Новини

Де в умовах карантину придбати розсаду та про інші весняні клопоти: поради господарям

Архів
30 переглядів

ДЕ НИНІ ПРИДБАТИ РОЗСАДУ І САДЖАНЦІ

Останнім часом пандемія та економічна криза, що насувається, викликають усе більше розмов про те, що кожного з нас зможе врятувати маленький клаптик землі, який не дасть померти із голоду. Отож думки про посадку помідорів чи яблунь, вочевидь, нині відвідують не тільки заядлих землеробів.

Базари через карантин закриті, звичним способом дістати розсаду, якщо ви самі її не вирощуєте, стало складніше. Тому ми звернулись до кількох підприємців із запитанням, чи продовжують вони свою роботу, де і як у них можна придбати необхідну рослинність.

ЮЛІЯ ТРОФИМУК  (с. Верба):

– Звичайно, ми продовжуємо працювати. Є у нас нині на продаж помідори, перець, огірки, рання, середня і пізня капуста – усі голландські сорти, які можна висаджувати у теплицю. Для поля маємо сорти української селекції, але вони будуть трохи пізніше – за тиждень-півтора. На поле уже купують ранню капусту.

Можемо товар і доставити, якщо ідеться про велику кількість. Або ж продаємо у магазині «Бджільництво» на вулиці Івана Франка, 10, щодня з 9.00 до 15.00. Зазвичай ми продавали на базарі. Будемо з’ясовувати, можливо, нам дозволять для реалізації відкрити у місті ще одну точку.

Кількість покупців, зрозуміло, зменшилась, передусім через те, що люди не можуть доїхати. До нас у Вербу поки не приїжджали, телефонують.

Ми вирощуємо і сам огірок, помідор, у сезон постійно маємо свіжу продукцію. Наразі у нас є цибуля, редиска, за тиждень буде салата. Реалізуємо у тому ж магазині, приходьте.

Номери телефонів: 0964268992, 0674584552.

 

ІНГА та АНДРІЙ ВІЕРУ (с. Хобултова):

– Продаємо плодові і декоративні дерева, кущі, троянди власного виробництва.Приймаємо замовлення телефоном або у фейсбуку, відправляємо їх «Новою поштою», а якщо назбирується декілька у Володимирі – підвозимо за адресами.
Біля ринку «УСВ» у нас є постійна точка продажу, але там, може, десята частина нашого асортименту. Раз у два дні привозимо туди свіжий товар.

Продаємо саджанці 19 сортів яблук: літні – білий налив, малинівка, ерлі женева, дискавері, слава переможцям, зимові – флорина, голден делішес, глостер, гала, ред чиф, айдаред, симиренко, муцу, рихард, джонатан, джонаголд, чемпіон, зимовий банан, сінап. Є шість сортів груш – бере літня, талгарська красуня, бере осінь, вільямс, скарб, листопадова зимова; шість сортів колоновидних яблунь, колоновидні груші, два сорти лимонів, три сорти вишень – шоколадниця, шпанка і черевишня. Є черешня догана жовта; чотири сорти абрикосів – персиковий, ананасний, краснощокий, київський красень; чотири сорти персиків – редхевен, фаворит, інка, білий лебідь; чотири сорти слив – венгерка, президент, персикова, ренклод жовта.

Також реалізуємо по чотири сорти смородини і порічок, по два – агрусу, йошти і фундука, десять сортів винограду. Маємо 50 видів декоративних кущів, 20 сортів троянди і шість сортів троянди виткої.

Телефонуйте за номером 0970265584.

Світлана КОШИРЕЦЬ.

РОЛЬ СТІЙКИХ СОРТІВ ДЛЯ УРОЖАЮ КАРТОПЛІ

До недобору врожаю та погіршення якісних показників картоплі може призвести й недооцінка ролі шкоди фітопатогенних нематод. Найбільш шкодочинними і потенційно небезпечними є картопляна цистоутворююча та бульбова нематоди.

Золотиста цистоутворююча нематода в Україні зафіксована як карантинний об’єкт. Втрати урожаю залежать від ступеню зараження грунту, стійкості вирощуваних сортів картоплі та наявності інших захисних заходів і становлять 20 – 80 відсотків і більше, бо на уражених рослинах утворюється мало бульб, переважно дрібних.

