Новини

Чим дивував День поля у П’ятиднях

Архів
48 переглядів

Прадиційний для Волині День поля зібрав аграріїв у П’ятиднях – у вівторок сюди завітали  сільгоспвиробники, науковці, переробники, менеджери компаній-партнерів, словом приїхали ті, хто найбільш дотичний до землі. Тут не тільки обмінялися досвідом, перейняли кращі агротехнології, а й на налагодили партнерські відносини з одним із найпотужніших сільгосппідприємств, що обробляє землі у нашім та ще п’яти районах  й збирає найвищі врожаї на Волині. І не тільки цим славляться п’ятиденці. Віднедавна тут запрацював сучасний зерновий комплекс – насіннєвий завод, такий єдиний в області й п’ятий в Україні. Біля керма цього добре відомого сільгосппідприємства стоїть аграрник з діда-прадіда, депутат обласної ради Валерій Діброва.

   У дворі аграрно-господарського комплексу ТОВ «П’ятидні» вражало буквально все. Ще з порога зустрічали гостей господарі дійства, запрошуючи їх на реєстрацію, пригощали прохолодними напоями. Гостей приїхало багато, й окрім місцевих аграріїв сюди завітав голова ОДА Володимир Гунчик, директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Юрій Горбенко, керівники обласних управлінь і підрозділів, керівник району. Представників мас-медіа тут  теж зібралось численне товариство. Оглядали нову і не дешеву сільгосптехніку, яку закупили на 12 мільйонів гривень – її, мов під лінійку, вистроїли на території комплексу. «Така сучасна та потужна техніка – мрія кожного аграрія», захоплено казали місцеві фермери, котрі ходили біля тракторів і комбайнів, які виробляють відомі у світі компанії. Вони не тільки високопродуктивні, з комфортними кабінами, що захищають від шуму та пилу, а й з кондиціонерами й автоматичним керуванням. Тут же кілька представників луцьких автосалонів показали нові марки автівок, а бажаючі могли здійснити такий собі тест-драйв «з вітерцем».

   У  великому складі насіннєвого заводу  розмістили гарну сцену з емблемою ТОВ «П’ятидні», а поряд поставили снопи і зразки продукції, яку тут вирощують. І скрізь красувалися соняшники, перев’язані стрічками з кольором національної символіки. Трохи поодаль стояли столи з буклетами. Це партнери,  з якими співпрацюють сільгоспвиробники, рекламували продукцію. Тут були менеджери, котрі продають добриво і засоби захисту, представники обласної держпромспоживслужби пропонували біопрепарати, а вогнеборці виставили стенд з різними  зразками протипожежного інвентаря.

Найперше учасників цього аграрного форуму привітав директор Валерій Діброва, зазначивши, що їхня робота, то не тільки вирощування сільгосппродукції, виробництво і комерція, а й соціальна відповідальність перед односельцями і партнерами.

Зерновий насіннєвий завод – аграрна родзинка ТОВ «П’ятидні», тут використані німецькі та данські технології. Як доречно підмітив один із учасників зустрічі – такий потужний і сучасний завод можна побачити хіба що у Європі. Це приклад того як волинським аграріям потрібно вкладати гроші у бізнес, сплачуючи податки і створюючи робочі місця. Радує, що передові європейські технології впроваджуються у нас, на Волині, каже голова ОДА Володимир Гунчик, котрий поспілкувався з комбайнерами, ще поцікавився, яку зарплату вони отримують? Достойну, чув у відповідь. Це підтвердив і директор Валерій Діброва, котрий пояснив: його господарство займає землі у 22-х сільрадах, воно розділене на п’ять відділків, центральні садиби яких знаходяться у селах Колона Іваничівського, Окорськ – Локачинського, Хобултова, П’ятидні, місті Устилуг – Володимир-Волинського районів. Недавно ще додалися землі восьми сільрад у Любомльському районі, там на колись зарослих полях уже достигає  збіжжя  на 250 гектарах, ще на деяких корчують ліс-самосійку й готують їх до обробітку. А загалом у господарстві працюють 420 чоловік, середня зарплата 6800 гривень а місць, а у гарячу хліборобську пору  більша у кілька разів.

З великим інтересом, аби нічого не пропустити, гості оглядали насіннєвий завод і лабораторію. Нагадаємо, у травні його відрив президент України Петро Порошенко.

