери не зможуть придбати більше ніж 210 тисяч гектарів в одні руки. Відповідно до закону, у власності громадянина чи юридичної особи України (з урахуванням пов’язаних осіб) може бути не більше ніж 35% земель ОТГ, 8% – області та 0,5% у межах держави.
Втім, як зазначають експерти, ці обмеження швидше стосуються великих агрохолдингів, а не фермерів, адже останні не матимуть грошей на такі обсяги. В Інституті аграрної економіки переконані, що кількість дозволених гектарів повинна бути зменшена, аби фермери змогли конкурувати з більшими компаніями.
В уряді запевняють, що до другого читання обмеження на купівлю землі будуть посилені,а дрібні фермери отримають фінансову підтримку від держави.
За підрахунками Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) після відкриття ринку землі гектар коштуватиме близько 2200 доларів.
Щоб фермери могли купити землю, уряд передбачив у бюджеті на 2020 рік близько 4 мільярдів гривень на пільгові кредити для фермерів. Це у 25 разів більше, ніж цього року.
За словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, сільгоспвиробники зможуть взяти кредит лише під 3-5% річних. Щоб гроші йшли саме дрібним господарствам, Кабмін встановив ліміт кредиту у п’ять мільйонів гривень. Крім того, влада передбачила 240 мільйонів гривень на часткове гарантування державою кредитів для тих фермерів, які не мають належної застави або належних фінансових інструментів.
За підрахунками експертів, у разі відкриття ринку у жовтні 2020 року фермери зможуть купити близько 1,8 мільйона гектарів землі за пільговими умовами.
Аналітики стверджують, що ринок землі допоможе змінити структуру українського агропромислового комплексу. Сьогодні він сировинний з орієнтацією на низькомаржинальні культури – пшеницю, соняшник, кукурудзу, ячмінь, сою тощо. Натомість високомаржинальні культури – овочі, фрукти та ягоди – наразі становлять лиш 7 відсотків АПК(у Європі – понад 50%). І хоч вони потребують більших стартових вкладень, саме такі культури вигіднші для бізнесу. Крім того, вирощування овочів та фруктів покращує фітосанітарний стан полів.
Придбавши землю, фермери зможуть перейти до довгострокового планування, а отже, і до сміливіших інвестицій. Крім того, вільний обіг земель дозволить використовувати землю як заставу для кредитів.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up