Переважна більшість із нас рано чи пізно набуває однакового статусу – стає пацієнтами, оскільки з тих чи інших причин доводиться звертатися за медичною допомогою. Багато хто з цим скільки може зволікає, мовляв, дорого нині лікуватися, коштів не вистачить. Однак в окремих випадках бракує не коштів, а знань, зокрема і щодо реалізації та розширення державної програми «Доступні ліки». Ця програма має 10 напрямів, а перелік доступних медикаментів налічує понад 500 одиниць. У липні цього року розширять програму за напрямом розладів психіки. На «Доступні ліки», попри всі труднощі воєнного часу виділено більше 5 мільярдів бюджетних коштів, що навіть більше, як у попередні роки.
Такі факти наводила голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак журналістам волинських ЗМІ, покликавши їх на пресконференцію у рамкам робочого візиту на Волинь, яку вітальним слово розпочав голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко. Адже одним із пріоритетів діяльності НСЗУ є інформування населення про те, що вони можуть отримати безплатні медикаменти в аптеках завдяки програмі державного відшкодування «Доступні ліки».
«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. У 2023 року мешканцями Волині погашено 390 тисяч е-рецептів із 450 тисяч виписаних, тобто 86,7 відсотка. Це один з найвищих показників серед усіх областей, але все одно 13 відсотків рецептів залишились непогашеними», – відзначила голова НСЗУ Наталія Гусак.
У Волинській області 404 аптеки є учасницями програми «Доступні ліки». З них – 302 міські, 73 у селищах міського типу та 29 у селах. За погашеними рецептами аптеки області минулого року отримали 48 мільйонів гривень від Національної служби здоров’я України.
«Попри воєнний стан, програма реімбурсації продовжує розширюватись. Загалом у переліку наразі понад 500 найменувань препаратів. Ми готові забезпечити потреби всіх українців, яким необхідні ліки. Проте, різниця між рівнем погашення рецептів у міській та сільській місцевості разюча. Дані свідчать, що велика кількість жителів сіл їздять у аптеки до більших міст за ліками, а частина мешканців не отримує ліки взагалі», – навела дані аналітики голова НСЗУ.
Так, у містах Волині було погашено більше рецептів, ніж виписано – 103 відсотки, у селищах міського типу – 95 відсотків. Водночас у селах області погашено лише 17 відсотків рецептів, тобто їх 75 тисяч виписаних електронних рецептів жителі сіл області отримали ліки на місцях лише за 13 тисячами рецептів.
Через програму «Доступні ліки» волиняни можуть отримати в аптеках медичні препарати (безоплатно або із частковою доплатою) від серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу, цукрового та нецукрового діабету, бронхіальної астми, епілепсії, розладів психіки та поведінки, хронічного обструктивного захворювання легенів, хвороби Паркінсона, імуносупресивні препарати. З серпня минулого року цей список поповнили знеболювальні для паліативних хворих, а з жовтня додалися також тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові. Нинішнього року до цієї програми додаються послуги з трансплантації та репрудуктивної медицини. З липня програму планують розширити за напрямком лікування психічних недуг. У національний перелік лікарських засобів включені ті з них, які є доказовими при лікуванні тих чи інших недуг.
Наталя Гусак зазначала, що є випадки, коли самі лікарі не інформують громадян про можливість отримати ліки від держави або ж переконують пацієнтів, що ліки із переліку є малоефективними. Через такі дії пацієнт часто йде купувати препарати за власний кошт. Наводила приклад, коли у одному з медичних закладів обласного центру на завершення року залишалась значною невикористана сума коштів, передбачених на «Доступні ліки», розповідала про випадок, коли пацієнтці за її скаргою повернули 37 тисяч гривень за лікування інсульту, оскільки це передбачено державною програмою «Доступні ліки». Чоловіка цієї жінки з інсультом забрала “швидка” та доправила до районної лікарні у Ковелі. Там лікарі ввели хворому дві ін’єкції і попросили сплатити до каси “благодійний внесок” – 34 тисячі гривень. Загальна сума лікування становила 37 тисяч гривень. Скаргу жінка написала, коли дізналася, що лікування інсульту має бути безоплатне, а кошти за медичну допомогу, обстеження, ліки, а також витратні матеріали лікарня отримує від НСЗУ. До НСЗУ за рік з Волині надійшло 43 подібні скарги, і таким собі рекордсменом стала Ковельська лікарня, на яку до столичного відомства поскаржилося дев’ятеро пацієнтів. До честі Володимирської лікарні вона не фігурувала у жодному з негативних прикладів.
У контексті державної медичної програми очільниця НСЗУ окремо зупинилась і на функціонування аптек. За її словами, якщо у лікарні розміщено з десяток комерційних аптек і жодна не законтрактована за програмою «Доступні ліки», то мимоволі закрадається сумнів, чи не доводиться тут хворим купували ліки власним коштом. Уci аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни».
Також Наталія Гусак анонсувала, що невдовзі запрацюють мобільні аптеки, указ про створення яких підписав уряд у 2023 році. А ще активно триває робота над програмою доставки ліків через відділення «Укрпошти».
Після завершення розмови з журналістами голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак провела зустріч із керівниками волинських територіальних громад, а також очільниками медичних закладів області щодо посилення взаємодії, зокрема у реалізації програми «Доступні ліки» на Волині. Кожен із очільників територіальних громад повинен бути особисто зацікавленим у реалізації цієї програми та стимулювати аптечні пункти своїх громад доєднуватись до мережі «Доступні ліки», вважає голова НСЗУ.
Антоніна МИХАЛЬЧУК
Як отримати «До ступні ліки»
Для того, щоб отримати препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки», потрібно отримати електронний рецепт від лікаря. Залежно від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю:
– пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребує препаратів для знеболення та тест-смужок для визначення рiвня глюкози в крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;
– пацієнтам iз нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування в ендокринолога;
– пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог чи психіатр. При наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар первинки;
– пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.
Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). Залежно від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій мобільний номер.
Термін дії рецепта 30 днів.
В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер та код електронного рецепта або пред’явити інформаційну довідку.
Щоб дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками, потрібно: зателефонувати на гарячу лінію НСЗУ за номером 16–77 у робочі дні з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 да 16:45 (у п’ятницю); написати в чат-бот «Спитай Гриця».