Новини
Сьогодні
20.07.2024

Де наші захисники можуть отримувати реабілітаційні послуги, поки будуватиметься реабілітаційний центр

Медицина, Репортаж
727 переглядів

Одним із головних проєктів, який реалізується у Володимир-Волинській громаді, є будівництво реабілітаційного центру для військовослужбовців. Заклад працюватиме як структурний підрозділ Володимирського територіального медичного об’єднання (ТМО) і розміщуватиметься на базі колишнього інфекційного відділення. Здача цього дороговартісного об’єкту, а загалом облаштування центру перевищить сто мільйонів гривень, планувалася на кінець 2025 року, та, схоже, терміни можуть зміститися, адже результати першого тендеру з пошуку підрядника для реконструкції були оскаржені та відмінені. Тож замовник робіт, тобто ТМО, оголосив 21 червня новий, де пропозиції прийматимуться до 6 липня, а стартує цей аукціон 8 липня. Наразі військовослужбовці проходять відновлення після отриманих на фронті поранень у відділенні фізичної реабілітації медзакладу. Тож з’ясовуємо, як нині воно працює, які послуги надає та які потреби має.

Можливості оновленого відділення фізичної реабілітації

Про роботу відділення фізичної реабілітації нам розповіли медичний директор з хірургічної роботи Святослав Кропивський, який курує цей напрям, та клінічна психологиня відділення Христина Савюк. Особисто побачити усі можливості надання реабілітаційних послуг нам не вдалося, адже на поверсі розпочався ремонт. Та, як запевнили спеціалісти, поки проводитимуться усі оновлення, воїни зможуть і надалі отримувати належну їм допомогу, а опісля вона буде надаватися у ще комфортніших умовах.

Фахове лікування військовослужбовці, які отримали на фронті поранення, проходять у ТМО з перших днів повномасштабної війни. У стаціонарних умовах реабілітаційного відділення уже проліковано понад 2800 воїнів. Потрапляють вони сюди за скеруванням із військових госпіталів. Спершу на приймальному відділенні їх оглядає лікар, травматолог або невропатолог, залежно від того, з якою патологією звернувся боєць, а тоді скеровує до відділення фізичної реабілітації, де для захисників передбачені окремі палати. Індивідуальний реабілітаційний план для бійця з пораненням розробляє мультидисциплінарна команда медиків, яка вивчає виписки пацієнта, аналізує його обстеження, додаткові або попередні. Бувають випадки, що воїну, окрім фізичної реабілітації, яка в нашій країні є безоплатною та покривається Програмою медичних гарантій, призначається додаткове медикаментозне лікування у вузькопрофільних спеціалістів. Воно також є абсолютно безоплатним для пацієнтів.

Відділення поповнюється обладнанням.

Допомогу спеціалістів у відділенні при необхідності можуть отримувати і ветерани, однак для них процедура надходження на лікування дещо різниться.

І хоч до повномасштабної війни у ТМО уже функціонувало відділення фізичної реабілітації, до речі, ми про нього писали на сторінках газети, однак воно не було настільки обладнаним, як зараз, наголошують медики.

-Збільшилася кількість пацієнтів і різноманітність їхніх потреб у реабілітації. Якщо раніше працювали у напрямку неврологічної реабілітації дорослих і дітей, реабілітації опорно-рухового апарату, то зараз зріс спектр послуг і процедур, які можемо надавати. Відповідно, з’явилася потреба в додатковому обладнанні і, дякуючи гендиректорці Тетяні Ващук, за два роки відділення обладнане, напевно, на 90 відсотків усім, що потрібне фахівцям в активній роботі. Надходила допомога донорів, а дещо закуповувала лікарня власним коштом, – розповідає Христина Савюк.

Загалом відділення розраховане на 30 ліжкомісць. У восьми кабінетах, які укомплектовані сучасними тренажерами та іншим обладнанням, надається різнопланова допомога військовослужбовцям, які отримали травми на полі бою, а також ветеранам і цивільним мешканцям.

Реабілітаційні послуги надаються військовим, ветеранам і цивільним.

При роботі з пацієнтами медики застосовують методи фізичної терапії, пасивної і активної розтяжки, дихальної гімнастики, фізіотерапевтичні процедури, лікувальну фізичну культуру, механо- та кінезіотерапію. Кілька місяців тому дообладнали кабінет ерготерапії. У ньому здійснюють комплекс реабілітаційних заходів, завдяки яким людина з порушенням психічних або фізичних функцій організму заново отримує побутові навички. Медики називають цю сферу дуже потрібною у реабілітації як військових так і цивільних, які проходять відновлення після інсульту, тож у медзакладі стараються розвивати такий напрям, а персонал проходять різноманітні курси, щоб удосконалити знання.

