Новини

Чи варто українцям боятися кору? Актуальна інформація

Архів
7 переглядів

Щогодини від кору у світі помирає 13 людей. Здебільшого – це діти до 10 років. В Україні кожні 5-6 років також спостерігається сплеск цього захворювання.За останні півроку кількість випадків кору зросла у десятки разів. У кількох областях через поширення хвороби школярам продовжили канікули, у столиці на місяць заборонили відвідувати садки дітям без щеплень. Журналісти б’ють на сполох, а противники щеплень продовжують відстоювати свою позицію. Центр громадського моніторингу та контролю зібрав важливу інформацію, яка допоможе розібратися у ситуації.

Групи ризику і шляхи поширення кору

Кір – це вірусне захворювання, яке може спричинити тяжкі ускладнення здоров’я і навіть смерть. Вірус вражає лише людей і швидко передається через повітря. Тому, як свідчать дані Всесвітньої організації охорони здоров’я, 9 із 10 нещеплених людей, які контактують із хворим, заражаються.

За даними медиків, з початку року в Україні зареєстрували 1285 випадків захворювання на кір. Серед хворих – 856 дітей та 429 дорослих. Найвищі показники захворюваності – в Івано-Франківській (275 випадків), Чернівецькій (274), Закарпатській (194) та Одеській (157) областях.На Сумщині, Харківщині і Чернігівщиніцього року не зафіксовано жодного випадку.

Як зазначають у МОЗ, найвразливішими для вірусу є діти 5-9 років, підлітки, а також вчителі, медики і дорослі, які не мають імунітету від хвороби. Загалом у період спалаху хвороби будь-яке скупчення людей небезпечне для нещепленої від кору людини.

«Як буде в другій половині 2018 року – зараз казати рано. Все залежить від того, як будуть вакцинуватися діти. Але навчальний процес в осінньо-зимовий, весняний період сприятиме тому, що вірус кору буде легко поширюватися від дитини до дитини і таким чином входити в сім’ю», –зазначив головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.

Підхопити вірус можна у будь-якому місці: громадському транспорті, школі, кафе, спортзалі, якщо там є заражені люди. Оскільки інкубаційний період кору триває від 6 до 21 дня, то одразу хворобу можна і не помітити.

Як розпізнати симптоми?

Симптоми кору схожі на ознаки інших вірусних захворювань. Це – висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей, пронос та блювота. Відмінною ознакою кору є поява червоного висипу на 4-5 день хвороби. Триває такий стан до чотирьох тижнів і більше.

Ліків від кору не існує. Організм повинен сам подолати вірус, виробляючи відповідні антитіла. Саме тому ця хвороба небезпечна для дітей і дорослих із поганим імунітетом чи вродженими генетичними вадами. При цьому дорослі переживають хворобу набагато тяжче.

За словами лікарів, кір може спричинити пневмонію, викликати вушну інфекцію і запалення мозку (енцефаліт). Більше того, у деяких випадках він може призвести до інвалідності і навіть смерті. Відповідно до даних ВООЗ, енцефаліт виникає в одного із тисячі хворих на кір. Тяжкі ускладнення отримують 5 відсотків  людей, які перехворіли. А один із тисячі – помирає. Тож єдиний засіб боротьби із недугою, зазначають фахівці,– вчасна імунізація.

Епідемія чи галас із нічого?

У минуло  столітті, до 1963 року, щосекунди у світі помирало від кору 18-20 людей. Завдяки запровадженню обов’язкової вакцинації кількість смертей від кору зменшилася до 13 на годину. Втім, вірус досі не подоланий, оскільки, з одного боку, є багато країн, де вакцинація недоступна, а з іншого – люди добровільно відмовляються від щеплень.

Рух проти щеплень  виник близько 20 років тому, коли британський лікар Ендрю Вейкфілд опублікував замовну статтю про появу аутизму після вакцинації від кору. Попри пізніше спростування цієї інформації, з’явилося багато противників щеплень (в Італії, Німеччині, США та інших країнах).

Тож нинішній підйом захворюваності на кір в Україні є прямим наслідком відмови від вакцинації. Втім, у  МОЗ запевняють, що про епідемію ще не йдеться. За словами в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун 86 відсотків хворих не були щеплені від кору.

В Україні наявна бельгійська вакцина КПК проти кору, паротиту та краснухи  «Пріорикс». Зробити щеплення можна як у державній, так і приватній клініці. Для дітей вакцинація безплатна.

«Перед щепленням необхідно обов’язково звернутись до лікаря, який зазначить, чи немає у вас протипоказань та коли саме проводити вакцинацію. Наприклад, якщо дитина контактувала з хворим на кір, то дитина має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин», – пояснила гендиректор з нагляду за інфекційними хворобами Центру громадського здоров’я МОЗ Лариса Гетьман.

Протипоказаннями для щеплення є гостре захворювання з температурою вище 38,5°С, серйозна алергічна реакція на компоненти вакцини, хіміотерапія чи вживання стероїдних гормонів, захворювання на СНІД та інші стани, які пригнічують імунітет. Також вакцину не вводять вагітним. В інших випадках (наприклад, легка застуда) щеплення дозволене.

За даними ВООЗ, для 99-відсоткового  захисту від кору, краснухи та паротиту потрібні два щеплення, оскільки перше захищає лише на 95  відсотків. Зазвичай дітей вакцинують у віці одного та шести років. Якщо планове щеплення пропущене, його слід зробити якнайшвидше. А якщо дорослого чи дитину ніколи не вакцинували  від кору, лікарі радять зробити два щеплення з інтервалом у місяць.

Завдяки світовій кампанії з вакцинації у 2000-2015 роках медикам вдалося запобігти близько 20,3 мільйона дитячих смертей. Звичайно, відсоток  ризику навіть у щеплених людей залишається. Щоб повністю подолати хворобу, наголошують лікарі, потрібно забезпечити колективний імунітет. А це досягається лише при охопленні щепленнями 98 відсотків населення.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up