На головну Господарюємо Чому сохне листя на буряках

Чому сохне листя на буряках

2846

Це їх уразила грибкова хвороба, яка називається церкоспороз листя. Одна з найпоширеніших, яка зустрічається в усіх зонах бурякосіяння. Уражує як цукрові, так і кормові та столові буряки.

Хвороба проявляється на добре розвинутих листках у вигляді круглих світло-бурих плям,розміром 2-3мм в діаметрі, з червоно-бурою каймою. На старих листках –це приблизно кінець липня-середина серпня –плями можуть бути більші,розпливчасті. У вологу погоду поверх плям утворюється сірувато – білий наліт – конідії. За їх допомогою гриб розповсюджується під час вегетації. Ураження проходить шляхом проникнення конідій у тканини рослин через продихи. Інкубаційний період хвороби залежить від температури. Літом він триває тиждень-два, восени 30-40 днів.

- реклама -

В ураженому церкоспорозом листі збільшується випаровування води і порушується азотистий обмін. Дуже уражене листя відмирає, натомість відростає нове, на це рослина витрачає багато пластинчастих речовин,  що негативно позначається на вазі кореня і його цукристості. При слабкому ураженні цукрових буряків недобір цукру з гектара становить 5-10, при середньому – до 20, при сильному – до 70 відсотків.

Дослідами селекційних станцій встановлено, що ураженість церкоспорозом у п’ять разів вища, якщо цукрові буряки посіяні по бурячиську, ніж після пшениці.

З церкоспорозом потрібно боротися агротехнічними та хімічними методами. До агротехнічних належить сівозміна,знищення інфекції восени способом глибокого заорювання  рештків (листя,черешків). А до хімічних, при появі перших ознак хвороби,  – обприскування посівів одним із препаратів,  відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів,дозволених до використання в Україні» Через 12-14 днів слід провести друге обприскування, і хвороба розвиватись не буде, а урожай збережеться.

Галина АНДРОЩУК,

провідний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Волинській обл.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

16 + три =