Перші ознаки ураження рослин цією нематодою можна спостерігати відразу після появи сходів, які характеризуються помітною затримкою росту та проявляються осередками – вогнищами. Уражені рослини – кволі та відстають у рості. Стебла та нижні листки жовтіють, а згодом – і весь кущ картоплі. При значному ураженні рослин у них утворюється велика кількість маленьких корінців, що необхідні для отримання поживних речовин та води (так звана «бородатість» кореневої системи), на яких виявляються самиці й цисти нематоди. Для одержання високих урожаїв і високоякісної продукції варто використовувати інтегровану систему заходів захисту картоплі від нематодозів. Базовим, найбільш ефективним та екологічно безпечним елементом є впровадження у виробництво стійких і толерантних сортів.

ЯК БОРОТИСЬ ІЗ ДРОТЯНИКАМИ

Успіх у реалізації картоплі залежить від її зовнішнього вигляду, який визначається наявністю шкідливих організмів, що пошкоджують бульби. Серед таких організмів – грунтові шкідники: личинки хрущів, дротяники та несправжні дротяники тощо, які за чисельності 3 – 5 на квадратний метр і більше  можуть пошкодити більшу частину врожаю. 

Середня чисельність дротяників та несправжніх дротяників на полях району – 1,2 на квадратний метр, і вони поширені на 68 відсотках площ.

Господарникам необхідно запам’я-тати та усвідомити, що виконання агротехнічних заходів може сприяти зниженню чисельності цих шкідників на 70 відсотків. Отож важливо дотримуватись сівозмін; через знищення бур’янів, особливо пирію повзучого та плоскухи звичайної, умови живлення дротяників погіршуються, що призводить до їх загибелі; лущення стерні, зяблева оранка, міжрядні обробітки просапних культур збігаються з найбільш уразливими фазами розвитку шкідника і тому зменшують його чисельність; крім того, за обробітку грунту частину личинок поїдають птахи та корисні комахи; висів проміжних культур – особливо гірчиці білої, олійної редьки, суміші озимої свиріпи з озимим житом та пізньоосіння оранка за умов переходу температури через 0оС сприяють загибелі 50-70% популяцій дротяників.

Для боротьби з дротяниками та іншими грунтовими шкідниками, а також із колорадським жуком ефективною є обробка бульб картоплі перед посадкою одним із хімічних препаратів згiдно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. При обробці бульб до хімічних препаратів рекомендовано добавляти регулятори росту та біопрепарати з метою зменшення захворювань та покращення росту рослин (біолан, в.с.р., 2,5 мл на 20 л води на 1 т бульб, планріз, 2 л/т, інші).

У роботі з хімічними препаратами необхідно враховувати такі застереження: обробляти бульби безпосередньо перед посадкою, особливо бульби з глибокими вічками; різану картоплю обробляти через 3-5 днів (після підсихання ран); практичний досвід показує, що у випадку систематичного застосування препаратів (впродовж 2-4 років) на основі діючої речовини імідаклоприд для обробки насіннєвої картоплі, в якості якої використовувались відповідні фракції бульб після сортування, спостерігається зниження або втрата їх схожості. Також не забувайте дотримуватись правил техніки безпеки.

Галина АНДРОЩУК, провідний спеціаліст вiддiлу прогнозування, фiтосанiтарноi дiагностики та аналiзу ризикiв управління фітосанітарної безпеки.

ВИРОЩУЄМО ЦУКРОВІ БУРЯКИ

Засміченість полів бур’янами настільки зросла, що ефективне вирощування цукрових буряків стало неможливим без застосування гербіцидів.

Після сівби до появи сходів бажано внести грунтові гербіциди. Основними досходовими гербіцидами є: дуал-голд 960КЕ-1-1,6 л\га, тайфун КЕ-1,6-2,6 л\га, фронтьєр оптіма КЕ-0,8-1,4 л\га, атлас к.е. -1,5-1,8 л\га. Можна застосовувати бакові суміші: фронтьєр оптіма КЕ 0,8-1 л\га плюс пірамін турбо 2-3 л\га, дуал голд 960 КЕ -1,5 л\га плюс пірамін турбо 2-3 л\га та інші. Перелічені гербіциди вносять до сівби і до сходів буряків.

