Працівники соціальної сфери – це люди, які кожен на своєму місці виконують благородну місію – конкретними справами допомагають людям похилого віку у повсякденному такому непростому нині житті.
Мова піде про комунальну установу «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Володимирської міської ради», яку очолює Інна Мацьоха. Є тут чотири відділення. Про одне з них – відділення стаціонарного догляду для постійного проживання хочу розповісти.
Рік тому його завідувачкою призначили Іванну Ткачук, яка уже понад 20 років працює в соціальній сфері. Це стало своєрідною новою сходинкою у її діяльності, присвяченій підтримці людей похилого віку. Раніше вона працювала у територіальному центрі райдержадміністрації керівником притулку для осіб, що постраждали від домашнього насильства, де набула досвіду особливого підходу до людей.
Так співпало, що я з листопада минулого року відвідую заняття на кількох факультетах відділення Університету третього віку, в тому числі хор «Журавка». Учасники хору у дні різдвяно-новорічних свят завітали до мешканців стаціонару та вітали їх щедрівками. Улітку ми приходили сюди з невеликим концертом. Приємно вразила чистота, порядок, дизайн, оформлення коридорів, просторих кімнат із зручними меблями, домашній затишок. Відчувалась злагодженість у колективі.
Хотілось більш детально дізнатись про життя тамтешніх мешканців. Як розповіла Іванна Миколаївна, їх нині налічується 15. В основному це жінки, яким за 80, а трьом – за 90, троє чоловіків, один із них приїхав із Києва вже під час війни. П’ятеро підопічних – з особливими потребами.
Медсестри Тетяна Романюк та Ганна Корчук мають чималий досвід допомоги таким людям. Вони щоранку роблять традиційний огляд: вимірюють тиск, температуру, стежать, аби кожен отримав призначені ліки, разом із персоналом відділення беруть участь у годуванні важкохворих. А також визначають склад, енергетичну цінність окремих страв та добових раціонів, потребу в основних продуктах, контролюють склад та якість харчів у «передачах» підопічним від відвідувачів.
Налагоджено співпрацю із Володимирським ТМО, зокрема щодо надання первинної та спеціалізованої медичної допомоги підопічним, підписані всіма мешканцями відділення декларації про вибір лікаря, який надає первинну допомогу. За гострої потреби до хворих у відділенні викликають лікаря сімейної медицини, найчастіше Наталію Лісничок. Щорічно проводиться плановий медогляд підопічних, які здають відповідні аналізи, проходять обстеження всього організму, мають право на безоплатне протезування зубів. Важкохворі та люди з особливими потребами, які пересуваються на колісних кріслах, користуються «Соціальним таксі», що значно полегшує поїздку до лікарні та до інших спецзакладів. Його водій Володимир Бадзюнь – дуже відповідальний, завжди привітний та уважний до своїх пасажирів, переймається їхніми проблемами, толерантно ставиться до кожного.
Схвально відгукується Іванна Миколаївна про роботу молодшого персоналу з догляду за хворими: «Можна вважати, що вони виконують основну роботу у відділенні, мають великий досвід. Оксана Зінь, Ірина Оніщук, Галина Решетило, Наталія Шемчук, Нонна Токарєва, Валентина Баляс фахово, з особливим підходом здійснюють професійні обов’язки, вміють вислухати та втішити добрим, теплим словом, старанно здійснюють догляд за мешканцями відділення, підтримують належну чистоту в кімнатах.
За приготування страв та кулінарних виробів відповідають кухарки, які працюють позмінно, Галина Ткачук та Надія Байбух, які мають понад 20 років досвіду роботи.
Завжди на своєму посту завідувачка господарською частиною Світлана Ткачук, яка вимоглива до себе і до інших, бо несе відповідальність практично за все, що знаходиться у відділенні. Забезпечити мобільність персоналу допомагає водій терцентру Володимир Ткачук. А оператор котельні Олександр Войтюк дбає, аби у закладі було тепло та комфортно.
Великою втіхою для осіб поважного віку є спілкування з психологинею терцентру Тетяною Шаріковою, яка регулярно їх відвідує, позитивно впливаючи щирістю та професійним індивідуальним підходом до кожної людини. Вона часто влаштовує майстеркласи, заохочуючи підопічних відділення власноруч створювати різноманітні вироби у численних техніках.