Двоє військовослужбовців після реабілітації повернулися у заклад на протезах і зараз вчаться ними користуватися.

Запрацював кабінет асистивних технологій. Завдяки співпраці з центром протезування ТОВ «Укрпротез», у ТМО приїздять протезисти, які на місці роблять необхідні заміри, відповідні зліпки, а згодом виготовляють індивідуальні протези. Уже двоє військовослужбовців, які проходили тут реабілітацію, повернулися у заклад на протезах і зараз вчаться ними користуватися.

– Є у відділенні, наприклад, роботизований велотренажер, який має  вмонтований штучний інтелект. Він допомагає компенсовувати втрачені функції кінцівок пацієнтів, тобто сам підбирає навантаження, корегує симетрію. Наші спеціалісти використовують його досить активно у своїй роботі. Маємо нову рейку, підвісну систему, яка допомагає вертикалізовувати пацієнтів, особливо  це актуально зараз, коли з’явилися пацієнти з ампутаціями, – діляться медики.

Медсестри відділення.

У штаті відділення працюють сім фізичних терапевтів та чотири їхні асистенти, чотири ерготерапевти, два психологи – клінічний і загальної практики, логопед, масажисти – брат медичний і сестра медична, а також деякі лікарі за сумісництвом – травматологи та невропатологи, також молодший і середній персонал. Деякі з медиків отримали додаткові кваліфікації. Зокрема, це завідувач відділення – хірург Олександр  Васильчук та невропатологиня Ольга Тернавська, яка здобула додатковий фах лікарки фізичної реабілітаційної медицини.

– Військовослужбовці і цивільні особи, які потрапляють до ТМО на реабілітацію, консультуються з психологом: цивільні – за потребою, а з числа військових кожен проходить первинне обстеження і, якщо є необхідність, здійснюємо супровід або надаємо додаткові консультації, – розповідає клінічна психологиня Христина Савюк. – Воїни отримують допомогу, коли готові до цього. Комусь, щоб відкритися, потрібен рік, а дехто має необхідність виговоритися зараз, тож детально розповідає про пережите, показує фото чи відео. І, буває, кілька разів проговорює і показує одне й теж. Спілкуємося із захисниками про плани на майбутнє, бо часто це єдина зачіпка, яка в той конкретний момент може тримати «на плаву» бійця, у якого серйозні психотравми. Пропрацьовуємо те, що тривожить воїна, усі тригери і модифікатори.

-Відділення фізичної реабілітації часто переповнене, тож очевидно, що потреба у такому виді допомоги є великою. І коли запрацює реабілітаційний центр на 50 ліжок, відділення все ж буде збережене, – зауважує Святослав Олегович. – Насправді необхідність отримувати реабілітаційні послуги була завжди. Але раніше самі пацієнти до реабілітації ставилися менш відповідально. Отримавши скерування від лікаря, люди не завжди зверталися у відділення фізичної реабілітації або відкладали візит на місяці. Нині, коли така реабілітація покривається програмою медичних гарантій НСЗУ й існує вимога – для отримання безоплатних реабілітаційних послуг звернутися протягом 28 днів, то пацієнт не затягує з цим й процес його відновлення проходить більш успішно.

Відділення обладнане на 90 відсотків усім, що потрібне фахівцям в активній роботі.

Медичний директор зазначає, що уже зараз у ТМО триває робота над перспективним розвитком у цьому напрямку, тож адміністрація працює над залученням нових спеціалістів, підтримує медиків, які вирішують здобути додаткову кваліфікацію, а також шукає способи отримати нове обладнання завдяки грантовим коштам чи міжнародним проєктам.

Які перспективи реабілітаційних послуг

У лікарні запрацював відділ з проєктної діяльності, комунікацій та партнерств, який працює на перспективу, щоб у діючому відділенні і новозбудованому реабілітаційному центрі було все необхідне для надання широкого спектру реабілітаційних послуг. Близько пів року тому ТМО підписало меморандуму про співпрацю з реабілітаційним санаторієм імені Януша Корчака з польського міста Краснобрід.

