На головну Новини Де шукати символ року. Від “Книги джунглів» до «Життя Пі»: книжкові тигри

Де шукати символ року. Від “Книги джунглів» до «Життя Пі»: книжкові тигри

9

   Символ прийдешнього року тигр – істота екзотична: в довколишніх лісах чи в когось на господарстві його не зустрінеш. Зате на цих велетенських смугастих котів гарантовано можна натрапити у книжках. Пошурхотимо сторінками у пошуках тигрів?

   І відкриває наш топ літературних смугастиків, звісно ж, Шерхан із «Книги джунглів» Редьярда Кіплінга: сильний, хитрий, підступний і лютий. Саме він постійно намагався відібрати людське дитинча – Мауглі у його вовчої сім’ї, бо вважав його своєю законною здобиччю. Кульгавий, проте впертий, він не відступає від своєї мети. Шерхан не викликає співчуття й особливої симпатії, але страху може нагнати добряче.

- реклама -

   Не всі літературні тигри прагнуть з’їсти дітей. Деякі просто хочуть їсти. Як герой відомої дитячої книжки британської письменниці Джудіт Керр «До нас на чай заходив тигр». Гречний і достатньо приємний несподіваний гість завітав в одну британську родину, напросився на чай до дівчинки і її мами, а в результаті з’їв геть-чисто усе, навіть запаси з комори, і випив всю воду з крана, а тоді чемно відкланявся. До маленької халепи вони поставилися з розумінням і навіть купили кілька банок тигрячого корму на випадок, якщо тигр знову повернеться. Однак в гості він більше не заходив.

   Більше дізнатися про тигряче життя можна із книжки «Бути як тигр» Пшемислава Вехтеровича та Емілії Дзюбак. Вона написана для дошкільнят, однак і дорослим, які читатимуть разом з дітьми, буде цікавою. Адже бути тигром – хоч і класно, але непросто: то треба підкрастися до когось, повзучи на череві по землі, то когось переконати, вдаючись до тривалої ввічливої бесіди, аби він дозволив себе з’їсти. А скільки ж потім доводиться виправдовуватися перед знайомими! Суцільні проблеми. Та іноді буває так, особливо як стемніє, що тигряче життя стає просто… чарівним.

   Якщо ви гадаєте, що символ прийдешнього року зустрічається лише в дитячих книжках, спішимо вас заспокоїти: і в історіях для дорослих для нього знайшлося місце. Наприклад, у популярному пригодницькому романі-притчі Янна Мартеля «Життя Пі». У ньому розповідається про юнака, який вижив після шторму в Тихому океані та протримався 227 днів у шлюпці з бенгальським тигром, зеброю, гієною та орангутангом. До речі, за цим романом зняли однойменний фільм – ймовірно, ви його бачили. Але книжка, як відомо, краща.

   А чи водяться тигри в українській літературі? Так, ми їх знайшли навіть у творах класиків. Наприклад, у романі Івана Багряного «Тигролови» (до речі, чи не єдиного з усієї шкільної програми, який підлітки читають зі справжнім задоволенням, адже там такі пригоди!). В основу твору покладено автобіографічні події: заслання Багряного на далекий Схід, в ГУЛАГ. Утікши із етапного спецпотяга НКВС, що перевозив смертників ГУЛАГу до Сибіру, автор «Тигроловів» майже два роки жив із тайгою одним життям, глибоко пізнавав і полюбив цей далекий і суворий край та його мешканців, не тільки людей, а й тварин. До речі, образ тигра у цьому романі є метафорою українця – волелюбного, сильного, нескореного.

Віталіна МАКАРИК.

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

3 × один =