У п’ятницю у районній раді відбувся День депутата, який вже став традиційним і дає можливість на місці вивчити проблеми. А вони цього разу дотичні до об’єднаних територіальних громад – Устилузької і Зимнівської, котрі відмовилися фінансувати районний будинок культури і центральну районну бібліотеку – про це у залі засідань повідомив голова районної ради Роман Гук. Окрім депутатів, у цім заході брали участь голова РДА Наталія Василець, заступник голови райради Алла Мельник, начальники відділів, Устилузький міський та сільські голови.
Проблеми та перспективи розвитку закладів спільної комунальної власності громад найперше привели у районний будинок культури.
Таких будинків культури, який є у нас, на Волині не багато. У нім і зал на 600 місць і сцена добре облаштована, про це кажуть гості, котрі часто бувають у Володимирі на різних концертах і урочистостях, розповіла провідний спеціаліст відділу культури та туризму райдержадміністрації Галина Руденчук. Тут функціонують 12 клубних формувань, а п’ять колективів – хор «Любисток», ветеранів війни та праці «Пам’ять», концертно-художня бригада, театр і ансамбль танцю «Дружба» мають звання «народних». Тут 11 працівників, але лише шестеро на повній ставці. Вакантними лишаються посади директора, методиста і техпрацівника. Власні кошти заробляють від здачі в оренду приміщень – від початку року їх надійшло майже 75 тисяч гривень (за 2016 рік – 135 тисяч), але їх «з’їдають» енергоносії та поточні ремонти.
Найбільшою проблемою лишається старий дах, який востаннє ремонтували три десятки літ тому. Через протікання руйнуються кабінети, де відбуваються репетиції. Аби показати у якому вони занедбаному вигляді, художній керівник Олена Доманська провела своєрідну екскурсію. Побачене неприємно вразило – на стінах і стелі видно почорнілі патьоки, тут кинувся грибок, покрівля гостро потребує капітальної реконструкції. Працівники з року в рік роблять усе можливе, аби якось зберегти кімнати, які найбільш заливає вода. Заледве не щорічно латають дах, наклеюють спеціальну плівку, що затримує вологу, але вона витримує до пори до часу. Ще тут треба замінити вікна, двері, відремонтувати каналізаційну систему, санвузли.
Уже виготовлено проектно-документацію на реконструкцію даху, яка потягне майже два мільйони 800 тисяч гривень, подано проект до державного фонду регіонального розвитку. Капітальний ремонт санітарних вузлів обійдеться у понад 650 тисяч гривень, аби замінити вікна і двері ще треба майже 900 тисяч. Устилузька і Зимнівська об’єднані громади недофінансували на потреби РБК і бібліотеки понад півмільйона гривень. Де взяти такі кошти, якщо ці об’єднання відмовляться від їхніх послуг? – розмірковували депутати, щоб зберегти, а не зруйнувати цей заклад культури, який ще у 1969 році будували їхні батьки, і переконували голів громад не робити поспішних кроків. А завершився огляд РБК на оптимістичній ноті – гарний концерт підготували працівники культури.
У центральній районній бібліотеці за три місяці, відколи її директором призначено Людмилу Сулік, помітні зміни. Хоч з районного бюджету на ремонт дали мізерну суму – лише 15 тисяч гривень, та доведені до ладу кімнати посвітлішали, – депутат Вікторія Середа хвалила керівника за оперативність і добру роботу. А Людмила Федорівна у свою чергу ознайомила з функціонуванням системи, яка має 27 бібліотек: 24 сільські, дві – бібліотеки-філії для дорослих та дітей в Устилузі та одну районну у Володимирі. 35 її працівників обслуговують 13 тисяч 157 користувачів, серед яких понад дві з половиною тисячі діти. Книжковий фонд налічує майже 280 тисяч примірників, при книгозбірнях є клуби за інтересами – народознавчі, краєзнавчі, любителів природи, пізнавальні тощо, а на їх засідання збираються діти і дорослі різного віку. Ще раніше бібліотеки-філії у Зимному, Льотничому, Лудині та Ласкові стали переможцями третього раунду конкурсу «Бібліоміст» і отримали 15 комп’ютерів. На базі цих бібліотек відкрито чотири пункти вільного доступу до Інтернету, де традиційне спілкування з книгою поєднується з використанням інформаційних технологій. Ця мережа є й у центральній бібліотеці, де відвідувачі також безплатно користуються Інтернетом.
Директор рекомендувала не від’єднувати сільські бібліотеки від централізованої системи і зіслалась на приклад Луцького району, де такі зміни створили більше проблем, ніж додали позитиву.
Про нові книги, які недавно поповнили літературний фонд, розповіла провідний бібліотекар Тетяна Гричук. Автор цих рядків взяла кілька книг українських авторів, й не пожалкувала.
У Територіальному центрі соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян у Льотничому із хлібом-сіллю вийшли зустрічати усю районну делегацію слухачі університету третього віку, а 73-річна Варвара Стрільчук без запинки прочитала вірш про страждання Ісуса. Колись вона була дописувачем у газеті “Слово правди”, жила у Турівці, 27 літ відпрацювала тваринницею у колгоспі ім. Орджонікідзе.
У терцентрі доживають віку ті, хто не має дітей, або родичів, які б могли доглянути немічних і хворих пенсіонерів. Цей заклад має три структурні відділення – соціальної допомоги вдома, соціально-побутової адаптації і стаціонарне, де проживає 30 чоловік, серед них 18 – лежачі, розповіла директор Любов Столярчук. Із їхньої пенсії відраховується 75 відсотків, решта лишається на їхнім рахунку, іншу частину витрат фінансує держава. У двоповерховім приміщенні гарний ремонт, нова пральня, кожна кімната пофарбована в інший колір, є тут невелика капличка, де у неділю священик відправляє службу, сюди у будь-який час можна зайти і помолитися. На першім поверсі живуть пенсіонери, котрі не можуть самостійно рухатися, на другім у холі стоїть сучасний електричний камін та шкіряні меблі, є тут медкабінет, необхідні ліки, тренажери, а медики заготовляють лікарські трави.
У музеї імені Ігоря Стравінського його і директор дитячої школи мистецтв Володимир Терещук показав експонати, розповів про життя і творчість відомої родини. Перелічив і проблеми, які потребують розв’язання. Шкода, що вкрали бронзовий постамент з погруддям композитора, який колись стояв перед музеєм. Тішить, що учні школи мистецтв, котра поверхом вище, йдуть у класи на заняття липовою алею, яку посадив композитор, а усі стіни у кабінеті директора завішені їхніми нагородами за перемоги у різних музичних конкурсах. Як не дивно, але деякі депутати побували тут вперше, а коли пройшлися музейними кімнатами, ще довго ділилися враженнями і казали, що обов’язково привезуть сюди своїх друзів і знайомих.
Відвідавши ці заклади, депутати вивчили актуальні проблеми пов’язані з їх функціонуванням. Але, вочевидь, останнє слово про них скажуть представники територіальних громад, які вирішуватимуть: потрібні вони їхнім жителям, чи ні.
Тетяна АДАМОВИЧ.