Торік у березні на цьому місці ще стояли старі колгоспні приміщення, а нині – це сучасне підприємство, на якім у зміну трудиться лише… четверо робітників. Завод запускається одним натиском кнопки, тут усе контролюють комп’ютери, а за годину фасують десять тонн чистого кондиційного зерна, або 50 тисяч тонн у рік.

Директор розповів: для Волині потрібно 24 тисячі тонн, то п’ятиденці можуть забезпечити посівною продукцією не тільки область, а й частину західного регіону. Це великі інвестиції, втім, завдяки підвищенню якості насіння, врожайність збільшується орієнтовно на два центнери з гектара, й за два роки завод, на будівництво якого затрачено два мільйони євро й ще мільйон – на насіннєву лабораторію, складські приміщення й благоустрій території, окупиться.

На полі було спекотно, але жарка днина не завадила милуватися пшеницями з колосистим збіжжям. Директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко «одягнув» на стебла свою кепку – головний убір кинув у посіви, аби у такий дідівський спосіб перевірити їх стійкість і силу. Жоден колосок не зігнувся. До дослідних ділянок ТОВ «П’ятидні», котрі таки далеченько від господарського двору, доїжджали – хто власним транспортом, а більшість «ПАЗиками». На гостей чекали комфортні автобуси, але в останню мить організатори завагалися: чи цей транспорт пробереться польовими дорогами, які вночі рясно скропила злива? І тут все було продумано до дрібниць: польові шляхи ще заздалегідь розрівняли грейдерами й їхати було легко, в автобусах холодні напої на вибір, а наші гіди-агрономи мали гучномовці й дорогою, проїжджаючи біля полів господарства, розповідали про культури, які тут посіяні, ділились агротехнологіями.

ТОВ “П’ятидні” обробляє 16,5 тисячі гектарів землі й планують засівати до 20-и тисяч. Чотири тисячі селян довірили товариству земельні паї. У минулім році за них виплачено понад 14 мільйонів гривень, продукції реалізовано на 510 мільйонів. Господарство виробляє вісім відсотків валової продукції сільського господарства області. За останні три роки врожайність озимої пшениці становить понад 90 центнерів з гектара, а окремі сорти дали 120, цукрових буряків – 730, ріпаку – 40,  кукурудзи на зерно – 110. Щорічно господарство освоює капітальних вкладень на понад 20 мільйонів гривень. Цього року у господарстві посіяли близько шести тисяч гектарів пшениці, 710 – цукрових буряків, 1850 – ріпаку, 1800 – кукурудзи, понад дві тисячі гектарів – гороху і сої, й вперше – 500 гектарів соняшнику і сорок – нуту сорту «розанна». Старт на цю бобову культуру взяли не спроста, адже, за словами агронома Олексія Бірука, нут, як і більшість бобових, накопичує у грунті значну кількість корисного природного азоту – на гектарі його є 50 кілограмів,  і він утричі замінює аміачну селітру. Ця культура має добрий попит за кордоном, а саме туди відправляє частку своєї продукції це підприємство. Звісно, що і ціна елітних сортів зерна, яке купують за кордоном, сягає понад тисячу євро за тонну. У минулім році насіння першої і другої репродукції, бо еліту вирощують для себе, реалізовували від семи тисяч гривень за тонну. Якою вона буде у цім сезоні, ще не відомо.

Активність фермерів, їхня допитливість і гостинність перевершила всі мої сподівання.  Земляки цікавились сортами, засобами захисту, підживленням, й навіть питали, яка кількість зернин потрапляє у землю? Треба було бачити із яким захопленням вони оглядали дослідні ділянки з озимими пшеницями «скаген», «богемія», ярою – «тюбалт», горохом «гамбіт», «готівський» та іншими сортами – про агротехнологію їх вирощування розповідав головний агроном Роман Цизь і директор господарства Валерій Діброва, запрошуючи аграріїв до співпраці, бо елітне зерно готуватимуть для продажу.

А опісля усіх повезли на гучне частування і гарний концерт, який підготували відомі артисти з області. Так, у неофіційній обстановці, і завершився День поля.

Тетяна АДАМОВИЧ.

Коментарі
Теги: Валерій Діброва, Володимир Гунчик, День поля, сільське господарство, Тетяна Адамович, ТзОВ "П'ятидні", Юрій Горбенко
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up