На головну Новини День вишиванки – єднає українців

День вишиванки – єднає українців

116

2006 року в Україні було запроваджено особливе свято – День вишиванки, покликане сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу.  У цей день в нашій державі  відбудеться Всесвітній день вишиванки – свято, яке покликане зберегти українські традиції через етнічний вишитий одяг.

Крізь віки проніс наш народ любов до вишиванки та зберіг особливі традиції її створення. Кожний регіон України може похвалитися унікальними звичаями, які пов’язані з національним орнаментом на одязі.

- реклама -

 За словами істориків та археологів певні елементи вишиванки існували ще на одязі скіфів. Вони проживали на території сучасної України до нашої ери. За часів Київської Русі також носили вишитий одяг.

Серед мотивів, які зустрічаються у вишивці, найдавнішими вважаються геометричні візерунки: ромби, зигзаги, кола, хвилясті лінії, меандри, цятки тощо. Водночас використовувалися такі техніки, як пряма гладь та “ретязь” (різновид “хрестика”). Остання була особливо популярною на заході сучасної України.

У XIX столітті настав переломний момент в історії вишивки. Саме тоді з’являється така професія як вишивальниці. У них замовляли сорочки для цілої сім’ї.  Популяризацією вишиванки серед інтелігенції займався Іван Франко. Саме він був першим, хто сміливо поєднував вишиту сорочку з діловим піджаком.

Вишивання було популярним серед усіх верств жіночого населення: селянства, міщанства, дворянства, аристократії.  Інтелігенція свідомо замовляла собі народне вбрання і носила, показуючи: “Ми українці”. Так вишита сорочка ставала мостом, що з’єднав аристократію, інтелігенцію та простий народ. Підтвердженням цього є світлини з родин  Шевченків, Драгоманових, Старицьких, Косачів, Лисенків, Франків, Рильських, Скоропадських та інших.

Вишивання було  обов`язковою навичкою, як і знання іноземних мов та гра на музичних інструментах. Багато вишивали Ізидора Косач, Ольга Косач, Леся Українка. Олена Пчілка не тільки вишивала, вона зуміла зібрати по всій Україні різні види узорів і видати у Києві 1876 року альбом “Український орнамент”. Пропонуємо ознайомитись з цією унікальною книгою, яка знаходиться у нашому книжковому фонді. У цьому  відтворення першого видання представлено 298 зразків вишивок на 31 таблиці.

Видання підтверджує актуальність думки Олени Пчілки, висловленої понад  сто років тому: “Потреба в таких зразках, чисто народніх українських – велика, бо й зразки вишивок, так само як твори народного слова, можуть псуватися, калічитись… Бажано, щоб наші вишиванки зоставалися при своїй давній, властивій їм красі”. Такий збірник має бути настільною книгою кожного, хто вишиває. Там стільки видів узорів, що можна вишивати усе життя.

Приємною подією для бібліотеки став дарунок від подружжя Голячуків. Петро Прокопович разом із дружиною залишили на довічне зберігання вишиванки своєї мами і сестри. Історія цікава тим, що збереглась світлина мами з маленькими дітьми, яка святково одягнута у власноруч вишитому фартушку, який представляємо на огляд відвідувачів.

Вишиванки сестри – зв`язкової ОУН-УПА Ганни Голячук вражають технікою вишивки. Подушка-ясічок оздоблена ініціалами. Дівчина встигла закінчити перший курс гімназії Володимира-Волинського, а  14 січня 1945 року її,  молоду, вродливу, арештували за доносом. 10 років тюрми провела в “ОЗЕРЛАГу” (особливо закритий табір для небезпечних політичних в`язнів). Не зламали Ганну  люті морози в Іркутській області, вижила і повернулась у 1955 році додому хворою, але щасливою. У 1992 році реабілітована. Понад усе вірила в Україну і свою ласку і любов проявила у кожному вишитому хрестикові.    

 Особливе значення День вишиванки має саме 2022 року – тоді, коли росія розпочала повномасштабну війну проти України. Одягнена вишиванка 19 травня стане символом незламності українського духу, заявою на весь світ про те, що українці – вільний народ.

Дружина короля Філіппа VI, королева Іспанії Летиція, порушила традиційний королівський нейтралітет та одягнула вишиванку на благодійну зустріч Mutua Madrileña. В українській сорочці вона фотографувалася біля будівлі та виступила на сцені. Так королева підтримала Україну у боротьбі проти російської агресії.   Видання El Mundo зазначило, що зазвичай монархи не коментують політичні конфлікти та війни, проте королева Іспанії не змогла не звернути увагу на російсько-українську війну.

День вишиванки – подія, яка покликана зберегти українські традиції, передати їх наступному поколінню.  Кожен із нас, хто перебуває в безпеці, може одягнути вишиванку для підтримання духу українців та наших воїнів.

Тетяна ГІЛЕВИЧ,

бібліотекарка міської бібліотеки для дорослих

Поділитися
- реклама -

Прокоментувати

Введіть Ваш коментар
Введіть Ваше ім'я

два × 1 =