Новини

Де народжуються новорічні ялинки?

Архів
20 переглядів

До новорічно-різдвяних свят лишилось декілька тижнів, а володимир-волинські лісівники уже продали близько тисячі новорічних ялинок оптовим покупцям з інших областей країни. Невдовзі крислаті красуні, вирощені на спеціальних лісових плантаціях, заполонять і місцеві ялинкові ринки, аби звідти потрапити до осель володимирчан. Та шлях ялинки від звичайного дерева до новорічної окраси  набагато довший, адже перш ніж її зрубають, вона мусить рости не менше шести років. Аби на власні очі побачити,  як саме вирощують плантації новорічних дерев, дізнатися,  як відрізнити легальну ялинку від браконьєрської, ми завітали до Устилузького лісництва.

Припорошені снігом, який, утім, розтанув цього ж дня, пухнасті вічнозелені красуні наче виструнчились у рівні ряди в очікуванні. Серед такої зимової казки і настрій новорічний з’являється і здається, що от-от прискаче той самий зайчик з дитячої пісні, що виріс із цією ялинкою.

– А ви вдома яку ялинку ставите? – запитує мене головний лісничий ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» Наталія Козій, поки ми прогулювались плантацією. – Штучну, – відказую. – Але ж штучна не має такого неймовірного хвойного аромату, який заповнює оселю! – посміхається пані Наталія. І з цим важко не погодитись.

Шість гектарів насаджень та вісім тисяч ліміту

На території шести  лісництв Володимир-Волинського ЛМГ вирощують плантації ялини європейської та  сосни звичайної. Для того, аби навесні висадити плантацію нових ялинок,підприємство щороку купує п’ять кілограмів насіння у спеціалізованих компаній, а от насіння сосни тут заготовляють самостійно.

– Насіння, попередньо вимочене у розчині марганцівки та просушене, висіваємо навесні, – розповідає Наталія Козій. – Зазвичай, наприкінці квітня або ж на початку травня, коли ґрунт добре зволожений та прогрітий. Вирощуємо  майбутні дерева на своєму базовому розсаднику, який знаходиться на території Павлівського лісництва. Щорічно на території наших лісництв росте близько шести гектарів плантацій новорічних хвойних дерев.

Висіваються сосни та ялини виключно вручну. Оскільки для таких дерев потрібен простір, між рядками залишають проміжки близько трьох метрів, а в самому рядку – близько метра. Для того, аби ялинці чи сосні дорости  до потрібного розміру і стати справжньою окрасою новорічного свята, потрібно не менше 7-8 років. Протягом усього цього часу плантації ретельно доглядають – у перші роки проводять механізований догляд культиватором, а згодом –  мотокосами.

Щорічно підприємство має певний встановлений ліміт на заготівлю новорічних ялинок. Він не повинен перевищувати  восьми тисяч дерев. Їх реалізують не лише на території міста та району, великий попит новорічні ялинки, вирощені на Волині, мають у південних та східних областях. Вже у перших числах грудня приїжджають оптові покупці з Одещини, Миколаївщини, Херсонщини та інших областей. Саме оптові покупці «забирають» основний відсоток від реалізації.

Запитую, чи не зіпсуються до свят ялинки, зрубані ще на початку грудня?  Пані Наталія пояснює,  що якщо такі дерева зберігати при мінусовій температурі, то вони не псуватимуться навіть декілька тижнів. Коли ялина потрапляє у тепле помешкання, то починає осипатись. Щоб призупинити цей процес, дерево радять ставити у відро з ґрунтом, який варто періодично підливати водою. Якщо дерево стоятиме на спеціальній металевій підставці, то під неї теж можна підкласти якусь ємність із водою.

«Паспорт» ялинки на смартфоні

Усі ялинки, які реалізовує лісгосп, зареєстровані у спеціальній базі даних, про що свідчать так звані етикетки-самоклейки, котрі лісничі кріплять на кожне дерево. На ній вказаний унікальний номер, за яким навіть можна перевірити походження ялинки.

Пересвідчитись, легально ви придбали ялинку чи ні, можна просто зі свого смартфону, перейшовши на сайт Державного агентства лісових ресурсів України (www.ukrforest.com/check) .  У розділі «Перевірка  ялинки»вводите номер, що вказаний на самоклейці та чекаєте на результат. Уже за мить на екрані з`являється напис «Вітаємо! Ваша ялинка легальна», а якщо натиснути на кнопку «Познайомитись з ялинкою», то можна дізнатися, на території якого лісництва  вона була вирощена.

– Якщо  купуєте ялинку не на спеціалізованому ринку лісгоспу, а в інших торгових точках, то обов’язково вимагайте самоклейку. Адже досить часто новорічні деревця вирубують у лісі нелегально, тому коли будете нести містом таке дерево і вас зупинить співробітник лісової охорони чи інспектор, будьте  готові, що вас попросять показати самоклейку. Хочеться, аби люди із розумінням до цього ставились, адже ми таким чином запобігаємо ялинковому «браконьєрству» , – наголошує інженер охорони захисту лісу Тарас Стеренчук.

Також варто пам’ятати, зазначають лісівники, що українським законодавством передбачено адміністративну відповідальність за самостійну заготівлю ялинок. Такому порушнику доведеться сплатити штраф за завдану шкоду від чотирьох з половиною сотень до двох тисячгривень, залежно від діаметра дерева. А якщо дерево зрубане у природно-заповідній зоні, то настає кримінальна відповідальність.

«Іноземні» хвойні дерева у волинському лісі

Ялинковий ярмарок, який щороку діє біля адмінприміщення ЛМГ на Ковельській, 130, розпочнеться орієнтовно 26 грудня. Утім, ті, хто хоче поставити у себе вдома живу ялинку ще до католицького Різдва, можуть звернутись у лісовий відділ підприємства та отримати на руки свіжозрубану пухнасту красуню.

Ціни цього року, як обіцяють лісівники, не зміняться у порівнянні із попереднім – традиційно володимир-волинські ялинки будуть найдоступнішими, адже їхня вартість, залежно від висоти, коливатиметься від 70 до 200 гривень.

Ялинки, які не встигли реалізувати, використовують в якості палива для котелень. Утім, таких непотрібних дерев залишається, зазвичай, не дуже багато. Адже вирубують стільки, скільки зможуть продати. Окрім цього, забезпечують ялинками церкви, школи, дитсадки, медичні заклади  та інші соціальні установи міста і району, більшість з яких отримують новорічні дерева безплатно.

Та не лише цими хвойними деревами можуть похвалитись лісництва Володимир-Волинського ЛМГ. Цього року лісівники вперше створили на території Ішівського лісництва експериментальну плантацію сосни кримської, яка вирізняється довшими та міцнішими  голками хвої. Тож вже за 6-7 років такі новорічні дерева з’являться на ринку міста.

Висаджують у володимирських лісах і інші нехарактерні для нашої місцевості хвойні дерева, такі як псевдотсуга, модрина європейська та ялиця. Такі експериментальні культури «поселяють» у лісах задля підстраховки, кажуть лісники, адже з кожним роком все гострішою стає проблема верхівкового короїда, який винищує соснові насадження.

Тетяна ІЗОТОВА.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up