До Дня захисників, що відзначається 1 жовтня, мешканці відділення спільно з завідувачкою та психологинею розмалювали, прикрасили імбирно-медові пряники та передали їх на ярмарок, під час якого відбувся збір коштів для військових 14-ї бригади. Поєдналися і ручна моторика, і насолода від такого своєрідного заняття декором, патріотичне піднесення, душевне тепло в усвідомлення свого внеску у добру справу підтримки воїнів.
Одним із видів арт-терапії є мандало-терапія, котру вдало застосувала Тетяна Шарікова. Мешканці залюбки малювали обриси візерунків та приклеювали до них різнокольорові крупи: рис, манку, горох, насіння гарбуза тощо. Можливо, це викликало у багатьох теплі спогади далекого дитинства…
З ініціативи Іванни Миколаївни у закладі уже стало традиційним відзначення дня іменинника. У теплій, затишній, домашній атмосфері святкують дні народження підопічні відділення – вітають один одного, ласують смаколиками, згадують молодість, обговорюють сьогодення.
За останні два тижні дві особи поважного віку відзначати такі свята. 26 листопада іменинницею була Алла Букша, яка зустріла 73-річчя, та Степанида Буднік, якій виповнилося 92 роки. З вітаннями та гостинцями їх відвідали рідні та близькі, а ще вони отримала подарунок і квіти від власниці магазину «Фан-Фан» та членкині «Союзу Українок» Тетяни Борис, яка вкладає у презенти частинку своєї душі, постійно підтримуючи гарний настрій та поліпшуючи емоційний стан підопічних відділення.
Є у мешканців закладу і закордонні друзі. В грудні 2022 року представники Володимирського терцентру протягом трьох днів вивчали специфіку роботи подібних установ у Німеччині. Саме ця поїздка започаткувала тісну співпрацю завдяки благодійнику Карлу-Ернсту Мюллеру, який придбав для харчоблоку стаціонару нове електрообладнання, реабілітаційні ліжка зі спеціальними підіймачами та протипролежневими матрацами та інші меблі. Закуплено бактерицидні кварцеві лампи, небулайзери та пульсоксиметри.
У середині квітня Володимир відвідали представники асоціації «Партнерство з Україною» Александр Краусс та Йоаким Вінфрід Пахнер, які приїхали з німецького міста Цвікау. Завітавши до терцентру, не обминули і відділення для постійного проживання. Привезли благодійно меблі. А міський голова Ігор Пальонка разом із керуючою справами міськвиконкому Іриною Лошенюк передали новий м’який інвентар.
Завдяки клопотанню волонтерів ГО «Об’єднання Активіст» Олега Венгера та Костянтина Зінкевича відділення поповнилося новими технічними засобами реабілітації. Частину обладнання також надав британець Боб Френдт, а ще допомагали Андрій Дорош та інші благодійники. Дбає про добробут мешканців відділення директорка терцентру Інна Мацьоха, яка шукає шляхи залучення доброчинців для підтримки діяльності закладу.
Нерідко у відділення навідуються учні початкової школи №7 зі своїми педагогами, дитячий волонтерський загін «Бджілки Володимира» із наставниками Оленою Жуйводою, Іриною Барановською, Наталею Боричук, а також заступником міського голови Андрієм Гудимом. Юні гості приходять із гостинцями – смаколиками, саморобними сувенірами, а також радують дитячими піснями та віршами. І обличчя у всіх розцвітають щирими усмішками, а маленькі серця відкриваються назустріч тим, хто прожив непросте життя і гідний поваги та вшанування.
Незабутньою була перша хвилююча зустріч поколінь, проникнута любов’ю, милосердям, чуйністю, співчуттям до ближнього. Її девізом став вислів: «Хай оживає істина стара: людина починається з добра!»
Отак відділення стаціонарного догляду для постійного проживання терцентру стало своєрідним осередком тепла, любові, взаєморозуміння, що дає життєдайну силу його мешканцям, надихає небайдужих людей ділитися добром, радістю і бути щасливим від того.
Людмила БОГУСЛАВСЬКА