Якщо вологи в грунті не вистачає, бажано після внесення гербіциди заробити в грунт, однак не глибше як на 5 сантиметрів. Ці препарати знищують однорічні злакові та дводольні бур’яни, але не діють на пирій, осот, будяки.
У період вегетації у фазу сім’ядоль бур’янів обприскування проводити з інтервалом 7-10 днів такими препаратами: бетанал експерт КЕ- 1л\га плюс карібу 0,03 кг\га плюс тренд 0,2 л\га, бетанал експерт КЕ- 1л\га плюс голтікс 1л\га, бурефен новий 2л\га та інші. При застосуванні бетоналу експерту КЕ температура повітря повинна бути не нижчою від 15 і не вищою за 20-22 градуси за Цельсієм.

У боротьбі з пирієм повзучим та однорічними злаковими бур’янами ефективні тарга супер КЕ-1-3 л\га, центуріон КЕ-0,2-0,8 л\га разом з ПАР-0,6-2,4 л\га, фюзилад супер 150ЕС -0,8-2 л\га та інші. Осоти, будяки можна знищувати препаратами лонтрел 300 в.р.-0,3-0,5 л\га, лонтрел гранд в.г.- 0,12-0,2 кг\га.

Великої шкоди посівам цукрових буряків завдають як грунтові шкідники (личинки травневих жуків та дротяники), так і післясходові: бурякова блішка, сірий і звичайний довгоносики, мінуюча муха. Від ґрунтових шкідників доцільно вносити регент 20 в.г. -5 кг/га, нурел Д к.е. – 2л\га (з обов’язковим загортанням культиватором або важкими боронами).

Посходові шкідники за сприятливих умов можуть повністю знищити посіви. Тому площі, засіяні не токсикованим насінням, слід обробити одним із інсектицидів: актара -0,08 кг\га, моспілан-0,075 кг\га, ратибор-0,2-0,3 л\га, карате зеон 0,1-0,15 л\га, децис форте -0,1-0,15 л\га та ін.

У ЗЕРНОВИХ ВАЖЛИВО НЕ ДОПУСТИТИ ЗАРАЖЕННЯ ТРЬОХ ВЕРХНІХ ЛИСТКІВ 

За результатами дослідів, запаси насіння бур’янів у одному шарі грунту коливаються від 50 мільйонів до 3-4 мільярдів на гектарі. Крім того, у грунті знаходяться сотні метрів кореневищ, кореневих пагонів багаторічних бур’янів, що містять мільйони вегетативних бруньок. Боротьбу з ними слід вести як агротехнічними, так і хімічними методами.

Захист гербіцидами проводиться при появі на посівах зернових не тільки зимуючих видів бур’янів, а й ранніх та пізніх ярих, у фазі кущення до початку виходу у трубку. У цей час бур’яни на такій стадії розвитку, що легко піддаються знищенню. Арсенал гербіцидів проти них чималий.

Найпоширенішими діючими речовинами є 2-етилгексиловий ефір 2.4-Д (обприскування від фази кущення до виходу в трубку культури), 2-етилгексиловий ефір 2.4-Д + флорасулам, трибенурон-метил, трибенурон-метил + тифенсульфурон-метил (обприскування від кущення до прапорцевого листка культури) та інші. Посіви ярих зернових чи озимих культур з підсівом бобових трав варто обробити такими діючими речовинами: 2-метил-4-хлорфеноксиоцтова кислота у формі солей диметиламіну натрію та калію, бентазон та інші. При хімічних обробках температура повітря повинна бути від +5 до + 20 градусів, а погода – безвітряною.

Із хвороб зернових найбільш поширеними є кореневі гнилі, борошниста роса, септоріоз, бура іржа, піренофороз та інші. Протягом вегетації необхідно провести не менше трьох обприскувань хімічними препаратами. Борошниста роса, бура листова іржа, за інтенсивності ураження в один, а септоріоз – у п’ять відсотків, гинуть від таких діючих речовин: тебуконазол, пікоксістробін + ципроконазол, пропіконазол + прохлораз, флутріафол та інші.

Уперше обприскують у фазі виходу в трубку. Друге обприскування варто провести за наявності хвороби теж у фазах виходу в трубку, появи прапорцевого листка, на початку формування зернівки. Третя обробка – у фазу цвітіння зернових від фузаріозу колоса. У боротьбі з хворобами важливо не допустити зараження трьох верхніх листків. Тоді посіви будуть розвиватись, рости і працювати на налив зерна, на врожай.