-Адміністрація та керівництво лікарні побували у цьому реабілітаційному закладі та ознайомилися з тамтешніми методами роботи. Домовилися з партнерами, що медики з нашого ТМО матимуть можливість упродовж двох тижнів переймати їхній досвід, – ділиться очільниця новоствореного відділу Ганна Нестеряк. І додає, що лікарня активно вивчає досвід подібних закладів за кордоном, зокрема США та Європи, однак виробляє власний напрямок розвитку. Та й, якщо бути об’єктивними, досвід у галузі реабілітації саме військових, на жаль, в закладах України теж уже немалий. Вивчаючи успішні кейси, представники лікарні неодноразово бували у національному реабілітаційному центрі «Unbroken | Незламні», що працює на базі Першого медоб’єднання Львова, де переймали досвід організації роботи закладу, котрий спеціалізується на реконструктивній хірургії, ортопедії і протезуванні, а також фізичній, психологічній і психосоціальній реабілітації військових і цивільних.

Для розвитку реабілітаційного напрямку ТМО вдалося залучити понад 50 мільйонів гривень коштів Європейського Союзу завдяки перемозі у конкурсі проєктів транскордонного співробітництва у рамках Програми Interreg NEXT Польща – Україна 2021-2027.

-Зараз працюємо над укладанням договору з клінікою у польському Білостоці, з якою спільно і паралельно будемо розвивати роботу у сфері реабілітаційних послуг. Проєктом передбачені закупівля новітнього обладнання, за допомогою якого військові зможуть швидше відновлюватись після важких поранень. Йдеться про роботизований комплекс для відновлення навиків ходьби, роботизовані інтелектуальні системи зі зворотнім звʼязком для реабілітації кінцівок, екзоскелет, систему для мобілізації організму та функціональної реабілітації. Також відбуватимуться спільні навчання для фахівців обох лікарень для роботи з обладнанням, спільні прийоми пацієнтів, – ділиться Ганна Нестеряк.

Представники ТМО також беруть активну участь у міжнародних конференціях. На форумі у Бельгії команда презентувала проєкт розвитку лікарні, знайшовши однодумців та потенційних партнерів у Македонії, Нідерландах, Німеччині, Словаччині, Норвегії, Бельгії, Естонії.

Медичний директор з терапевтичної роботи Сергій Ярмолін і начальниця відділу з проєктної діяльності, комунікацій та партнерств Ганна Нестеряк під час конференції у Варшаві.

А кілька днів тому представники ТМО відвідали «Марафон проєктів» у Варшаві, де представили кілька проєктів, які планують незабаром втілити, серед них – і будівництво реабілітаційного центру у Володимирі, також команда працювала над налагодженням співпраці з міжнародними донорами, фінансовими установами, інвесторами, виробниками медобладнання та реабілітаційними центрами, адже у конференції брали участь представники 17 країн світу.

   Яким має бути майбутній реабілітаційний центр

Як розповідала під час однієї з пресконференцій гендиректорка ТМО Тетяна Ващук, демонструючи ескізи майбутнього реабілітаційного центру, заклад має бути досить комфортним. Основний корпус колишньої «червоної» лікарні реконструюють. Там розмістяться діагностичні, кабінети прийому лікарів та персоналу. Трудитиметься команда спеціалістів – травматологи, протезисти, психологи, психотерапевти, неврологи й інші фахівці вузької спеціалізації, які будуть необхідні для реабілітації військових. Збудують і новий корпус, на першому поверсі якого буде реєстратура і кімнати прийому пацієнтів, а на другому – кімнати перебування пацієнтів зі всіма зручностями. Також передбачені лікувальні ванни, басейн, зал лікувальної фізкультури з тренажерами. Є у проєкті і зона відпочинку із кінотеатром, ігровою частиною, зоною читання. У дворі перед будівлею планують облаштувати майданчик з тренажерами із врахуванням інклюзивності, передбачено і місце для паркування автомобілів та велосипедів.

Ескіз майбутнього реабілітаційного центру.

Генеральна директорка ТМО зазначає, що зараз уся мультидисциплінарна команда в умовах стаціонарного відділення ТМО докладає максимум зусиль для швидкого відновлення, повернення до соціуму наших воїнів.

-Наше головне завдання – зробити все можливе, аби кожен, хто звертається у Володимирське ТМО і потребує реабілітаційної допомоги, отримав її в комфортних умовах вчасно і у повному обсязі. Найближчий реабілітаційний центр розташований за понад 100 кілометрів від міста. Тож, такий центр у Володимирі – це необхідність, викликана часом та умовами. Будівництво, яке незабаром перейде в активну фазу, дозволить нам збільшити кількість пацієнтів, яким на високому технологічному рівні надаватимуть весь комплекс реабілітації та психологічної допомоги, – резюмує Тетяна Ващук.

