Новини

Чому липи «плачуть»

Архів
116 переглядів

Мабуть, усі, хто ходить міськими тротуарами помітили, що бруківка під липами мокра і липка, як і листя на деревах.

У чім причина, що ці дерева «плачуть»? – запитали ми у провідного спеціаліста фітосанітарної інспекції управління держпродспоживслужби в області Тетяни Грушевської. І ось що довідались.

Таке явище було помічено і минулого року, і не тільки на липах, а й на фруктових деревах. Причиною мокрих дерев є попелиця, яка виділяє липкий сік, що стікає на землю. Ця комаха пошкоджує листя, випиває з нього вологу, від цього на дереві можуть розвиватися різні грибкові захворювання, а «сльози» мають неприємний запах. Якщо ж ідуть часті дощі, то розвиток попелиць уповільнюється, а у спеку їм достатньо трьох днів, щоб відбувся увесь цикл розвитку.

Ще однією причиною «липового плачу», який по-науковому називають «гутацією» – від латинського слова «гутта», що означає «крапля», може буде надлишок або нестача вологи. У першому випадку дерева виділяють зайвий сік, й він стікає з кінчиків листкових прожилок. Якщо ж повітря занадто сухе, то у спеку липа в такий спосіб захищається від висихання, і самостійно зволожує листя. І також власним соком.

Фахівець каже, якщо цвіт липи, який нині надійшла пора заготовляти як лікарську рослину, не пошкоджений попелицею, то його можна сміливо рвати. Звісно, якщо ж на ньому оселилися комахи, цього робити не варто. Зате для бджіл такий липовий сік не шкідливий, і мед з цвіту – також.

Тетяна АДАМОВИЧ.

Коментарі
Теги: липи, природа, Тетяна Адамович, Тетяна Грушевська
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up