У боротьбі зі злаковою попелицею, пшеничним трипсом, хлібною п’явицею, хлібними жуками та іншими шкідниками використовують такі діючі речовини: тіаметоксам, піриміфос-метил, альфа-циперметрин, диметоат, хлорпірифос та інші.
При внесенні пестицидів дотримуйтесь правил техніки безпеки та особистої гігієни.

Тетяна ГРУШЕВСЬКА, провідний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у області.

ЗАХИСТ СМОРОДИНИ, ПОРІЧОК, АГРУСУ ВІД ШКІДНИКІВ ТА ХВОРОБ

Пропонуємо повний перелік заходів для боротьби зі шкідниками і хворобами плодових кущів, що застосовуються протягом усього сезону.

Рано навесні борються з кліщами, склівкою, американською борошнистою росою. Для цього проводиться обрізка верхівок пагонів агрусу довжиною 8-12 см, вищипування здутих бруньок смородини, заражених кліщем, обрізка недорозвинених і посохлих пагонів, а також уражених гілок златкою та склівкою.

До набухання бруньок від антракнозу, борошнистої роси, кліщів, попелиці, щитівки допомагає обприскування 3% розчином бордоської рідини або 1% розчином ДНОКу 8 кг/га.
До цвітіння з бруньковим кліщем, попелицями, вогнівками, пильщиками, борошнистою росою, антракнозом допомагають боротись обприскування актелліком 50%к.е.1,5л/га з додаванням байлетону з.п.0,24 кг/га, топсіну М 70% з.п.0,8-1,0кг/га, топазу 100 к.е. 0,2-0,4л/га.

При американській борошнистій росі на агрусі допоможе обприскування кальцинованою содою з милом /50-50г/на 10 л води або гноївкою (одна частина гноївки і дві частини води).
Зразу після закінчення цвітіння може докучати бруньковий смородиновий кліщ, попелиці, вогнівки, пильщики, борошниста роса, антракноз. Має допомогти обприскування 0,7% колоїдною сіркою (70 г на 10 л води), хлорокисом міді 3кг/га, топазом к.е. 0,2-0,4 л/га, байлетоном з.п.0,24 кг/га з додаванням карате, ратибору, блискавки 0,25 л/га.

Через 10 днів після цвітіння борються з борошнистою росою, іржею стовпчастою обприскуванням байлетоном 25% з.п.0,2 кг/га.

Після збору врожаю двічі з інтервалом 10 днів треба провести обприскування актелліком к.е.0,6л/га з додаванням байлетону з.п.0,2 кг/га чи топазу 100 к.е.0,2-0,4 л/га, топсину М з.п.0,8-1кг/га.

ЯК УБЕРЕГТИ МАЛИНУ

До початку розпускання бруньок із жуком малиновим, пагоновою попелицею, плямистістю пурпуровою, антракнозом борються обприскуванням 3% бордоською рідиною або 1% ДНОКом 40% р.п.

Перед цвітінням від антракнозу, пурпурової плямистості, малинового жука, сунично-малинового довгоносика, кліщів допоможе обприскування хлорокисом міді 90%з.п.4кг/га з додаванням проти шкідників актелліку 50% ке 2л/га, карате 50% к.е. 0,3-0,4л/га.

Наприкінці травня, у червні через кожні 10 днів для знищення галиці малинової, мухи стеблової, антракнозу, пурпурової плямистості слід систематично вирізати і спалювати прив’ялі пагони, а також усі пагони з потовщенням.

Після збирання врожаю потрібно вирізати і спалювати всі пагони, що відплодоносили, і двічі (з інтервалом 12 днів) обприскувати кущі 1% бордоською рідиною чи 90% з.п. хлорокису міді 4кг/га. При масовому розмноженні рослинних кліщів до хлорокису міді додати карате 50% к.е.0,3-0,4л/га або актелік 50%к.е. 2-3л/га. Восени після опадання листя проводять обприскування 1% бордоською рідиною.

Галина АНДРОЩУК, провідний спеціаліст вiддiлу прогнозування, фiтосанiтарноi дiагностики та аналiзу ризикiв управління фітосанітарної безпеки.

Коментарі
Поділитися
Головні новини
Реклама
keyboard_arrow_up