Підтримку пораненим, які проходять реабілітацію, пропонує «ВетеранХаб»

Уже з перших днів діяльності громадська організація «ВетеранХаб» за принципом «рівний рівному» об’єднує людей, які пройшли війну, а також надає дружню підтримку військовослужбовцям з різних куточків країни, котрі проходять лікування у місцевому ТМО.

Учасники цієї ГО щосуботи приходять у лікарню до поранених бійців для спільного кавування і щирих розмов. Вони організували акцію «Кава для пораненого» й упродовж тижня будь-хто з містян може оплатити каву для захисників у кількох закладах – «Lykke», «Доза» та «Кава Avenue», а у суботу члени ветеранської організації ароматний напій, а також печиво чи домашню випічку, деякий одяг та адаптивну білизну передають воїнам у ТМО.

Учасники ГО “ВетеранХаб” щосуботи відвідують поранених воїнів, пригощаючи кавою.

Як розповіла Наталія Микита, радниця володимирського міського голови з ветеранської політики та заступниця керівника громадської організації «ВетеранХаб», при спілкуванні з пораненими бійцями щоразу вони дізнаються про їхні потреби і намагаються їх вирішити. Наприклад, з допомогою волонтерів і небайдужих дістають милиці чи крісла колісні, купують за проханням необхідні речі, а ще – щоразу лишають кожному свої контакти. Серед номерів – телефон психологині Олени Токарєвої.

До речі, представники ГО, частина з яких, отримавши на полі бою поранення, пройшли усі етапи лікування й реабілітації, зазначають, що було б добре, якби функціонував не лише реабілітаційний центр, а й центр ментального здоров’я, у якому є потреба, і знаходитися вони мають у різних будівлях.

А що кажуть воїни

Військовослужбовець Віктор Вільчинський, голова ГО «ВетеранХаб», після поранення у руку уже півтора року проходить лікування і реабілітацію. З досвіду отримання медичних послуг у госпіталях різних міст та нашому ТМО зазначає, що  ставлення до захисників із травмами у цивільних шпиталях більш уважне. Однак, зазначає Віктор, воїнам потрібен індивідуальний підхід, а не лише призначення згідно з протоколом, тому важливо, щоб фахівці проходили навчання й пізнавали нову інформацію для роботи з різними типами травм. Ерготерапевтка, яка працювала з Віктором, наприклад, цікавилася досвідом колег і підібрала комплекс вправ, який підходив саме для його конкретного випадку. Також з вдячністю воїн відгукується про роботу масажистів. Віктор зауважує, що відділення має і обладнання, і потенціал для подальшого розвитку, але це залежить, насамперед, від його керівництва і того, наскільки колектив поповнюватиметься фахівцями у галузі реабілітації.

Учасник бойових дій Віталій звертає нашу увагу на іншу проблему, з якою часто стикаються ветерани. Він розповідає, що коли даються взнаки наслідки колишніх травм чи турбують інші проблеми зі здоров’ям, то доводиться звертатися на приватні прийоми до різних спеціалістів, адже отримати фахову допомогу в госпіталях не вдається. Через те, що у цих спеціалізованих закладах ЗСУ нині медики зосереджуються в основному на лікуванні поранених військовослужбовців, прийняти ветеранів не завжди можуть. Тож коли Віталій звернувся за допомогою, йому порадили записатися на прийом до сімейного лікаря. Та, на жаль, не усі сімейні лікарі кваліфікуються на військових травмах, тож ветеранові довелося самостійно шукати контакти до фахівців, які б могли допомогти з посттравматичним стресовим розладом.

***

Протягом понад двох років щодня українські лікарі цивільних лікарень рятують життя нашим захисникам, які отримали різного виду поранення, захищаючи рідну землю. В екстрених умовах воєнного часу їм доводиться навчатися, здобувати додаткові кваліфікації, щоб кожного дня допомагати воїнам, які ціною здоров’я наближають нашу перемогу.

Валентина ТИНЕНСЬКА 

На головному фото: представники ГО “ВетеранХаб” провідують воїна у місцевій лікарні.

Коментарі
Теги: відділення фізичної реабілітації, Володимирське ТМО, підтримка воїнів, реабілітація військових, “ВетеранХаб”
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up