На головну Новини Чому і чи повинен Володимир-Волинський стати Володимиром?

Чому і чи повинен Володимир-Волинський стати Володимиром?

117

Минулої п’ятниці у культурно-мистецькому центрі  відбувся круглий стіл «Ім’я йому Володимир», на якому обговорили одне з найбільш дискусійних питань – повернення місту історичної назви. Участь у  нім узяли науковці-історики, які розповіли, яку назву носило місто раніше, звідки вона походить та чому була змінена за часів Радянського Союзу, а представниця центру надання адміністративних послуг  звернула увагу на юридичні аспекти перейменування.

Міський голова Ігор Пальонка повідомив, що  таке публічне обговорення відбувається на виконання рішення сесії міської ради, яке поклало початок процедурі перейменування міста, тому думка істориків може бути цікавою та пізнавальною для громадськості.

- реклама -

Кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАНУ Віталій Скальський розкрив тему «Радянське маркування історичного простору у Володимирі» та навів приклади, як це робила радянська влада, яка тричі приходила у місто. Як пояснив історик, з 1921 року місто називалося Włodzimierz, а  після вересня 1939 року  у документах писали як польську назву, так і Володимир, а невдовзі обрали одну – Володимир-Волинськ (так іменувалося місто за часів Російської імперії), а з 1944 року Верховна Рада УРСР ухвалила назву Володимир-Волинський. За словами науковця, лише містянам вирішувати, яку назву матиме населений пункт, де вони проживають, і це не питання історії, це питання майбутнього, тобто їм потрібно визначитися, як зручніше: Володимир чи Володимир-Волинський.

«У світі є близько двох десятків населених пунктів, які мають назву Володимир – у Польщі, Болгарії, Сербії… Чому ми боїмося себе сплутати лише з російським?», – зауважив Віталій Скальський, відповідаючи на запитання. Власну думку щодо необхідності повернення місту історичної назви висловили місцевий художник Ігор Мацюк, почесний громадянин міста музикант Сергій Шишкін та інші.

Про традиції, яких дотримувалися у Володимирі у XVII-XIX столітях, розповів доктор історичних наук, професор кафедри історії України та етнокомунікації Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка» Святослав Терський. «Я думаю, що у мешканців Володимира є всі підстави гордитися тим, що проживають у такому визначному місті. Воно отримало цю назву у той час, коли формувалася українська державність. Князь Володимир Великий не випадково дав своє ім’я місту – це, очевидно, був важливий центр західного Побужжя», – сказав пан Святослав.

Доцентка кафедри всесвітньої історії та філософії Волинського національного університету ім. Лесі Українки Оксана Карліна детально розповіла, як відбувався адміністративний поділ Волинської губернії, а історик,  викладач Володимир-Волинського агротехнічного коледжу Анатолій Пісоцький охарактеризував  давніший період в історії міста та зауважив, що назва Володимир зазначена ще  у «Повісті временних літ» і датована 988 роком, хоча, ймовірно, місто існувало раніше і могло називатися Ладомир. «Коли зараз вирішуємо Володимир чи Володимир-Волинський, то має бути почута думка громади. Але,  вважаю, за приставкою Волинський, яку нав’язала Росія, тягнеться шлейф «русского міра», – зазначив цей промовець.

Участь у цім засіданні взяла також делегація з міста Переяслава, яке раніше називалося Переяслав-Хмельницький. Два роки тому воно пройшло процедуру перейменування та повернуло історичну назву. Про такий досвід розповів кандидат історичних наук, заступник генерального директора Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» з науково-методичної роботи Олександр Кобиленко. Він зазначив, що перестороги з боку місцевого населення теж були, та їх вдалося розвіяти завдяки широкій інформаційній кампанії, яка включала конференції з виступами науковців, публікації у ЗМІ тощо.

У зв’язку з перейменуванням міста мешканцям не потрібно змінювати документи, адже вони не втратять чинності, наголосила заступниця начальника управління ЦНАПу Юлія Крижановська. За її словами, незначне фінансове навантаження відчують лише фізичні особи-підприємці та юридичні особи, яким доведеться внести зміни до установчих документів та відомостей про ФОП, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб, та здійснити заміну печаток і вивісок.

Доповідачі зійшлися на думці, що рішення, як називатиметься місто мають приймати тутешні мешканці, хоча кожен із виступаючих був переконаний, що повернення історичної назви – на часі!

***

Хоч науковці більше схилятися до  повернення місту його давньої назви, думки місцевих мешканців стосовно перспективи перейменування міста  різняться. Хтось підтримує перейменування, а є й такі, хто вважає, що у місті чимало проблем, які потребують негайного вирішення. Так до редакції газети звернулася Тетяна Кропенко, яка працювала у  ветеринарній службі, та висловила свою позицію. За її словами, перейменування міста не на часі, це можна здійснити й пізніше, коли будуть вирішені більш актуальні питання. Приміром, вулицю Зимнівську перейменовували не раз, але від цього її мешканці не стали жити краще Тому керівництву громади варто зосередити увагу на важливіших  для кожного володимирчанина проблеми.  А їх ой як багато…

Валентина ТИНЕНСЬКА.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

три + 1 =